Poli se desprinde după pauză de Dinamo şi saltă două locuri

Alunecată pe locul 9 după drasticul eşec din week-end, 38-23 la Odorhei, al doilea la rînd după deziluzionantul 18-22 acasă cu CS Caraş Severin, CSU Politehnica Municipal s-a revanşat sîmbătă după-amiază într-un duel al vecinelor de pe 8 şi 9, venite în urma a cîte două înfrîngeri la rînd, 33-30 (17-16) cu Dinamo Municipal Călăraşi, şi a săltat astfel două locuri în Liga Naţională, pe 7, inclusiv peste învinsa sa, mai ales graţie unui bun start al jumătăţii secunde, cînd în răstimp de 8 minute s-a desprins decisiv de la unul avans la 4, şi aportului a cinci piese cheie cu o medie de 6 goluri marcate.

Mihai Timofte, de la Politehnica Municipal Timisoara, arunca la poarta in meciul cu Dinamo Municipal Călăraşi, din etapa a XXI-a a Ligii Nationale la handbal

Astfel, Băiceanu şi-a învins problemele medicale pivotînd pentru 5 goluri, atît cît i-a permis fizicul dar imprimînd totodată o doză de calm echipei, celălalt veteran, Mrakic, a excelat cu 6 goluri dar şi bune intervenţii defensive, extrema Mihai Timofte, cu 7 goluri, a fost providenţial imediat după pauză, în vreme ce Stan şi-a făcut norma, cu goluri la momentul oportun, 7 în total, la început şi spre sfîrşitul jocului, în vreme ce Fenici, în ciuda unor erori de distribuţie, a marcat la rîndul său 5, cu portarul Tcaciuc bun în locul luio Djuricin.

Antepenultima vizitatoare în „Constantin Jude” în acest sezon, cu ocazia rundei a XXI-a a elitei, a venit să-şi vîndă scump pielea, şi s-a ţinut tare atîta timp cît a reuşit să ducă meciul în 7 jucători mari şi laţi, dar odată ce s-a văzut egalată la 13 a mai avut puterea doar să egaleze în 3 rînduri, pînă la pauză, cedînd ulterior tot mai mult teren.

CSU Politehnica Municipal a început cu 1. Djuricin – 23. Cotinghiu, 87. Stan, 34. Fenici, 10. Băiceanu, 2. Mrakic (20. Lalic), 6. Timofte, iar Dinamo Municipal Călăraşi cu 12. Marocico – 9, Băluţ, 3, Purcărea (7. Săulescu), 14. Vasile, 8. Stamate, 5, Capotă 13. Cojocea.

Interul Lalic, în minutul 2:35, şi compatriotul său Mrakic, pe contraatac, peste numai 10 secunde, îi asigurau Politehnicii pentru singura dată în prima jumătate de oră un avans de două goluri diferenţă, 2-0, însă oaspeţii aveau să treacă întîia dată la conducere după o “dublă” a lui Stamate, 3-4. Aşa a şi continuat repriza întîi, cu alternanţă la conducere, cu un joc strîns dar frumos, plin de goluri, comparativ cu disputa “închisă” cu reşiţenii, încheiată 18-22.

Mai apoi, Mrakic a ratat un alt contraatac al său, în minutul 10, la 4-4, cînd Marocico reuşea o a treia intervenţie. Fiecare echipă a preluat de cîte 3 ori conducerea în primul sfert de oră, după care se consemnau două goluri avans pentru Dinamo, care întorcea de la 6-5 la 6-8.

Stan a egalat cu stînga sa din tun pentru 9-9, marcînd déjà 4 goluri în primele nici 18 minute şi fiind substituit de Sabin Ignat pe faza de apărare, totodată cu Tcaciuc înlocuindu-l între buturi pe Djuricin, care iniţial avea două bune intervenţii. Dar în loc ca Timofte să preia conducerea pe contraatac, făcîndu-l în schimb din nou remarcat pe Marocico, o nouă contră a roşiilor i-a pus pe dinamovişti pentru a patra oară la cîrmă.

Alb-violeţii au început apoi să se complice în atac, cu 3-4 pase greşite, printre care ale căpitanului Fenici, iar călărăşenii i-au taxat din nou pe contre, redesprinzîndu-se la două goluri, 10-12 în minutul 24, cînd Vuckovic a solicitat un prim time-out. Şi deşi Dinamo s-a descurcat mai bine în a străpunge centrul defensivei poliste, Lalic a revenit cu gol şi poliştii au egalat şi ei, 13-13, scor la care Tcaciuc a apărat un contraatac, punct pivotal după care violeţii au tot forţat, preluînd de încă 4 ori conducerea pînă în pauză, ultima oară decisiv: 17-16 în minutul 30.

Sugestiv în privinţa echilibrului din prima parte, pînă la pauză Poli a egalat în 5 rînduri şi a preluat conducerea de 7 ori iar Dinamo a egalat de 6 ori şi a trecut la conducere de 5 ori.

Mihai Timofte a fost omul începutului reprizei secunde, cînd, în răstimp de nici 8 minute a marcat de 3 ori şi Poli s-a desprins mai întîi la 3 goluri diferenţă, 19-16, iar apoi chiar la cinci, 23-18. Aşa însă cum alb-violeţii au marcat de 3 ori la rînd, şi dinamoviştii, impulsionaţi de extrema Cojocea, au avut o ultimă răbufnire pînă la 23-21, pusă rapid la punct de gazde, cu o altă serie de trei reuşite: 26-21.

În rest, filmul reprizei secunde s-a rezumat la menţinerea unui avans de 4-5 goluri, Vuckovic apelînd în ultimul sfert al partidei şi la Hagiu, pe unele atacuri, respectiv Ursu, în faza de apărare, Timişoara rulînd un total de 10 jucători de cîmp, mai mulţi decît mai restrînsa garnitură a călărăşenilor.

Oaspeţii, care s-au prezentat tot după două înfrîngeri la rînd, una la două goluri diferenţă, acasă cu Ştiinţa Bacău, următoarea vizitatoare pe Bega, alta la 12, în Bucovina, cu sucevenii, s-au reapropiat pe final la 3 goluri diferenţă, prin Purcărea, în penultimul minut, respectiv prin Băluţ, care şi stabilea scorul final: 33-30.

Poliştii s-au revanşat astfel pe merit pentru eşecul din tur, cu 21-19, în vreme ce Dinamo Municipal a rămas în deplasările din acest an cu un unic succes, în penultima sa ieşire, 29-26 la CSM Bucureşti, pe la care vor trece şi Neluţu Stan&Co., după o remiză, 26-26 la Cluj.

Potaissa Turda, pe 7 înaintea etapei de astăzi, tot cu 20 de puncte, ca şi Dinamo Municipal, a cedat la Târgu Jiu, cu Energia Pandurii Lignitul, într-un duel al vecinelor de ierarhie, şase cu şapte, aşa încît triumful polist a elevat Timişoara pe şapte, cu 5 runde înainte de final.

Intervenţii: Djuricin – două, Tcaciuc – 7 respectiv Marocico – 11 (a apărat pentru scurt timp şi Drenceanu).

Eliminări: Mrakic (39) – Purcărea (52). Avertismente: poliştii 3, oaspeţii – două.

CSU Poli Municipal (antrenor Nedeljko Vuckovic; 7 marcatori): Stan şi Timofte, cîte 7 goluri, Mrakic – 6, Băiceanu şi Fenici – cîte 5, Lalic – două, Cotinghiu – un gol. Au mai jucat Sabin Ignat, Hagiu şi Ursu.

Dinamo Municipal (antrenori Sebastian Bota şi Ionel Ene; 7 marcatori): Cojocea – 9, Vasile şi Băluţ, cîte 6, Stamate – 4, Săulescu şi Purcărea – cîte două, Capotă – un gol.

Evoluţia scorului în prima parte: 1-0 Lalic, 2-0 Mrakic, 2-1 Băluţ, 2-2 Cojocea, 3-2 Stan, 3-3 Stamate, 3-4 Stamate, 4-4 Băiceanu, 4-5 Săulescu, 5-5 Stan, 6-5 Mrakic, 6-6 Vasile, 6-7 Cojocea, 6-8 Băluţ, 7-8 Stan, 7-9 Săulescu, 8-9 Băiceanu, 9-9 Stan, 9-10 Vasile, 10-10 Timofte, 10-11 Capotă, 10-12 Băluţ, 11-12 Lalic, 11-13 Stamate, 12-13 Mrakic, 13-13 Timofte, 14-13 Fenici, 14-14 Vasile, 15-14 Fenici, 15-15 Vasile, 16-15 Băiceanu, 16-16 Cojocea, 17-16 Cotinghiu.

La reluare: 18-16 Timofte, 19-16 Fenici, 19-17 Cojocea, 20-17 Timofte, 20-18 Vasile, 21-18 Băiceanu, 22-18 Timofte, 23-18 Stan, 23-19 Cojocea, 23-20 Purcărea, 23-21 Băluţ, 24-21 Băiceanu, 25-21 Timofte, 26-21 Fenici, 26-22 Cojocea, 27-22 Mrakic, 27-23 Cojocea, 28-23 Stan, 28-24 Cojocea, 29-24 Stan, 29-25 Cojocea, 30-25 Timofte, 30-26 Vasile, 31-26 Mrakic, 31-27 Băluţ, 31-28 Purcărea, 32-28 Fenici, 32-29 Stamate, 33-29 Mrakic, 33-30 Băluţ.

Dinamo Municipal Călăraşi (antrenor Sebastian Bota): Dănuţ Drenceanu 12. Emilian Marocico, 22. Paul Botaş, 2. Alexandru Savin, 3. Dorin Purcărea, 4. Sorin Cârstea, 5. Cosmin Capotă, 6. Gabriel Dumitru, 7. Ionuţ Săulescu, 8. Iulian Stamate, 9. Adrian Băluţ, 13. Mihai Cojocea, 14. Marius Vasile, 15. Alexandru Dedu, 19. Ştefan Ionel, 26. Mihai Rona.

Poliştii mai joacă la Suceava, pe 22 aprilie, apoi acasă cu Ştiinţa Bacău, la CSM Bucureşti şi campioana HCM Constanţa, respectiv acasă cu Municipal Satu Mare, o periclitată, în ultima etapă, din 20 mai.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.