Poli, seară neagră de-a binelea! Cea mai severă înfrângere acasă a sezonului: 23-30 cu CSM București. Dar și 3 potențiale puncte în… minus în play-out. De ce? Iată calculele!

Poli Timișoara a încheiat astăzi jocurile acasă din retur cu o înfrângere tare urâtă și la propriu și la figurat, și de departe la cea mai mare diferență de scor dintre cele 7 eșecuri suferite pe teren propriu în acest sezon, 23-30 (9-11) cu CSM București, pe care a condus-o doar în primul minut, cu 1-0, după care, prevestitor, a încasat 4 la rând. Sugestiv în privința nefastului capotaj lăsat și cu nervi și descalificări ar fi că principalul marcator din acțiune al ”violeților”, interul Grigoraș, a pus punct fiecărei reprize cu câte o zdravănă… transversală. Revenim cu GALERIA FOTO și spusele lui Bozo Rudic, dar până atunci, mai jos, calculele de play-off, iar pe coloana dreaptă a secțiunii Handbal: rezultatele rundei, ierarhia la zi și etapa viitoare.

Extrema dreaptă Kostadinovic, recital după pauză: 5 pentru CSM București

Așadar n-a fost deloc seara poliștilor nici măcar la ultima apariție acasă din retur, în care o neverosimilă pierdere a busolei spre mijlocul părții secunde, și chiar și în superioritate numerică, a mărit vertiginos și decisiv avantajul în favoarea vizitatorilor virtual calificați în play-off, de la 15-17 la 15-22. Iar acel avans de 7 goluri avea să se refacă spre final, 23-30, după doar o foarte vagă zvâcnire neconcludentă a alb-violeților.

O seară chiar îngândurată pentru cei din staff-ul timișorean, conducătorul Ioan Silviu Doboși rămânând minute bune mai apoi singur-singurel în tribună, parcă încercând să deslușească întâmplările unui meci în care ”Poli” doar a sperat dar n-a valorificat, iar antrenorul Pero Milosevic efectuând o îndelungată ședință în vestiar, imediat după fluierul final.

Fără Halcă, indisponibil, și începând în consecință ca o raritate cu Leordean pe extrema dreaptă, timișorenii au deschis scorul din 7 metri, prin pivotul Irimescu, care avea să transforme de fapt 4 asemenea aruncări în prima parte, adică aproape jumătate din reușitele echipei, dar atât le-a fost, căci linia de 9 metri a bucureștenilor a răsturnat rapid scorul, 1-4 și apoi 2-6 pe fondul unor prime decizii discutabile ale tinerei brigăzi clujene, montându-i parcă negativ pe amfitrioni.

Antrenorul Pero Milosevic a fost la rândul său avertizat iar apărătorul Santeiu eliminat la 2-5, sugerând o seară cu cântec pentru timișoreni.

Și totuși, reducând numărul erorilor ofensive și apărându-se ceva mai compact, Poli a avut o tresărire de orgoliu și chiar a reușit egalarea în minutul 22, grație primului gol al lui Demis Grigoraș, în nota specifică, 8-8, ca o revenire dătătoare de speranțe de la 4 handicap. Dar din nou, atât avea să-i fie: era pentru ultima dată când ”violeții” nu se mai vedeau conduși. La acel 8-8, Daskaloski a încercat instinctual poartă-poartă, ratând de puțin, și rapid s-a ajuns la 8-10, devenit chiar 8-11 fie și după un time-out al… timișorenilor, semn că respectarea sarcinilor de joc era departe de șablonul dorit.

Finishul primei părți a găsit-o pe CSM apărându-se avansat cu Marijanac și contraatacând din nou, doar că Daskaloski a apărat, însă și contraatacul lui Grigoraș n-a avut sorți de izbândă: transversală la sunetul sirenei și 9-11 la pauză.

Irimescu, 6 din 7 goluri de la 7 metri

Cu forțe proaspete, bucureștenii s-au redistanțat încă din debutul părții a doua, pe mâna lui Nicușor Ungureanu, gol cu stânga de pe inter dreapta, însă cele mai bune minute de joc ale gazdelor, ambiționate și de o eliminare cu cântec împotriva lui Irimescu, care până și de antrenorul său a putut cu greu fi potolit pe margine, le-au reapropiat de două ori la un gol diferență, ultima oară la 14-15.

Adrian Rotaru, introdus de Bozo Rudic tot după pauză, și-a început ”recitalul” eliminărilor în minutul 40, iar Chikovani a transformat aruncarea de la 7 metri acordată dar mai apoi a urmat… potopul: 5 goluri bucureștene la rând, dintre care 3 pe contraatacuri facile. Înaripați de paradele lui Blazevic din a doua parte, oaspeții au marcat în voie pe când ”violeții” s-au pierdut cu firea, Irimescu și Chikovani ratând pe rând de la 7 metri.

Rotaru și-a desăvârșit ”recitalul” elimininărilor în doar puțin peste 10 minute, descalificare, cu o intervenție la o pătrundere a căpitanului Fenici ce l-a lăsat pe parchet pe bănățean, fumegând apoi în preajma băncii vizitatorilor, întru a-și căuta socoteală.

În voie pe extreme, dar în special pe cea dreaptă, unde Kostadinovic a adăugat 5 reușite în partea secundă, CSM București a mai adăugat o victorie la scor pe alte terenuri, după recentul 33-19 la Steaua, pe când timișorenii au adunat aproape jumătate din goluri de la 7 metri, doar Grigoraș evidențiindu-se cu 3 aruncări de succes, dar mai puține totuși și decât ale extremei stânga ex-reșițene Nicușor Negru.

Rezervele poliste n-au avut impact, după ce titularii au fost aproape anihilați

Și chiar neagră de-a binelea a devenit seara bănățenilor când până și în ultima fază au ochit a cincea oară bara, și din nou transversala, prin același Grigoraș. Un oftat prelungit s-a revărsat din vreo 500 de piepturi…

Dar Poli n-ar mai fi prins oricum nici măcar locul 9, chiar și dacă ar fi învins, deoarece HC Vaslui – Potaissa s-a încheiat 29-31 (12-16), moldovenii căzând în play-out, ca o altă veste nefastă pentru ”violeți”: vor porni cu maxim 15 puncte în play-out, asta dacă vor învinge miercurea viitoare în ultima rundă din retur, la Suceava.

Dar iată și calculele explicative: timișorenii dețin 12 puncte din directele cu HC Vaslui, Steaua, Pandurii și Suceava, cărora li s-ar adăuga alte maxim 3 în cazul unei victorii la mijlocul săptămânii viitoare, la Suceava. Comparativ, Pandurii și CSU Suceava au câte 9 puncte iar Steaua doar 7. Dar HC Vaslui va pleca în play-out cu 19 puncte!

*

Poli (7 de start): Daskaloski / Timofte, Chikovani, Fenici – cpt., Grigoraș (Santeiu pe apărare), Leordean, Irimescu – pivot.

Au mai intrat: – / (după pauză) Kaftin, Ciubotariu, portarul Stănescu de la 15-17, Ursu.

Pe bancă: Răzvan Vâlceanu / Leonard Ștefan, Robert Furak, Levente Szentpeteri.

CSM București (antrenor Bozo Rudic): Blazevic / Negru, Marijanac, Milosevic (Stamate), Wettenbrandt, Kostadinovic, Novanc – pivot.

Au mai intrat: Robert Militaru, Marius Stavrositu / (după pauză) Nicușor Ungureanu, Valentin Pătru, Ramon Șomlea, Adrian Rotaru, portarul Ionuț Iancu – la 7 metri și spre final, Vlad Sâncelean.

*

Evoluția scorului: (în prima parte) 1-0 Irimescu 7m / 1-1 Milosevic, 1-2 Stavrositu 7m, 1-3 Wetterbrandt, 1-4 Marijanac / 2-4 Chikovani / 2-5 Milosevic, 2-6 Milosevic / 3-6 Irimescu 7m, 4-6 Timofte, 5-6 Chikovani / 5-7 Negru / 6-7 Irimescu 7m / 6-8 Kostadinovic / 7-8 Irimescu 7m, 8-8 Grigoraș / 8-9 Wetterbrandt, 8-10 Stamate, 8-11 Negru / 9-11 Leordean.

Scor la pauză: 9-11

(în repriza a II-a) 9-12 Nicușor Ungureanu, 9-13 Negru / 10-13 Irimescu 7m, 11-13 Leordean / 11-14 Șomlea / 12-14 Grigoraș, 13-14 Leordean / 13-15 Șomlea / 14-15 Fenici / 14-16 Wetterbrandt, 14-17 Rotaru / 15-17 Chikovani 7m / 15-18 Kostadinovic, 15-19 Kostadinovic, 15-20 Negru, 15-21 Stamate, 15-22 Șomlea / 16-22 Irimescu 7m / 16-23 Rotaru / Irimescu 7 m ratat / 17-23 Grigoraș / 18-23 Irimescu 7m / 18-24 Șomlea / 19-24 Fenici / 19-25 Kostadinovic / 20-25 Chikovani 7m / 20-26 Stavrositu / Chikovani ratează 7 metri – transversală / 21-26 Timofte 7m, 22-26 Timofte / 22-27 Kostadinovic / 23-27 Timofte 7m / 23-28 Kostadinovic, 23-29 Pătru, 23-30 Stamate.

Rezultat final Poli – CSM București 23-30 (9-11)

*

7 metri: Poli 11 din 13. 4 din 4 în prima parte și 3 din 4 după pauză – Irimescu, 2 din 3 Chikovani, 2 din 2 Timofte / CSM 1/1. 1 din 1 Stavrositu.

Eliminări: Poli 3 / CSM 5. Santeiu (min. 9:40), Irimescu (min 33:17, la 10-13), Kaftin (37:51, la 13-15) / Milosevic (21), Militaru (26, la 8-10), Rotaru (40:16, la 14-17; și 43:08, la 15-22; eliminat descalificare în 50:52, la 19-25).

Descalificare: Rotaru (CSM) 50:52.

Intervenții ale portarilor: Daskaloski 5, Stănescu 3 / Blazevic 8, Iancu 3.

Time-out: Poli la 8-10, min. 26; la 15-19, min. 41 / CSM la 6-8, în minutul 20; la 20-25, min. 53.

Marcatori la ”Poli”(6 jucători): Irimescu 7 goluri (4 x 7m în prima parte; 3 – 2 x 7m după pauză), Chikovani 4g (2 / 2 x 7m), Timofte 4g (1 / 3 – 2 x 7m), Grigoraș 3g (1 / 2), Leordean 3g (1 / 2) / doar după pauză: Fenici 2g (0 / 2).

CSM București (11 marcatori): Kostadinovic 6 goluri (1 în prima parte / 5 după pauză), Negru 4g (2/2), Milosevic 3 (3/0), Wetterbrandt 3 (2/1), Stamate 3 (1/2), Stavrositu 2 (1/1), Marijanac 1 (1/0) / doar după pauză: Șomlea 3 (0/3), Rotaru 2 (0/2), Ungureanu 1 (0/1), Pătru 1 (0/1).