Poli Timișoara, în careul de ași al Ligii Naționale după 24-23 (13-7) pe terenul Stelei. Primă repriză perfectă pentru alb-violeți, revenire a gazdelor în a doua. Final de meci cu doar 7 jucători în teren

Politehnica Timișoara a reușit o calificare istorică în semifinalele Ligii Naționale de handbal masculin. Alb-violeții s-au impus în meciul decisiv cu Steaua, în deplasare, cu 24-23 după ce au condus cu 13-7 la pauză. În prima repriză timișorenilor le-a ieșit totul pe teren, dar gazdele au reintrat în joc în partea secundă, iar finalul a fost foarte încins și tensionat, cu multe eliminări temporare în ultimele trei minute. La final au fost în teren jucători cât pentru o echipă completă.

IMG_6659

Poli avea nevoie de o primă victorie pe terenul Stelei în acest sezon pentru a obține calificarea în primele patru formații ale campionatului. Alb-violeții nu au putut conta în acest meci pe aportul lui Irakli Chikovani, suspendat patru etape după roșul de la Timișoara, în timp ce Johannson, de la bucureșteni, a avut drept de joc după ce a primit doar amendă. Milosevic a început partida în formula Daskaloski, Lasica, Grigoraș, Halcă, Pejovic, Fenici, Timofte, cu Halcă pe postul de coordonator, iar Fenici inter stânga în locul lui Chikovani.

Demis Grigoraș a deschis scorul în primul minut, iar Poli a încercat o apărare 5+1. Szoke, cu o aruncare de la șold a egalat la 1, iar Halcă a făcut 2 la 1 pe contraatac. Milosevic a apelat la Păiuș pentru apărare, iar Irimescu a luat primul galben după ce a încercat să împiedice repunerea adversarilor. Ouksir a egalat la doi, Grigoraș a zguduit bara, iar Pejovic a recuperat ofensiv și a marcat pentru 3-2. Daskaloski a reușit trei intervenții în primele zece minute, iar ambele echipe au încercat scheme cu trecerea la doi pivoți în faza de atac. Fenici a înscris pentru 4-2, Halcă a fost primul jucător trimis două minute pe bancă, în minutul zece, iar pe superioritate Grasu a trecut printre apărătorii alb-violeți și a redus diferența la un gol.

Prima desprindere a lui Poli

Grigoraș a înscris, în inferioritate, cu un șut puternic, după o repunere la care a profitat de paravanul lui Ștefan (5-3), Florea a nimerit bara, gazdele au încercat o apărare avansată la Fenici și Grigoraș, Matskevich a reușit și el o primă minge apărată, iar Stetsyura a nimerit bara. Time-out Steaua la care antrenorul Mihăilă le-a spus jucătorilor săi că sunt prea lenți în apărare. Au intrat Dinescu și Apolzan pe atacul roș-albaștrilor, iar Daskaloski a reușit o nouă intervenție pe amenințare de joc pasiv. Grigoraș a înscris, din nou cu un șut puternic, astfel că scorul la jumătatea primei reprize a fost 6-3 pentru Poli. Szoke, de la 9 metri, a marcat golul 4 al gazdelor, iar observatorul partidei a întrerupt meciul câteva momente, cerându-le oficialilor steliști să facă ceva cu scandările galeriei gazdelor la adresa Timișoarei.

Grigoraș a lovit bara, antrenorul Milosevic a primit galben pentru proteste la niște pași nedați la Ouksir. Daskaloski a reușit să-l blocheze pe Szoke și să scoată aruncarea de la 7 metri a lui Florea. Forțare Lasica și Johannson făcea 6-5 după ce a fost servit de Ouksir, care a ridicat blocajul advers. Galben și pentru Johannson, iar Matskevich îl bloca pe Fenici. Halcă a înscris pentru 7-5 după culoarul făcut de Fenici, Daskaloski a reușit o nouă paradă, iar Georgescu a fost trimis pe bancă pentru două minute (în minutul 22). Timofte a marcat din extremă, Steaua a scos portarul pe inferioritate și Stetsyura a dat în bară, iar Ștefan a dus scorul la 9-5 (minutul 23). Au început să se audă și susținătorii lui Poli, cu Chikovani printre ei. Florea a înscris de la 7 metri pentru 9-6, Halcă a șutat din stânga și a înscris golul 10 al timișorenilor, Milosevic a cerut timp de odihnă, Mihăilă a schimbat portarul și a încercat o apărare avansată la om, dar Fenici a punctat pentru 11-6. Stetsyura, golul 7 al Stelei și Ouksir era eliminat pentru două minute. Halcă, după un un-doi cu Fenici și Grigoraș (la vinclu de pe picioare) au dus scorul la 13-7, cel care avea să fie și la pauză după ce Steaua a nimerit bara, Poli a fost sancționată cu pasiv, iar la ultima aruncare de la 9 metri Szoke a aruncat cu mult peste.

Dacă timișorenii au părut foarte determinați în prima repriză, steliștii au revenit mult mai montați în partea secundă. Daskaloski a deschis repriza a doua cu o paradă la Grasu, steliștii au făcut pași, iar Timofte, pe contraatac, a dus scorul la 14-7. Au urmat momente în care gazdele și-au ridicat nivelul jocului, iar oaspeții nu au mai găsit atât de ușor drumul spre poartă. Matskevich a reușit intervenții la Grigoraș și Fenici, Ouksir a reușit primul gol al Stelei cu un șut din unghi, iar Johannson a punctat pe atac rapid. Păiuș a fost eliminat temporar în minutul 33, Szoke a dus scorul la 14-10, Halcă a fost luat în marcaj sus, iar Lasica a scos 7 metri și eliminare la Grasu. Matskevich a parat aruncarea lui Timofte, Ouksir a punctat din extremă, Fenici a lovit bara, iar Georgescu și Szoke și-au adus echipa la doar un gol diferență: 14-13 în minutul 37. Time-out Pero Milosevic.

Din nou intervenții din partea ambilor portari, Irimescu a avut nevoie de îngrijiri medicale, Grigoraș a simțit și el câteva intrări mai dure ale apărătorilor adverși, iar tânărul Leonard Ștefan a oprit seceta din atacul lui Poli, reușind golul 15 în amenințare de joc pasiv, după un assist de la Fenici. Johannson a fost eliminat două minute, șutul puternic al lui Grigoraș l-a lovit pe Szoke în față și din nou din tribune s-au auzit scandări la adresa Timișoarei. Lasica a reușit o aruncare cu efect, din extrema dreaptă, pentru 16-13, dar superioritatea numerică a lui Poli a fost anulată după ce Pejovic a fost eliminat temporar. Daskaloski a fost aproape să piardă o minge, dar Halcă i-a reparat greșeala, a urmat pasivul lui Poli, iar Johannson a înscris pe contră pentru 16-14. Ouksir a fost trimis din nou pe bancă pentru două minute, forțare Poli în atac, Daskaloski l-a blocat pe Stetsyura, iar Fenici a înscris golul 17 după ce a intrat spre dreapta.

17-14 la jumătatea reprizei a doua. Intervenție Matskevich la Fenici, care a fost apărat avansat, iar gazdele au făcut două faulturi în atac. Intercepție Ouksir care duce scorul la 17-15, pe contră, iar Lasica înscrie golul 18 al lui Poli, din extremă. Santeiu a fost trimis în teren la intrarea în ultimele zece minute, dar a fost eliminat temporar aproape imediat. Daskaloski a apărat 7 metriul lui Florea, Steaua a ratat contra, iar Lasica a scăpat și el pe contraatac și a scos 7 metri și eliminare pentru Johannson. Pejovic a transformat pentru 19-15, iar Mihăilă a cerut din nou timp de odihnă, după ce a primit și galben.

Georgescu a aruncat din centru, Poli a lungit atacurile, Matskevich a apărat la amenințare de joc pasiv, iar steliștii protestau la adresa deciziilor arbitrilor. Grigoraș și Halcă au refăcut ecartul de cinci goluri, 21-16, iar steliștii au cerut din nou timp de odihnă. Szoke a înscris în minutul 25, iar Grigoraș a reușit un nou gol cu un șut puternic la vinclu. Ouksir a marcat pentru 22-18, Lasica, Apolzan și Fenici au dus scorul la 24-19, iar în ultimele două minute și jumătate a început nebunia eliminărilor.

Finalul eliminărilor

Pejovic a primit eliminare temporară în minutul 28, Georgescu a punctat de la 7 metri, iar Fenici a fost sancționat cu picior intenționat și trimis și el să vadă finalul meciului de pe bancă (mai erau 103 secunde). Apolzan a înscris pentru 24-21. Păiuș a primit și el două minute, făcându-i și pe comentatori să se întrebe de ce, iar Poli era în triplă inferioritate. Szoke a strâns ecartul la două lungimi (24-22) după care a fost și el eliminat (mai erau 45 de secunde), iar Ouksir a fost trimis în tribune după a treia eliminare temporară. Halcă a fost și el eliminat temporar astfel că au fost momente în care Poli a avut 4 jucători trimiși pe bancă, iar Steaua doi. În 4 contra 2 pe teren, ajutați și de Daskaloski – care a urcat aproape de mijloc, Grigoraș a reușit să arunce la poartă, dar a fost blocat de Matskevich. Daskaloski a izbutit o intervenție decisivă în duel unu la unu cu Johannson, iar golul lui Georgescu a fost anulat pentru fault în atac. Nervii căpitanului stelist au cedat, acesta l-a împins pe unul dintre arbitri și a primit roșu direct. Nici pe banca timișoreană nu era multă liniște, existând certuri pentru că lui Lasica i se spunea ba să intre, ba să nu intre în teren. Nu doar Georgescu a fost eliminat în ultimul minut, ci și Timofte. Extrema timișorenilor nu a dat drumul la minge și a primit cartonaș roșu. Ultimele secunde s-au jucat cu 3 jucători de câmp pentru Steaua și doi pentru Poli. Apolzan a reușit ultimul gol al partidei și a stabilit scorul final.

SCM CH CSU Politehnica Timișoara a învins CSA Steaua Alexandrion București cu 24-23, obținând calificarea în turul doi al play-off-ului, semifinalele Ligii Naționale, unde va întâlni o altă formație din capitală, Dinamo București.

Grigoraș, de la Poli, și Szoke, de la Steaua, au fost cei mai buni marcatori ai partidei, cu câte 6 goluri. Grigoraș a înscris 4 în prima repriză și două în a doua. Pentru Poli l-a secondat Halcă cu 5 reușite (4/2), urmat de Fenici cu 4 (2/2). Lasica a înscris 3 goluri în repriza a doua, iar Pejovic, Timofte și Ștefan au reușit câte două goluri, câte unul în fiecare repriză. Ajutat și de apărare, Daskaloski a reușit o partidă foarte bună și o intervenție decisivă pe final, când echipa sa juca în inferioritate. Szoke a înscris două goluri în prima parte și 4 în a doua. A fost urmat de Ouksir cu 5 reușite (1/4), Johannson 3 (1/2), Georgescu și Apolzan câte 3 (toate în repriza a doua), iar Grasu, Florea și Stetsyura câte un gol în prima parte.

Prima repriză a adus mai multe galbene, dar doar trei eliminări: una pentru Poli (Halcă în minutul 10) și două pentru Steaua (Georgescu în minutul 22 și Ouksir în minutul 28). Finalul încins a adus multe eliminări în partea a doua. De opt ori au fost poliștii trimiși pe bancă pentru două minute: Păiuș (33,59), Pejovic (43, 58), Santeiu (51), Fenici (59), Halcă (60) și Timofte (60). Șapte eliminări și pentru gazde: Grasu (35), Johannson (41, 52), Ouksir (44,60), Szoke (60), Georgescu (60). Ca și în al doilea meci al seriei, au fost trei cartonașe roșii: două la Steaua (Ouksir pentru trei eliminări și Georgescu pentru că l-a împins pe arbitru) și unul la Poli (Timofte în minutul 60).

Alb-violeții nu au foarte mult timp la dispoziție să savureze victoria cu Steaua. Prima partidă din semifinala cu Dinamo, la București, este programată duminică 8 mai, la ora 20:15. Se va juca tot după sistemul cel mai bun din trei jocuri. În cealaltă semifinală joacă CSM București și Potaissa Turda.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.