Risipitoare, Poli bătută de nou-promovaţi strânşi şi de două zile

Duminică se împlineşte un an de la eşecul pe teren propriu cu reşiţenii, 27-36, care ne aduce aminte de debutul tot cu trei runde într-o primă săptămână din sezonul trecut, în care poliştii demarau măcar în trombă, 32-25 în sala „Constantin Jude”, cu sătmărenii, ceea ce nu s-a mai întâmplat la startul în 2011-2012 al Ligii Naţionale, unul ratat: 24-25 cu nou-promovata CSM Ploieşti.

Violeţii, aici în apărare, n-au debutat pe piciorul de atac: două treimi din cele 24 de goluri, marcate de 3 oameni

Pe semicercul echipei bănăţene s-au aşezat aceiaşi jucători care au defilat în pregătiri, trecând de 4 ori la rând de Metaloplastika, şi anume, pe post de centru (conducător  de joc) CRISTIAN FENICI (34), pivot DRAGAN MRAKIC (2), inter stânga SPAHIC GORJAN (14), inter dreapta IOAN STAN (77), extremă stânga  MIHAI TIMOFTE (6), extremă dreapta GABRIEL COTINGHIU (23), cu portarul MILAN DJURICIN (1), aşadar cu două noi achiziţii respectiv 3 sârbi în şaptele de start.

Pe banca de rezerve au luat loc SORIN SĂRĂNDAN (5), MARIUS IGNAT (7), RADU DAVID (8), SABIN IGNAT ( 15), ADRIAN CRISTESCU (18), ALEXANDRU URSU ( 19), ANDREI LELA ( 69), CRISTIAN TCACIUC ( 12) –portar, RĂZVAN VÎLCEANU – portar (16). Antrenori, NEDELJKO VUCKOVIC şi UWE BITTENBINDER.

CSM Ploieşti i-a utilizat sub bagheta lui Lucian Nicolae şi Marian Vasilescu pe ADRIAN DUMITRU (12), MARIAN DUMITRU (1), ALEXANDRU DIMACHE ( 10), ADRIAN ZAMFIR ( 3), MARIUS MIHOCI ( 17), IONUŢ ROUĂ (22), TIBI CONSTANTINESCU ( 21), BOGDAN BOTEZATU ( 5), GABI GHIZDĂVESCU ( 4), MARIAN DUŢU (9), ADRIAN VASILE (15), ALEXANDRU PÎSLARU (69) , ALEXANDRU ENE (23), BOGDAN GEORGESCU (8).

Jocul s-a bazat pe un sistem de apărare 3-2-1, atât în prima repriza cât şi în cea de-a doua şi s-a făcut schimb constant între SPAHIC GORJAN (14) şi SABIN IGNAT ( 15), în prima repriza evoluând şi MARIUS IGNAT (7). Poliştii au obţinut şi o lovitură de la şapte metri, executată de extremă stângă MIHAI TIMOFTE, la debutul său în violet. Doiarul pivot DRAGAN MRAKIC a fost eliminat 2 minute în urma unei intervenţii iar ca un alt reper al primei părţi, în minutul 24 s-a cerut timeout, la scorul 15- 11. Repriza a fost dominată de formaţia bănăţeană, care minute bune a avut 6 goluri diferenţă, la pauza deţinând un avantaj de patru goluri, scor 16-12.

Găzarii au presat în final cu folos, întrebându-te cine avea o mai mare experienţă competiţională, decisivă în asemenea momente

În a doua repriză însă, Poli Timişoara a suferit tot mai mult, având parte şi de 3 eliminări a câte 2 minute, de două ori pentru interul dreapta IOAN STAN (77) şi o dată MARIUS IGNAT (7), tot pe-atunci intrând în focuri şi RADU DAVID (8). Portarul MILAN DJURICIN (1) a avut multe parade, scoţând câteva mingi grele, şi a fost înlocuit la două dintre execuţiile de la şapte metri de către RĂZVAN VÎLCEANU (16).

Sfârşitul pe muchie al meciului s-a făcut tot mai mult simţit din minutul 53, când scorul a devenit egal ( 23-23). Presiunea din ce în ce mai mare din partea oaspeţilor a făcut ca scorul să meargă din egal în egal. Iar în minutul 58 CSM Ploieşti a cerut timeout, oaspeţii câştigând războiul nervilor şi înscriind golul victoriei în minutul 59: 24-25. Aşa a rămas până la finalul meciului…

Principalii marcatori pentru CSU POLI MUNICIPAL TIMIŞOARA au fost IOAN STAN (77), cu şase goluri, MIHAI TIMOFTE (6) – cinci goluri, SPAHIC GORJAN (14) – cinci goluri, MARIUS IGNAT (7) – trei goluri, CRISTIAN FENICI (34) – doua goluri,  DRAGAN MRAKIC (2) – doua goluri.

Principalii marcatori pentru CSM PLOIEŞTI, BOGDAN BOTEZATU ( 5) – opt goluri, ALEXANDRU DIMACHE ( 10) – cinci goluri, TIBI CONSTANTINESCU ( 21) – cinci goluri, GABI GHIZDĂVESCU ( 4) – trei goluri,   MARIUS MIHOCI ( 17) – două goluri, IONUŢ ROUĂ (22) – două goluri.

În continuare va relatăm câteva spicuiri din interviurile date de cei doi antrenori… Lucian Nicolae, antrenor la CSM PLOIEŞTI, întrebat fiind de un reporter dacă la şase goluri în favoarea lui Poli Timişoara se gândeau că rezultatul va arăta aşa, tehnicianul nou-promovatei a răspuns că nu se aştepta la răsturnarea de situaţie, fiind început de campionat şi de meci, dar avea speranţe de egal măcar, în urma evoluţiei bune a jucătorilor din timpul pregătirii, cu două succese în recentul turneu la Târgu Jiu.

Sabin Ignat la pupitru... Avea însă să se încheie rău

“În partea a doua a meciului, după o scurtă discuţie prietenească cu ei, le-am reproşat că nu prea vor să joace fizic şi tactic” a declarat antrenorul Lucian Nicolae. „Jucătorii au greşit şi greşeala a continuat până in minutul 50” menţionează antrenorul, care nu-i păsuieşte de tot, în ciuda rezultatului…

Este o echipa care ”în primii şapte jucatori are componenţi veniţi de două zile”, a mai menţionat antrenorul, adăugând că “sincopele sunt normale mai ales la meciuri la un asemenea nivel”. Obiectivul declarat de antrenorul echipei CSM PLOIEŞTI este de a se menţine în Liga Naţională.

“Eu sunt vinovat”, a spus printre lacrimi antrenorul NEDELJKO VUCKOVIC, nevoit să privească meciul din tribune. “Nu am putut folosi şansele, diferenţa, şi s-au blocat”. Întrebat dacă băietii s-au relaxat prea devreme, antrenorul a zis: «Ştiau că primul meci e foarte important, …, au jucat 47 de minute , au condus cu 18-12, eu am văzut unde au greşit, dar nu i-am putut ajuta» .

“Dar trebuie să mergem mai departe, avem două meciuri grele, la Targu Jiu şi unul aici cu U Cluj, am pierdut puncte şi trebuiesc recuperate”, a încheiat antrenorul sârb de la Poli Timişoara.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.