România începe cu stângul calificările la Euro

Selecționata de seniori a handbalului masculin românesc a pierdut în această seară la Graz meciul de debut în noua campanie de calificare, pentru EHF Euro din ianuarie 2024 din Germania, 36-32 Austria, care la pauză conducea deja cu 18-11. Speranțe realimentate în jurul ”tricolorilor” Federației Române de Handbal la startul altor preliminarii, după atâtea și-atâtea ratate, dar realitatea e că umbra palidă a ex-cvadruplei campioane a lumii pleacă la asalt cu un antrenor străin și cu mai mulți sportivi naturalizați decât în prececenta campanie, ceea ce cam sugerează una-alta despre starea nației.

România a făcut față pe tabela de marcaj gazdei Austria strict în primele nici 10 minute, însă n-a putut dejuca deja din prima parte atacurile cu Robert Weber și Tobias Wagner la pupitru, autori a 12 dintre cele 18 reușite până la pauză ale handbaliștilor din țara alpină.

”Tricolorii” au început mai bine și repriza a II-a, apropiindu-se rapid la 4 goluri diferență, prag pe care însă nu l-au putut depăși, pierzând astfel uvertura în deplasare, în ciuda celor 11 goluri înscrise de tânărul Nicușor Negru, lansat de la semicercul reșițean, completat în special de Humet și Grigoraș cu câte 5 goluri fiecare, în condițiile în care golgheter al partidei a fost austriacul Weber cu 12 reușite.

Ieri, pe teren neutru, în Germania, în întâlnirea inaugurală a grupei patrulater incluzând și România, Ucraina – Insulele Feroe 29-25, vecinii de la nord urmând a fi duminică oaspeți ai Bucureștiului în partida din runda a II-a. Mai apoi, calupul etapelor 3-4 abia în 8 și 11 martie 2023, tur-retur cu Insulele Feroe, inițial în deplasare.

Clasamentul la zi în Liga Zimbrilor și programul viitor, cu ”Poli” acasă vineri 21 octombrie în restanța cu CSA Steaua, pe coloana datelor tehnice. (foto ehfeuro.eurohandball.com)

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.