România nu bate nici măcar pe terenul neutru din vecini în preliminariile „Euro”, în joc cu „albaştrii” căpuşei agresoare din Asia Mică

Dacă Serbia i-a arătat dintr-o altă grupă cum se procedează în deschiderea cuplajului de la Kraljevo, 27-25 (11-10) cu Spania, România n-a imitat-o însă în al doilea meci al serii de la acelaşi semicerc în cadrul etapei a III-a a preliminariilor „Europenelor”, deşi pe terenul neutru „din vecini” în faţa „albaştrilor” de peste Mediterana, taman din Asia Mică. 

Sârbii trec aşadar de spanioli, dar românii nici pe teren neutru de intruşii implantaţi în Asia. 

România şi oponenţii ei „albaştri” erau în noiembrie carne de tun a Portugaliei la începerea preliminariilor Campionatului European de handbal masculin din 2026, „tricolorii” cu 37-30 iar evreii chiar cu 36-23 tot la Atlantic, însă selecţionabilii lui George Buricea – învinşi în toamnă şi-acasă de polonezi, nu s-au reabilitat nici joi seară măcar pe terenul neutru al Serbiei, în compania trupei unei căpuşe agresoare în lumea arabă şi prăfuite rău de tot de-atâta inumană barbarie aplicată în regiune.

„Tricolorii” aveau ocazia unei victorii considerate în deplasare deşi pe terenul neutru de la Kraljevo, însă, cu toate că au condus şi cu 11-8 într-o primă repriză în care erau în dezavantaj doar la primul gol şi cu 11-12 şi 12-13, egalaţi fiind la unsprezece şi totuşi în faţă la pauză, cu 15-14, au sfârşit la egalitate, 29-29, cu o naţională care nu mai organizează jocurile pe post de „bună gazdă”, de-atâta rău cât comite prin crime de război şi genocid în ciuda întregului oprobiu internaţional guvernul odios de la Tel Aviv.

De ce mai şi joacă europenii cu reprezentanţii unei asemenea căpuşe agresoare este o cu totul separată şi mult mai gravă problemă de imoralitate a dublului standard bruxellez, când de fapt „albaştrii” ar fi trebuit demult excluşi urgent din lumea arenelor, şi-n vreme ce Bătrânul continent slăbit şi pe cale de pierzanie se-nfoaie inconştient pe de-altă parte fără nicio şansă în faţa principalului stat european din toate punctele de vedere, însă, revenind „la oile noastre”, este suficient de preocupant că selecţionata FRH nu mai poate profita nici măcar de terenul neutru în faţa trupei unei ţări răvăşite pe toate planurile de zionismul propriului guvern. 

Fosta cvadruplă campioană a lumii trăind şi-asemenea experienţe la nici două luni după ce rata prezenţa la un alt turneu final mondial.

Joi seara, „tricolorii” au preluat de şase ori conducerea până la pauză şi de încă cinci ori în prima jumătate a reprizei a II-a, dar tot au cedat-o din nou de la 23-22 la 23-24, fără chip de a se redesprinde. 

Tânărul Stanciuc şi Botea readucând România în avantaj spre final, însă şi Dayan la capătul penultimului minut, 29-28, încât selecţionabilii lui Buricea riscau a şi pierde la Kraljevo, sânmiclăuşanul Buzle salvându-i totuşi în ultimul minut: 29-29.

Cu al treilea său gol, câte au marcat şi Botea, Călin Dedu şi Ionuţ Stănescu, mult mai multe fiind înscrise de Daniel Stanciuc, suceveanul cu 7 reuşite din 11 aruncări, completat fiind şi de Drăgan, Ilie şi Nistor Ioniţă. cu câte două fiecare, unul în dreptul lui Grigore, Militaru, Vereş şi nu-n ultimul rând al timişoreanului Liviu Emil Caba

Buricea, Georgescu şi Stănescu întinerind naţionala, dar atât şi fiind ce poate da mai bun handbalul românesc subminat ca potenţial cu deceniile prin ignorarea cultivării sectorului juvenil.

Alţii şi-au văzut de treabă în a-şi dezvolta şi consolida sportul la semicerc, pe când multipla campioană internă Dinamo a oferit forţat prostul exemplu al adoptării căii deviante a umplerii lotului cu străini, cu o aroganţă şi-un snobism fudul tăindu-ţi respiraţia într-o naţie datoare vândută cu peste 210 miliarde şi-n creştere zilnică a pasivului extern, însă, când vine vremea preliminariilor inter-ţări, nu mai e rost de golurile din Champions League ale handbaliştilor marcatori pentru bucureşteni deşi formaţi de alte şcoli la semicerc, de unde nici victoriile.

În celălalt meci al grupei patrulater, Polonia a forţat semifinalista lusitană de „Mondial” să piardă primele puncte, 36-36 după 16-14 la pauză pentru baltici la Gdansk, bătăile de cap ale României în returul acasă cu Portugalia şi revanşa în deplasare cu „leşii” fiind de dată viitoare, căci prioritate are returul duminical de la Mioveni cu „albaştrii” căpuşe în Asia Mică. 

Şi de dorit ca „tricolorii” să nu facă… „nefăcuta” în Argeş, ceea ce le-ar întrece pe toate. Dar nimic nu poate mira în handbalul defectuos gestionat de FRH, reprezentanţii acesteia pe scena internaţională fiind doar „vinovaţi fără vină” în calitate de produse ale unui mediu alterat şi perimat.

Iar acest 29-29 pe terenul neutru al Serbiei cu „trupa cu cortul” a nenorociţilor agresori regionali şi nu numai spune multe. 

Portughezii deţinând 5 puncte din 3 apariţii la finele turului fazei preliminare a grupelor, Polonia 4 puncte, „albaştrii” două iar România smulgându-l abia pe primul prin a egala la final. 

* Clasamentul intern, în Liga Zimbrilor, pe coloana programului viitor şi a rezultatelor secţiunii Handbal în Sporttim. „Poli” are de jucat sâmbăta viitoare la codaşa din Făgăraş, prim meci din cele 7 rămase de disputat în retur. 

 

 

 

Distribuie
Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


7 × opt =

 


Ultimele articole din categoria Handbal: