Sadoveac dă 11 dar Poli e condusă cap-coadă la Turda și spulberată după pauză. Scorul campionatului

Când pierd, handbaliștii Timișoarei sunt învinși cel mai adesea tare greu, la mare luptă, dar n-a mai fost cazul astăzi, suferind în schimb unul dintre cele mai drastice eșecuri din cei aproape 5 ani cu Pero Milosevic la cârmă, înfrângere conturată la scor în partea a doua a deplasării în județul Cluj. Iar astfel au rămas fără victorie și după cea de-a patra apariție oficială în noul sezon. Inspiratele intervenții ale experimentatului portar Irimuș dar și cleștele defensiv din fața sa, precum și taxările aplicate de turdeni ca la carte pe contraatac, i-au desprins pe ”galbenii” lui Gal încă din primele minute, bănățenii izbutind doar să se apropie de două ori la unul diferență pe debutul meciului, de fiecare dată prin Sadoveac, golgheter al întâlnirii: AHC Potaissa – SCM Politehnica Timișoara 32-24 (14-11).

Descinderea în sala ”Gheorghe Barițiu” era încă din capul locului cât se poate de dificilă pentru poliștii clasați pe locul 7 la finele campaniei precedente. Și care veneau după remiza acasă cu ceilalți ”nordici”, maramureșenii, draw în continuarea eșecurilor la două goluri de la Brașov și din zona capitalei, cu Dinamo și CSA Steaua. În contrast, ardelenii în galben-albastru câștigaseră în primele două etape, în dauna unor oponente din ”careul de ași” al campaniei anterioare. Mai mult, bănățenii n-au prea fost peste ani în largul lor pe terenul turdenilor, cu excepția care confirmă regula, când cucereau ”bronzul” național în jocul decisiv al finalei mici din primul sezon plin cu Pero Milosevic la timonă, în primăvara lui 2016. De-atunci însă, Potaissa a izbutit de fiecare dată clasări finale mai bune, inclusiv pe podiumul stagiunii trecute, beneficiind și de ascendentul moral al triumfului în recenta partidă amicală directă de pe teren propriu din această vară, când bănățenii au pierdut verificările din județul Cluj. Și mai mult, ”Poli” s-a prezentat și-n Ardeal fără masivul inter Dragas, sârbul așteptând în continuare cartea verde, așteptare care s-ar încheia în principiu săptămâna viitoare, spre finele căreia, tot sâmbăta de la 11, timișorenii vor da piept tot cu o trupă de podium, campioana CS Dinamo, așteptată în ”Constantin Jude”.

SCM Politehnica s-a aliniat așadar cu șansa a doua pe terenul unei foste câștigătoare a Challenge Cup, și nu a răsturnat calculele hârtiei, ba din contră, suferind o severă corecție.

Astăzi, la matineu, medaliata cu bronz a ediției anterioare AHC Potaissa a marcat primele două goluri ale jocului și a condus permanent în prima parte, inclusiv cu 5 goluri în minutul 26, inspirația în poartă a experimentatului Irimuș și câteva atacuri rapide desprinzându-i inițial pe ”galbenii” lui Horațiu Gal, care n-au mai privit înapoi. Iar la reluarea partidei au plusat cu atât mai mult, detașându-se în câteva rânduri și la 10 goluri avans.

Un duș rece pentru Fenici și compania, care au nevoie de o resetare cu ocazia primirii lui Dinamo, egală la debut a elvețienilor zilele trecute în prima apariție din faza grupelor Champions League, poliștii mai având apoi de jucat, până la propriul lor debut în actualul sezon al cupelor europene, întâi la Făgăraș, iar miercuri 2 octombrie acasă cu CSM Focșani.

Ulterior, ”dubla” cu elenii din turul 2 preliminar al EHF Men s Cup, după care, pe 17 octombrie acasă cu CSM București iar în 20 octombrie deplasarea la Vaslui, amânată din etapa a 7-a, care s-ar fi interpus întâlnirilor tur-retur din eurocupe.

Până una alta, au trecut însă 3 runde iar poliștii s-au ales cu un singur punct din 9 posibile, ce-i drept din două deplasări în Liga Zimbrilor, și alții având totuși problemele lor. Spre exemplu, în căutarea primelor puncte stagionale au jucat în uvertura de aseară a etapei CSM Făgăraș și CSM București, cei din capitală detașându-se după pauză: 24-30 (11-13).

Elevii lui Milosevic și Ghiulai mai au așadar 3 apariții până la ”dubla” din 6 și 12 octombrie, mai întâi acasă cu Olympiacos SFP în faza a II-a preliminară din Cupa EHF, premergătoare 16-imilor de finală, cu mențiunile că cealaltă trupă din Liga Națională în aceeași competiție, AHC Dobrogea Sud Constanța, va da piept mai întâi tot acasă cu maghiarii de la Csurgoi KK, respectiv că Potaissa mai așteaptă ceva până la startul din turul 3 în Challenge Cup, cel dinaintea optimilor.

Potaissa poate însă privi cu mai mare optimism, una dintre cele 4 echipe cu punctaj maxim după primele două etape, și anume 28-27 de la 12-18 la pauză acasă cu CSM București, și 32-27 (17-10) la Constanța, semnând astăzi ceea ce este până acum scorul record al ediției 2019-2020 în Liga Națională. Iar pe turdeni îi așteaptă ieșirea la Călărași și primirea celorlalți bănățeni, de la CSM Reșița.

Poliștii, care au început meciul în apărare, cu Vuk Milosevic și Păiuș pe faza defensivă, nu le-au dat tare mari bătăi de cap, ”galbenii” blocându-i inițial cu mare asprime pe centrul Fenici și pivotul Pribanic. Și s-au dus rapid la 4-1 inclusiv cu două goluri din 7 metri ale lui Szoke, replica venind din mâna lui Sadoveac, cu primele 4 reușite ale lui Poli, și tot două de la 7 metri. Erau însă și singurele dăți când ”violeții” se apropiau la un gol, la 2-1 și 4-3. Căci în rest…

La 5-3 a intrat la alb-violeți și Năstăsie dar Talas a semnat o ”dublă” strict pe contraatac, 6-3, armă cu care Potaissa avea s-o surprindă constant pe Poli. Au venit și protestele lui Pero Milosevic în minutul 11, a căzut și un prim gol semnat de bănățeni nu prin Sadoveac, și anume Năstăsie, tot pe contraatac, dar și Szoke s-a ridicat apoi tot la cota de 3 reușite de la 7 metri, de astă dată contra lui Varo, după ce oaspeții abordau disputa cu tânărul Rusu între buturi.

Tot Sadoveac a ripostat, la vinclu, însă 4 goluri diferență s-au consemnat deja în minutul 18, după care a intrat la vizitatori și Baican, Rusu izbutind a doua intervenție consecutivă, în fața interului stânga Cîntec, tocmai intrat la 10-7.

Poli părea a fi încă în meci, dar același Ghiță a marcat primul gol al Potaissei după peste 4 minute, la care a survenit și prima eliminare, în dreptul lui Cîntec, în minutul 23. De care Poli a profitat inițial, dar a și fost arsă apoi cu un 7 metri ușor acordat și transformat de același Szoke.

Experiența lui Irimuș și-a spus și mai mult cuvântul, intuindu-l și pe Șomlea, înălțat singur pe semicerc, iar Ghiță a dus diferența în premieră la 5 goluri, 13-8 în minutul 26. Fenici se arăta dezamăgit de ușurința pierderii baloanelor în atac și se stingea în joc, la care Gal și-a permis să apeleze și la junele Ghivil iar ”Poli” a mai reintrat totuși în meci, 13-10 prin Șomlea și Sadoveac.

Moment în care Pero Milosevic a plusat printr-un timeout, însă tot Irimuș a ieșit apoi în evidență, și în fața lui Pribanic, repriza încheindu-se cu intervenția tânărului de 19 ani Rusu… 14-11.

Poli, care începea partea secundă cu experimentatul Babasafari în poartă și printre alții cu Năstăsie respectiv Marjanovic pe extreme, iar cu Baican pivot, părea a emite mai mari pretenții, dar ”dubla” lui Cîntec a readus gazdele la 5 goluri avans, chiar 6 puțin mai apoi, Thalmaier punctând în minutul 40 tot pe contraatac. Cam atunci se rupea decisiv jocul, în prima treime a reprizei a II-a, turdenii taxând aceleași erori poliste.

La 21-15, Varo l-a înlocuit pe Babasafari, iar Sadoveac a semnat a zecea reușită personală în minutul 44, dar Szoke riposta cu al optulea său gol, trenul alb-violeților părând a fi dus. Și într-adevăr… Pavel a ridicat în premieră diferența la 7 goluri avans în minutul 46, după care, succesiv, în același minut, Pop la 8 iar Szoke la 9 și Pavel la 27-17 în minutul 50.

Cîmpan a făcut 27-18 după 7 minute de secetă timișoreană la poarta ardelenilor, însă Potaissa a refăcut de 4 ori mai apoi avansul de zece goluri, inclusiv prin sârbul Terzic, la debut. ”Violeții” au dres cât de cât busuiocul pe final, cu trei reușite la rând, scorul final așadar flatându-i… 32-24.

Clasamentul actualizat și programul etapelor în curs respectiv viitoare, pe coloana dreaptă.

Componențe…

Potaissa: Irimuș, Szopka, Fleșer – portari; Cîntec, Ghivil, Pințoiu, Pop, Thalmaier, Terzic, Talas, Ghiță, Iancu, Szoke, Pavel, Lazăr – cpt., Șandru.

Poli: Rusu, Varo, Babasafari – portari; Păiuș, Vuk Milosevic, Trif, Neamțu, Pribanic, Sadoveac, Marjanovic, Șomlea, Irimescu, Cîmpan, Fenici, Baican, Năstăsie.

AHC Potaissa Turda – SCM Politehnica Timișoara 32-24 (14-11)

Evoluția scorului: (în repriza I ) 1-0 Șandru, 2-0 Szoke – 7 metri / 2-1 Sadoveac – 7 metri / 3-1 Szoke – 7 metri, 4-1 Pavel / 4-2 Sadoveac, 4-3 Sadoveac / 5-3 Talas, 6-3 Talas / 6-4 Sadoveac – 7 metri / 7-4 Ghiță / 7-5 Năstăsie / 8-5 Szoke – 7 metri / 8-6 Sadoveac / 9-6 Șandru, 10-6 Ghiță / 10-7 Sadoveac – 7 metri / 11-7 Ghiță / 11-8 Vuk Milosevic / 12-8 Szoke – 7 metri, 13-8 Ghiță / 13-9 Șomlea, 13-10 Sadoveac / 14-10 Szoke / 14-11 Năstăsie.

Scor la pauză: 14-11.

În repriza a II-a: 14-12 Marjanovic / 15-12 Szoke, 16-12 Pavel / 16-13 Sadoveac – 7 metri / 17-13 Cîntec, 18-13 Cîntec / 18-14 Năstăsie / 19-14 Pavel, 20-14 Thalmaier / 20-15 Sadoveac – 7 metri / 21-15 Ghiță / 21-16 Sadoveac / 22-16 Szoke / 22-17 Vuk Milosevic / 23-17 Cîntec, 24-17 Pavel, 25-17 Pop, 26-17 Szoke, 27-17 Pavel / 27-18 Cîmpan / 28-18 Cîntec / 28-19 Vuk Milosevic / 29-19 Iancu / 29-20 Trif / 30-20 Terzic / 30-21 Sadoveac – 7 metri / 31-21 Cîntec / 31-22 Vuk Milosevic, 31-23 Cîmpan, 31-24 Marjanovic / 32-24 Terzic.

Rezultat final, 32-24 pentru AHC Potaissa.

Aruncări de la 7 metri: Szoke 4-4, Pop 0-1 (apără Varo) / Sadoveac 4-4 + 3-3.

Eliminări (2-0 în repriza I și 2-3 după pauză): Cîntec, la 11-7 și 18-14; Ghivil la 14-11 și 30-20 / la bancă, lui Irimescu, la 17-13; Șomlea la 26-17, în minutul 50, și la 29-20.

Intervenții: Irimuș 7+6 / Rusu 3, Babasafari 1, Varo  3 – 1x7m.

Bare: 2-2 (Cîntec, Pop / Șomlea, Sadoveac).

Timeout: H. Gal la 20-15 / P. Milosevic la 14-10 în minutul 28.

7 de start…

Potaissa: Irimuș – Thalmaier, Pavel, Szoke, Ghiță, Șandru, Talas.

Poli: Rusu – Neamțu, Cîmpan, Fenici, Șomlea, Sadoveac, Pribanic.

Marcatori:

Potaissa, 10 marcatori… Szoke 8 goluri (5+3 după pauză), Pavel 5 (1+4), Ghiță 5 (4+1), Cîntec 5 (0+5), Talas 2 (2+0), Șandru 2 (2+0), Terzic 2 (0+2), Thalmaier 1 (0+1), Pop 1 (0+1), Iancu 1 (0+1).

Poli, 7 marcatori… Sadoveac 11 (7+4), Vuk Milosevic 4 (1+3), Năstăsie 3 (2+1), Marjanovic 2 (0+2), Cîmpan 2 (0+2), Șomlea 1 (1+0), Trif 1 (0+1).

Cartonașe galbene: Iancu, Talas, Thalmaier; după pauză, antrenorul Gal / Neamțu, antrenorul Pero Milosevic, Păiuș, Sadoveac; după pauză – .

Arbitri, constănțenii Georgescu și Moldoveanu. Observator: Brumaru (Vrancea).

Încă două meciuri ale etapei se joacă sâmbătă de la ora 18 iar primul de duminică, ultimă zi pentru runda a III-a, televizat de la 15:30: Dinamo – AHC Dobrogea Sud, reeditare a finalei la titlu din primăvară.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.