SCM Politehnica, eliminată din Cupă la Turda după un meci cu multe greșeli de ambele părți

SCM Politehnica Timișoara a ratat accederea la final 4-ul Cupei României după ce a pierdut în deplasare la Turda unica manșă a sfertului de finală. Gazdele s-au impus cu 26-25 după 15-13 la pauză. Ardelenii au avut un avans maxim de 6 goluri în repriza a doua, dar timișorenii au reușit să revină și au preluat conducerea cu două goluri, ajutați de intervențiile lui Savic. Adomnicăi a înscris de trei ori pentru Potaissa în ultimele minute, iar Țenghea l-a blocat pe Lasica la ultimul atac a lui Poli și a evitat aruncările de la 7 metri.

Sursa foto: facebook.com/Clubul-de-Handbal-CSU-Politehnica-Timisoara

Cele două formații veneau după pauza de iarnă și acest lucru s-a văzut în teren într-un meci cu foarte multe pase greșite. Poli a început partida cu Daskaloski, Lasica, Marjanovic, Ștefan, Fenici, Milosevic și Simovic, cu Fenici în inter stânga și fiul antrenorului la coordonare. Începutul partidei a fost presărat cu greșeli de ambele părți, iar primele două goluri au venit de la 7 metri: Adomnicăi și Marjanovic. Vuk Milosevic a pătruns și i-a dus în avantaj pe timișoreni, dar Adomnicăi și Thalmaier au făcut 3-2. Simovic, Ștefan și Marjanovic au egalat în trei rânduri, iar Thalmaier și-a desprins formația la 7-5 la jumătatea reprizei. Gazdele au încercat încă din start o apărare avansată la linia de 9 metri, în timp ce violeții au avut probleme cu replierea în apărare, fiind taxați în câteva rânduri cu atacuri rapide după repunere. Daskaloski a reușit o dublă intervenție, dar gazdele s-au dus la trei lungimi după reușitele lui Adomnicăi și Cîntec.

Time-out Milosevic, dar la reluare Pejovic nu a putut să-l învingă pe Țenghea de pe semicerc. A intrat Savic în poarta timișoreană și a fost mai inspirat decât Daskaloski. Fenici, de două ori, și Lasica au marcat și au egalat la 10, ajutați și de parada lui Savic de la 7 metri. Țenghea a reușit și el două intervenții bune, iar Marjanovic îi readucea pe violeți în avantaj de la 7 metri în două rânduri: 10-11 și 11-12. Savic a apărat din nou de la 7 metri, de această dată în fața lui Amihăesi, dar gazdele au egalat după reușita lui Pavel, pe contră. Cîntec și-a readus formația în avantaj, iar Țenghea l-a blocat pe Vaidasigan, care încă nu are același aport ofensiv la Poli ca la Reșița. Simovic a egalat la 13 după o fentă pe contraatac prin care a rămas singur cu portarul. Horațiu Gal a cerut time-out și Adomnicăi a punctat de la 7 metri și pe contră pe final de repriză, iar Țenghea a reușit o nouă intervenție și scorul la pauză era 15-13.

Și debutul părții secunde a adus multe pase greșite. Thalmaier a făcut 16-13, iar Savic și-a păstrat echipa în meci cu câteva intervenții reușite. Cîntec a fost primul eliminat temporar, în minutul 33. Marjanovic a scăpat mingea la un atac și la faza următoare a ratat de la 7 metri, blocat de Varo. Extrema stângă a lui Poli s-a revanșat marcând primul gol al violeților în partea secundă, după ce a recuperat în atac, în superioritate. Și Poli a încercat o apărare combinată, avansată. Iancu și Pavel au dus ecartul la cinci lungimi, 19-14 în minutul 38, după ce Simovic a nimerit bara pe contraatac. Fenici a revenit pe postul său obișnuit, iar Milosevic a fost tras în dreapta ca inter. Vaidasigan a fost trimis și el pe bancă pentru două minute, iar Savic l-a blocat pe Adomnicăi de la 7 metri. Lazarov a făcut 19-15, Iancu a tras în bară, iar Cîntec și Thalmaier au profitat de erorile timișorene și au dus scorul la 21-15, cel mai mare ecart.

Bănățenii au reușit să reducă numărul erorilor neforțate în a doua parte a reprizei, iar Lasica, Marjanovic și Milosevic au strâns scorul la 21-18 în minutul 46, ajutați și de paradele lui Savic. Cîntec a trimis pe lângă de la 7 metri, a patra aruncare de pedeapsă ratată de gazde în acest meci. Lasica a punctat din extrema dreaptă după o fază frumoasă a oaspeților când mingea a circulat rapid, Marjanovic a marcat pe contraatac și Simovic restabilea egalitatea la 21 în minutul 49. Iancu a oprit seria de 6 goluri a violeților cu o reușită de pe pivot. A urmat contraatacul lui Lazarov care a tras în bară și mingea a ricoșat din portarul Țenghea în poarta Turdei și scorul era din nou egal, 22-22. Fenici a fost luat în marcaj de la jumătatea terenului, Țenghea l-a oprit pe Lasica, dar blocajul oaspeților l-a oprit pe Thalmaier. Țenghea a interceptat la mijlocul terenului pasa de contră pentru Marjanovic și portarul Potaissei a ținut mingea în posesie cu noroc.

Savic s-a remarcat din nou și Marjanovic a dus-o pe Poli pentru prima dată în avantaj în partea secundă, 22-23 în minutul 53 după un contraatac în faza a doua. Vuk Milosevic a fost eliminat temporar, forțare la gazde și Pero Milosevic a cerut timp de odihnă. În inferioritate, Simovic a înscris pentru 22-24 după o aeriană cu Marjanovic. Ștef a punctat de pe semicerc, Țenghea l-a blocat pe Milosevic și Adomnicăi a punctat pe contratac pentru 24-24. Din nou duo-ul Țenghea-Adomnicăi și Turda revenea în avantaj. 25-24 în penultimul minut de joc. Milosevic a forțat aruncarea dintre doi și a egalat la 25, iar Poli se apăra sus. A fost o fază când timișorenii au reușit să închidă culoarele spre poartă, dar Adomnicăi a găsit drumul spre gol în amenințare de joc pasiv. Iancu a fost trimis 2 minute pe bancă, iar Milosevic a avut nevoie de îngrijiri medicale când mai era aproximativ o jumătate de minut. Milosevic nu a scos portarul, iar după aproape 20 de secunde violeții au dus mingea în dreapta și Lasica a fost blocat de Țenghea. Timișorenii au prins mingea în atac, dar s-a dat semicerc și Potaissa s-a impus cu 26-25 la capătul unui meci disputat, cu multe greșeli de ambele părți. Ardelenii și-au luat astfel revanșa pentru finala mică a campionatului pierdută în sezonul trecut și pentru înfrângerea la 8 goluri pe Bega din etapa a 8-a a Ligii Naționale.

Filip Marjanovic și Cristian Adomnicăi au fost principalii marcatori ai partidei cu câte 8 reușite. Ambii au marcat câte 4 goluri pe repriză, cu extrema timișoreană punctând de trei ori de la 7 metri, în timp ce veteranul de la Turda a punctat o dată din aruncare de pedeapsă. Pentru Poli au mai înscris: Simovic 5 (3/2), Lasica 3 (2/1), Milosevic 3 (1/2), Ștefan 2 (2/0), Fenici 2 (2/0), Lazarov 1 (0/1), Țenghea autogol. De la Potaissa au mai punctat: Thalmaier 5 (3/2), Cîntec 4 (3/1), Amihăesi 3 (3/0; 1x7m), Pavel 2 (1/1), Iancu 2 (0/2), Lazăr 1 (1/0), Ștef 1 (0/1). Țenghea a reușit 13 intervenții (8 în prima repriză și 5 în a doua), iar Varo a contribuit cu 3 parade (una de la 7 metri). Savic și-a menținut echipa în joc cu 11 parade (4/7, dintre care 3 aruncări de la 7 metri), în timp ce Daskaloski a reușit trei intervenții în prima repriză.

Poli a ratat astfel obiectivul de calificare la final 4, turneu pe care conducerea violeților anunța la finalul anului trecut că încearcă să îl aducă la Timișoara. AHC Potaissa Turda este prima calificată, iar astăzi se mai dispută sfertul de finală dintre AHC Dunărea Călărași și CSM București. Miercuri se dispută celelalte două dueluri din această fază a competiției: HC Dobrogea Sud-HC Odorhei și Dinamo București-CSA Steaua București. La finalul săptămânii se reia și campionatul, iar SCM Poli se deplasează pe terenul campioanei Dinamo, duminică 5 februarie de la ora 11.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.