Spahic, golgeter al violeţilor şi contra Partizanului

Gorijan Spahic a fost principalul marcator al Timişoarei în toate cele trei jocuri disputate la „Cupa Banatul”, înscriind alte 7 goluri lui Partizan Belgrad după cele şapte administrate clujenilor şi şase maghiarilor de la Oroshazi, fără însă a putea împiedica succesul cu 31-26 (18-12) al compatrioţilor săi, care, cu 97 goluri marcate, i-au devansat pe alb-violeţi în ciuda aceluiaşi număr de victorii şi golaveraj egal.

Începutul meciul a aparţinut alb-violeţilor, în minutul 2 fiind deja 2-0, însă sârbii de la Partizan, deşi intraţi mai relaxat în teren, au răspuns imediat şi la doar 8 minute după cele două goluri primite de la Ilie Vaidasigan şi Gorijan Spahic tabela indica 2-6.

Prima repriză a fost mai echilibrată, ambele echipe greşind foarte mult pe fazele de atac. Partizan însă a reuşit să-şi menţină premanent avantajul de cel puţin 3 goluri. Antrenorul polist Otto Hell a introdus în startul partidei pe Zoltan Vass – Goran Mrakic, Gorijan Spahic, Adrian Cristescu, Adrian Ursu, Ilie Vaidasigan şi Gabriel Cotinghiu, în timp ce gruparea belgrădeană a început cu Ljubenovic – Radanovic, Radivojevic, Golubovic, Radanovic, Nemanja şi Marjanac.

Statistică prima repriză

O primă jumătate de oră destul de încărcată, arbitrii Cătălin Tătaru şi Andrei Văcariu având ceva de lucru. Pentru Politehnica Municipal Timişoara, Gorijan Spahic a primit cartonaş galben încă din minutul  doi al partidei, fiind imitat după numai un minut de Gabriel Cotinghiu. Spahic a avut însă şi un procentaj perfect la aruncările de la 7 metri, marcînd două goluri din două lovituri. De la Partizan Belgrad, Radanovic a primit cartonaş galben în minutul 9, Golubovic în minutul 28 iar Rasic a fost eliminat (2”) în minutul 2207. Ilic a avut un procentaj maxim, trei goluri din trei aruncări de la 7 metri.

Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 18-12 pentru Partizan Belgrad, liderii din Serbia intrând la cabine cu o diferenţă destul de mare. Scorul a fost favorabil clubului organizator doar în startul meciului… 2-0 | 2-6 | 3-6 | 4-8 | 5-11 | 6-12 | 7-13 | 8-15 | 10-15 | 11-16 | 12 – 18.

Startul reprizei secunde le-a aparţinut alb-negrilor, oaspeţii ducând scorul la 12-20 iar alb-violeţii marcând abia în minutul 33. Ulterior, echipa condusă de Otto Heel a reuşit o serie de atacuri perfecte, finalizate cu gol, iar graţie unei apărări mereu bine aşezată a dus scorul la 18-22. Părea a fi o răsturnare de situaţie dar bucuria nu a ţinut mult, alb-negrii preluînd din nou controlul meciului.

Statistica reprizei secunde

Politehnica Municipal Timişoara a avut patru eliminări de două minute, dictate împotriva lui Gorijon Spahic, în minutul 3350, Sabin Ignat (min. 4124 ) şi  Gabriel Cotinghiu , în minutele 4423 şi 5319 . Procentaj de două din două la 7 metri, marcate de Gorijan Spahic, în timp ce alb negrii nu au avut nici o aruncare de la şapte metri iar Radanovic a fost eliminat în minutele 3313 şi 4454 şi descalificat în minutul 4848.

Meciul a fost controlat în permanenţă de către cei de la Partizan Belgrad, doar cu scurte momente de deconcentrare, finalmente câştigând la o diferenţă de cinci goluri… 13-20 | 14-22 | 18–22 | 22–25 | 24–29 | 26–30 | 26-31.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.