Unirea Sânnicolau Mare, pe linie în Timişoara, spre semifinal

Unirea Sânnicolau Mare a câştigat toate cele 4 jocuri ale turneului secund al Campionatului Naţional de junioare II la handbal feminin, Seria H, revanşându-se inclusiv în derbyul primelor două clasate, pierdut în faţa Universităţii Reşiţa în cadrul primei reuniuni, din urmă cu 4 săptămâni, în Caraş, în vreme ce LPS Banatul n-a punctat încă un prim succes împotriva celor patru adversare ale sale nici cu ocazia acestui turneu, găzduit de sala Banu Sport.

Aşadar, după 22-26 în favoarea reşiţencelor, în 2 octombrie, în ultimul joc al rundei finale la turneul cărăşan, şi care plasa drept lider gruparea din Valea Domanului, în componenţă din acest sezon cu junioare cooptate tocmai de la Unirea respectiv LPS Banatul, tinerele pregătite la Sânnicolau Mare de Cristian Bălăoi, portar al secund-divizionarei de seniori, şi care delegaţie a fost condusă de preşedintele alb-albaştrilor, Slobodan Lavrenski, s-au impus la rândul lor tot la o diferenţă de 4 goluri, micşorând la doar două puncte distanţa faţă de şefia Seriei H şi îndreptându-se destul de clar spre faza turneului semifinal naţional, până atunci însă anul 2011 propunând şi un al treilea turneu, în perioada 9-11 decembrie.

Dar iată componenţa loturilor celor 5 cluburi, aliniate în turneul timişorean, rezultatele înregistrate, cu marcatoarele câtorva jocuri, scurte declaraţii şi ierarhia generală după totalul celor 8 etape din turneele reşiţean (30.09. – 02.10) respectiv din Banu Sport, cu specificaţia că în cadrul Campionatului Naţional, Seria H este una dintre cele 10 ale competiţiei.

LPS Banatul Timişoara: Alexandra Laura Stîncescu, Casandra Rafaela Gillicze, Claudia Baldovin, Andrea Trifoi, Carmina Ştef, Ana-Maria Ciubotariu, Andrei Claudia, Carla Senciuc, Sandra Ţepurică, Claudia Găbară, Mihaela Gaidoş, Olghiţa Marcu, Mădălina Istrate, Simona Petrescu, Denisa Pîrpăliţă, Alexandra Roşu. Antrenor: Zgîrdea Cosmin.

CS Unirea Sânnicolaul Mare: Stela Boicu, Alexandra Bojan, Maria Cărădaică, Andreea Stoianov, Alina Constantinescu, Denisa Şelever, Lavinia Schulde, Denisa Lisnanu, Larisa Fedeniuc, Daiana Sirian. Antrenor: Bălăoi Cristian.

CSS Hunedoara: Maria Irimica, Daniela Rodean, Iuliana Vimerică, Andreea Mitran, Ecaterina Siklodi, Delia Baltaria, Anca Onicaş, Iulia Roman, Mădălina Floria, Oana Polmac, Oana Colesniuc. Antrenor: Cristian Lasconi.

CS Universitatea Reşiţa: Alexandra Popescu, Laura Dumitrescu, Adriana Voina, Alina Cristea, Claudia Sîngiorzan, Iasmina Rosian, Lavinia Grozuţa, Lorena Mocodean, Rebeca Pecoli, Andreea Câmpeanu, Andra Ioţa, Claudia Stanciu, Alexandra Rotaru, Alexandra Dinu. Antrenor: Cristian Busuioc.

CSS Dr.Tr.Severin: Adela Cristescu, Beatrice Galiţ, Alexandra Dinicică, Elena Mărăreanu, Mihaela Ciorcea, Ana-Maria Şerban, Irina Enculescu, Bianca Pantilimon, Daniela Mihailovic, Lavinia Balulescu, Giorgiana Tudor, Emilia Cercel, Lavinia Goga, Maria Purcăreanu. Antrenor: Ion Milovan.

Vineri s-au înregistrat următoarele rezultatele: (dimineaţa) LPS Banatul Timişoara – CS Unirea Sannicolaul Mare 17-19 (6-10); CSS Hunedoara – CSS Dr.Tr.Severin 23-23 (12-12); (după-amiază): CS Unirea Sannicolaul Mare – CSS Hunedoara 23-16 (11-6); CS Universitatea Reşiţa – LPS Banatul Timişoara 31-24 (14-10)

Ziua de sâmbată a început cu meciul dintre CSS Hunedoara şi CS Universitatea Reşiţa, încheiat cu scorul de 19-33 (7-18). A urmat CSS Drobeta Turnu Severin – CS Unirea Sânnicolaul Mare, un meci destul de strâns, diferenţa de două goluri înregistrată în minutul 5, la 0-2, tronând pe parcursul întregii reprize întâi iar scorul la pauză fiind 7-9. În repriza a doua scorul s-a menţinut la o aceeaşi diferenţă pâna în minutul 15, când oltencele au reuşit să egaleze 11-11. Peste alte 5 minute timişencele de la Unirea Sânnicolau Mare au revenit în avantaj, menţinut la limită printr-o atractivă dispută până în final: scor final 13-14.

Şaptele de start al Unirii Sânnicolaul Mare: Stela Boicu, Alexandra Bojan, Maria Cărădaică, Andreea Stoianov, Alina Constantinescu, Denisa Selever, Lavinia Schulde. Golgeteri CS Unirea Sannicolaul Mare: Denisa Şelever (7), Alina Constantinescu (4) , Maria Cărădaică, Andreea Stoianov şi Lavinia Schulde, cu câte un gol.

Sâmbătă după amiază, după CS Universitatea Reşiţa – CSS Dr.Tr.Severin 24-15 (8-8), s-a disputat meciul dintre LPS Banatul Timişoara şi CSS Hunedoara. Gazdele timişorence au început cu două goluri avans, anulat deja în minutul 4, la 2-2, dar remontat pe alocuri, scorul având totuşi să devină egal la finele primei reprize, 9-9. CSS Hunedoara a replicat brusc la reluare, reuşind în minutul 10 al părţii secunde să preia conducerea, 13-15 iar într-un final să câştige, 17-25.

Şaptele de start al LPS Banatul Timişoara le-a inclus pe Andreea Trifoi, Carmina Ştef,  Carla Senciuc, Sandra Ţepurică, Alexandra Laura Stîncescu, Mădălina Istrate, Simona Petrescu. Golgeteri LPS Banatul Timişoara: Sandra Ţepurică (10), Claudia Baldovin (4), Carla Senciuc, Mădălina Istrate şi Simona Petrescu, cu câte un gol.

Ultima zi a turneului, duminică, a început cu meciul dintre CSS Drobeta Turnu Severin şi LPS Banatul. Timişorencele au demarat la fel ca şi în celelalte meciuri, cu gol, dar în zadar, junioarele din Mehedinţi egalând destul de repede şi trecând în avantaj. Elevele pregătite de profesorul Cosmin Zgârdea s-au ţinut foarte bine în primele faze ale disputei, conform obiceiului altor jocuri, şi într-o dispută cu puţine reuşite în prima sa parte au reuşit egalarea în minutul 11, 3-3, după care Clubul Sportiv Şcolar severinean a preluat conducerea, ţinându-le departe pe fetele de la LPS, în componenţă inclusiv cu Andrei Claudia, care în ziua precedentă contribuia la succesul la limită al senioarelor Universităţii Timişoara, 28-27 în Divizia A, contra celor din Slatina. Finalmente, CSS s-a desprins la 25-18 (10-7).

Şaptele de start al LPS Banatul Timişoara le-a inclus pe Alexandra Laura Stîncescu, Andrei Claudia, Andrea Trifoi, Carla Senciuc, Sandra Ţepurică, Simona Petrescu, Mădălina Istrate. Golgeteri LPS Banatul Timişoara: Sandra Ţepurică – 8 reuşite, Andrei Claudia (4), Carla Senciuc (4), Ana-Maria Ciubotariu şi Roşu Alexandra, câte unul.

După ultimul meci al turneului, regalul CS Unirea Sânnicolaul Mare – CS Universitatea Reşiţa, în care scorul s-a menţinut strâns, precum de exemplu în minutul 3, 2-2, timişencele reuşind însă treptat să preia conducerea şi în final să câştige cu 23-19 (13-10), antrenorul învingătoarelor, Cristian Bălăoi, a declarat în exclusivitate pentru www.sporttim.ro: “O evoluţie foarte bună, neaşteptată după pregătirea făcută, neavând sală, pentru că sala noastră este în renovare. Dar după un turneu la Reşiţa nu chiar atât de reuşit, cu numai două victorii, am reuşit la Timişoara să adunăm patru victorii şi să intrăm în cărţile pentru calificare la turneul semifinal… Toată echipa a muncit, neavând rezerve… Nu am avut cum să fac schimbări, astfel încât trei dintre junioare au jucat chiar accidentate. Per ansamblu nu pot să fac diferenţa între componentele Unirii, toate au muncit pentru rezultatelor obţinute”.

Şaptele de start al Unirii Sânnicolau Mare le-a avut în componenţă pe Stela Boicu, Alexandra Bojan, Maria Cărădaică, Andreea Stoianov, Alina Constantinescu, Denisa Şelever, Lavinia Schulde. Golgeteri la CS Unirea Sânnicolau Mare: Denisa Şelever (11), Maria Caradaica (6), Andreea Stoianov (4), Lavinia Schulde şi Alexandra Bojan, câte unul.

Clasament: 1. Universitatea Reşiţa – 14 puncte (7  0  1), 2. Unirea – 12 (6  0  2), 3. CSS Drobeta Turnu Severin – 9, 4. CSS Hunedoara – 5, 5. LPS Banatul Timişoara – 0.

Acest articol a fost publicat în Handbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.