Universităţii Timişoara nu i-a priit deloc începutul deplasării la Târgu Jiu, prima din returul Diviziei A Seria B la handbal feminin, pierzând astăzi la 6 goluri diferenţă în faţa Universităţii Constantin Brâncuşi, la care, pe parcursul turului, au evoluat Biro şi Ghilea, până în vara trecută handbaliste ale galben-albastrelor.

Iar prezenţa acestora pe Jiu a lăsat în urmă o grupare gorjeană net mai bine clasată faţă de sezonul trecut, undeva la mijlocul clasamentului, pe când timişorencele navighează în continuare în ape dintre cele mai tulburi, cu foarte puţine puncte în cont.

“U” a pierdut şi al doilea meci oficial din 2014, după derby-ul local cu CS Timişoara, cedând astăzi, în cadrul rundei a 13-a, într-un joc disputat de la ora 15, cu 30-24, la pauză 19-8.

Profesorii Cornel Jude şi Ionică Cărăbaş au început partida în şaptele Claudia Negrea – Şunei, Pintilie, Casian, Mihajlovic, Prundaru, Lăcrămioara Negrea, iar pe parcurs au mai apelat şi la Panait, Sîngiorzan, Burlacu, Apostolescu şi portarul Smerea.

Andreea Pintilie a fost din nou golgeterul timişorencelor, cu 13 goluri, mai mult decât jumătate din totalul oaspetelor, pentru care au mai înscris Mihajlovic, 3 goluri, Sîngiorzan 2, Panait 2, Lăcrămioara Negrea, tot două, Casian şi Paşca, fiecare cu câte un gol.

După o primă repriză foarte slabă, CSU s-a redresat în partea a doua, dar era prea târziu. Urmează, sâmbăta viitoare, în “Constantin Jude”, CS Mureşul Târgu Mureş – o fruntaşă a seriei, dar până atunci junioarele din lotul divizionarei Universitatea vor mai juca şi duminică (mâine; 10,30, Banu Sport), în Campionatul Naţional de junioare 1 (Seria E – vestică), cu CSŞ Drobeta.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Universitatea Timişoara, start dezastruos în Oltenia: 30-24 (19-8) la Tîrgu Jiu. Pintilie, 13 goluri (>50%)