VIDEO Look Sport. 22-33 (11-17) cu Norvegia și România abordează de pe locul 4 grupa principală la Mondial

Echipa națională feminină de handbal a României nu a rezistat marți în fața Norvegiei la turneul final al Campionatului Mondial din Spania, ”tricolorele” fiind depășite clar de campioana europeană en-titre, scor 22-33 în jocul de la încheierea primei faze a grupelor, difuzat în direct pe Look Sport 3.

Fără Cristina Neagu, handbalistele selecționate de Adrian Vasile nu au putut emite pretenții în fața adversarelor. Diferența a fost una vizibilă, iar nordicele au rezolvat meciul în mare măsură încă din primele 30 de minute. De altfel, la finele primei reprize, Norvegia conducea cu un confortabil 17-11.

După pauză, România a încercat în zadar să echilibreze și să revină. Din contră, nordicele și-au păstrat avantajul, ba chiar s-au distanțat și mai mult pe tabelă, iar diferența a ajuns la 11 goluri, la jumătatea reprizei secunde: 25-14 în minutul 43.

S-a terminat în cele din urmă 33-22 pentru campioanele Europei, care s-au impus categoric fără să forțeze prea mult. Norvegia câștiga din nou titlul mondial în 2015, în Danemarca, după care în 2017 a devenit vicecampioană mondială iar la turneul final nipon din 2019 a pierdut finala mică. România se clasa a 12-a în Japonia, fără victorie în grupa principală dar nici fără punct adjudecat în fața naționalelor cu care s-a calificat din aceeași serie în grupa principală.

Chiar dacă au pierdut clar cu Norvegia, româncele s-au calificat totuși de pe locul 2 din prima fază a grupelor, în următoarea rundă a competiției, cea cu 4 grupe principale a câte 6 formații. România o va aborda de pe locul 4, cu două puncte adjudecate în fața celor din Kazakhstan, în urma nordicelor, cu 4, dar și a Olandei și Suediei, cu câte 3, echipe care se calificaseră lejer încă după primele două partide. Ultima în grupa principală este Puerto Rico, echipă care se califică în premieră în această fază a competiției.

România va juca pe rând joi cu Olanda, la Castello, sâmbătă cu Puerto Rico și luni cu Suedia, iar primele două clasate în Grupa 2 din Main Round vor accede în sferturi.

România a cucerit titlul mondial în handbalul feminin la a doua ediție din totalul de 25, în 1962, pe teren propriu, urmată atunci de Danemarca.

*

Pe plan intern, returul Ligii Naționale de handbal masculin începe pentru alb-violeții de pe Bega vineri, 10 decembrie, cu meciul penultim din etapa a XIV-a. Este vorba despre partida CSM Focșani – SCM Politehnica Timișoara, cu primul fluier la ora 18,30. La mai puțin de 72 de ore distanță, ”violeții” vor juca ultimul meci din 2021, cu Universitatea Cluj, pe teren propriu, luni, 13 decembrie, de la ora 18.

Primul adversar, CSM Focșani, tocmai a obținut calificarea în turul al patrulea (optimi de finală) al EHF European Cup, trecând de formația islandeză Haukar, la prima participare a vrâncenilor în cupele continentale.

„Două meciuri grele. Începem cu o deplasare lungă la Focșani, unde întâlnim o participantă în cupele europene. Îmi doresc să obținem cât mai multe puncte din cele două partide. După evoluțiile din cele mai recente jocuri disputate în deplasare, mergem cu încredere la Focșani, pentru că deocamdată nu am făcut puncte decât acasă. Sper să ne ferim probleme medicale și să ne întoarcem cu un rezultat pozitiv” a spus Horvath Atilla, antrenor principal.

Pivoții Enculescu și Bote continuă să fie accidentați, dar va reveni extrema Flavius Câmpan. „Am urmărit cel mai recent meci jucat de focșăneni în cupele europene. Au moral bun după ce au eliminat o formație din Islanda. CSM Focșani posedă jucători experiemntați, care evoluează de doi ani împreună. Este o echipă solidă, cu unii handbaliști de echipă națională. Va fi un meci complicat, dar mergem acolo să ne jucăm toate șansele noastre și să încercăm revanșa după înfrângerea din tur” a completat Horvath Atilla, antrenor principal al poliștilor.

Ultimele rezultate din Liga Zimbrilor și programul etapelor 14-15, pe coloana clasamentelor la zi a secțiunii Handbal.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.