”Violeții” Fenici și Grigoraș, câte două goluri în Italia – România 22-28 (10-13), pe drumul spre Croația, EURO 2018

Reprezentativa României a dominat și a câștigat just prima întâlnire a ”dublei” decisive cu Italia, de intrare în barajul play-off al preliminariilor Campionatului European de handbal masculin din 2018, al cărui turneu final va avea loc în Croația, impunându-se miercuri seară cu 28-22, la pauză 13-10, în Pala San Giacomo din Conversano-Bari.

”Galbenii” conduși de Aihan Omer au învins în peninsulă mai clar decât o făceau la finele lui octombrie 2013 în preliminariile Mondialului, atunci cu 23-22, luând un serios ascendent moral înaintea revanșei de duminică de la ora 17, ce va avea loc în Sala Polivalentă din Reșița, și care poate parafa depășirea de către români a pre-calificărilor lui EURO 2018.

Aceasta a fost a treia victorie a elevilor lui Aihan Omer în acest triunghiular din pre-calificări, după succesele la scor în dauna debutantei Kosovo, România acumulând astfel 6 puncte și golaveraj 94-62, față de cele 4 ale italienilor.

Pivotul Marius Novanc a marcat un sfert din reușitele vizitatorilor, de 7 ori, fiind completat de Onyejekwe, cu 6 goluri, Csepreghi, cu 4, Mihalcea și Toma – cu câte 3, poliștii Fenici și Grigoraș – cu câte două goluri, și Ghiță, cu unul. Spre final, în minutul 54, Fenici a devenit și al patrulea ”tricolor” eliminat temporar, stopând un contraatac al peninsularilor.

România a transformat în sudul Italiei toate cele 4 aruncări de la 7 metri. Pasquale Maione, cu 6 goluri, Dean Turkovic, cu 5, și Demis Radovic – autor a 4 goluri, au fost principalii marcatori ai trupei lui Fredi Radojkovic și Fabrizio Ghedin.

Arbitri ai întâlnirii de duminică de la Reșița sunt francezii Said Bounouara și Khalid Sami.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.