Violeții încheie campionatul cu un succes în fața celor de pe 12

SCM Politehnica Timișoara a condus cu excepția a nici 4 minute în primul sfert de oră în ultima apariție din ediția 2020-2021 a Ligii Zimbrilor la handbal masculin, detașându-se la 5 goluri încă din repriza I cu a 12-a clasată, CSU din Suceava: 34-30 (17-14). A fost a zecea victorie pe teren a ”violeților” în campionatul încheiat astăzi în București, după ce la finele turului, pe 23 decembrie 2020, elevii lui Vlad Caba pierdeau fără joc la ”masa verde” întâlnirea cu sucevenii, una dintre cele nu mai puțin de 4 partide astfel cedate de bănățeni după regulamentul strâmb cu ”cazuri” și ”pozitivi”.

Handbaliștii Timișoarei au abordat disputa de la ora 15:45 din sala ”Dinamo” de pe locul 9 în Liga Națională, cel mai modest la final din ediția 2014-2015, în al cărei retur cârma ”violeților” era preluată într-un moment delicat de Pero Milosevic, treaptă a noua de pe care n-ar fi avut acces în faza play-out, neinclusă în programul competițional al campaniei tocmai încheiate, dar și treaptă a noua pe care bănățenii n-ar fi putut-o părăsi indiferent de rezultatul întâlnirii cu nou-promovata din Suceava, și aceasta pironită pe poziția a 12-a.

Un duel așadar cu caracter academic, în care ”Poli” și-a onorat blazonul, ultima impresie contează, repurtând a 10-a victorie pe teren în Liga Zimbrilor, câte 5 în turul din 2020 respectiv în returul din 2021, tot zece fiind și înfrângerile la semicerc din acest campionat, dintre care 6 în noul an, în care a mai înregistrat și două remize. În rest, nu mai puțin de 6 partide decise la ”masa verde”, două cu 10-0 în favoarea poliștilor în prima jumătate a turului, alte 4 ulterior cu 0-10 în defavoarea lor, cu CS Minaur, CS Dinamo și CSU din Suceava în 2020, în returul din 2021 și cu buzoienii preluați de muntenegreanul Pero Milosevic vara trecută, cu care au încheiat pe 7, peste steliști și alb-violeți.

Un sezon în general total atipic sub apăsarea ”pLandemiei”, un sezon de tranziție în ceea ce-i privește pe timișoreni, preluați vara trecută de localnicul Vlad Caba la schimbul de generații, provocare în sine cu atât mai delicată în noul context general. Și resimțită mai din plin în returul din noul an, în care ”Poli” a mai depășit strict doar majoritatea formațiilor de care este urmată în ierarhia finală, dar nu și pe băcăuani, trecând în februarie la Sfântu Gheorghe la 5 goluri diferență de CSM Vaslui, de 1 aprilie tot acolo de nou-promovata din Botoșani la 7 diferență, în runda imediat următoare cu 32-21 la Cluj de CSM Reșița, sâmbătă în sala ”Dinamo” cu 31-29 de CSM Făgăraș iar astăzi după-amiază tot în capitală de suceveni cu 34-30, după ce nordicii au preluat doar de două ori conducerea la limită, în minutele 9 și 12.

Precum sâmbătă cu făgărășenii, SCM Politehnica a înscris multe goluri până la pauză, menținând apoi un avantaj de 4 goluri în prima parte a reprizei a II-a, cu golgheterul lor, Marius Sadoveac, principal marcator și astăzi, autor a 9 goluri dintre care două din aruncări de la 7 metri, Neamțu și Fenici înscriind câte 5, Liviu Caba, Aron Dedu și Șomlea câte 3, iar Năstăsie, Enculescu și Cîmpan câte două.

Final de campionat cu o victorie de palmares, punct și de la capăt, peste nici două săptămâni în Cupa României 2021, în primele tururi tot sub formă de turneu, în care, în perioada 24-27 mai ”violeții” vor juca mai întâi cu CSU Pitești iar apoi cu învingătoarea partidei CS HC Buzău 2012 – Politehnica Iași.

Rezultatele etapei a XXX-a și ultima în Liga Zimbrilor, pe coloana clasamentelor secțiunii Handbal.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.