Aquasport Timișoara, record de participare la Campionatul Național de poliatlon pentru copii. FOTO

Cea mai numeroasă participare pentru CS Aquasport Timișoara la o întrecere pe țară de natație s-a consemnat în weekend la Bacău, unde a fost găzduit Campionatul Național de Poliatlon pentru copii, concurs la care gruparea de pe Bega a reușit să alinieze un număr record de copii. Ediția din acest an a reunit la start 500 de copii de la peste 60 de cluburi din România, formatul competițional diferind față de un concurs clasic de înot în sensul că sportivii sunt punctați la fiecare probă în funcție de poziția din clasament, cel cu punctajul mai mare fiind declarat câștigător.

Echipa CS Aquasport a fost alcătuită din: Mihai Toma (10 ani), Luka Novcic (10 ani), Marcus Pirtea (10 ani), Marina Făgădar (10 ani), Letiția Motoș (101 ani), Andrei Hoțea (11 ani), Samira Ahmad (11 ani) și Emilia Orza (11 ani), sub îndrumarea antrenorilor Sabin Avram și Camelia Antal.

În clasamentele individuale generale, Samira Ahmad s-a clasat pe poziția a patra din 86 de fete, la categoria fete născute în anul 2004. Tot la aceeași categorie Emilia Orza s-a clasat a zecea și Letiția Motoș a șaptesprezecea. La categoria fete născute în anul 2005, Marina Făgădar a reușit să obțină poziția a douăsprezecea din 122 de sportive.

La băieți cea mai bună clasare a reușit-o Mihai Toma la categoria băieți născuți în anul 2005. Astfel, el s-a clasat pe locul 41 din 141 de sportivi. Tot la aceeași categorie a participat și Luka Novcic clasat pe locul 104 și debutantul Marcus Pirtea a ocupat locul 115 în cadrul aceeași categorii. Andrei Hoțea s-a clasat pe locul 79 din 130 de băieți prezenți la categoria celor născuți în anul 2004.

În probele individuale, sportivii noștri au reușit clasări onorante și timpi excelenți pentru această etapă a pregătirii. Samira Ahmad a câștigat proba de 50 m spate cu timpul de 34,12 (498 puncte FINA) stabilind un nou record al Echipei noastre. Samira a obținut medalie de argint în proba de 50 m liber cu timpul de 30,80 și clasări în primii 8 în probele de 200 m liber – timp 2,28,68 locul 5, 50m fluture timp 33.85 și locul 6, locul 7 în proba 200 mixt – 2,48,68. În proba de 50 metri bras, Samira a stabilit un nou record al echipei, cu timpul de 41,89 secunde.

Marina Făgădar s-a clasat în imediata vecinătate a podiumului în proba de 200 m liber, respectiv locul 4. Timpul ei a fost 2,37,71. Altă performanță notabilă a fost clsarea pe locul 11 în proba de 50 m fluture – 37,22.

Emilia Orza a realizat mai multe clasări onorante. Astfel în proba de 50 m fluture – 35,08 – locul 12; 50 m spate – 36,19 – locul 8; 50 m liber – 31,33 – locul 7; 200 m mixt – 2,52,77, – locul 13, iar cea mai bună clasare în probele individuale a fost în proba de 200 metri liber, în care, cu timpul de 2,31,90, s-a situat a șasea.

Letiția Motoș a reușit clasări în primele 20: 50 m spate – timp 38,15, locul 16; 50 m fluture – 36,24, locul 17; locul 19 în proba de 50 m liber cu timpul de 32,83. Mihai Toma a realizat un excelent timp la proba de bras -42,16 – care i-a asigurat locul 8 pe țară.

Rezultatele complete de la acest concurs pot fi consultate pe website-ul Federației –swimming.ro. Pe pagina de Facebook a clubului sportiv Aquasport poate fi vizualizată o galerie foto de la acest concurs.

Următorul concurs va fi vineri, începând cu orele 16, acasă, la Complexul Sportiv Arena
Aquasport, unde gazdele îi așteaptă cu drag pe pasionații de reuniuni de natație.

Acest articol a fost publicat în Înot, Sport de masă și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.