CS Aquasport Timişoara, în forţă la cea de-a V-a ediţie a „Memorialului Herman Schier”, reuniune internaţională juvenilă de nataţie, pe Criş

Echipa CS Aquasport Timişoara a participat cu succes la concursul internațional Memorialul Herman Schier – ediția a V-a, desfășurat în orașul Oradea. Gruparea juvenilă timişoreană de nataţie a concurat alături echipe participante din Ungaria, Serbia și România.

Componența echipei a fost următoarea: Samira Ahmad (11 ani), Letiția Motoș (10 ani), Daria Drăgănescu(7 ani), Jacqueline Jianu (7 ani), Mihai Toma (9 ani), Etienne Dragotă (11 ani), Vlad Remzing (13 ani), Rareș Călin (14 ani), Luka Novcic (9 ani), Emilia Orza (10 ani), Andrei Hoțea (10 ani), Jurchescu Mihai (12 ani), Edward Laki (11 ani), Vlad Tabora (17 ani), Radu Robescu (16 ani), Marina Făgădar (10 ani) și Lucian Hoțea (8 ani), coordonați de către antrenorii Sabin Avram și Camelia Antal.

La ștafete, băieții au reușit să obțină medalia de argint în cadrul probei 4×50 m mixt masculin categoria OPEN, cu timpul de 2,06,07. Componența ștafetei a fost: Etienne Dragotă (schimbul la procedeul spate), Rareș Călin (bras), Vlad Tabora (fluture) și Radu Robescu (liber). La fete, ștafeta compusă din Samira Ahmad (spate), Marina Făgădar (bras), Letiția Motoș (fluture) și Emilia Orza (liber) s-a clasat în final pe locul 6, în proba de 4×50 m mixt, categoria OPEN, cutimpul de 2,44,60.

La individual, Etienne Dragotă a reușit să-și confirme rezultatele excepționale realizate la ultimele Campionate Naționale. Astfel, Etienne a cucerit 3 medalii de aur în cadrul probeleor de 100 m liber, 50 m spate și 50 m liber. Rareș Călin a confirmat specializarea în procedeul bras, reușind să-și adjudece locul secund în proba de 100 m bras. Samira Ahmad a cucerit 4 medalii la individual astfel: argint in proba de 200 m liber și 3 medalii de bronz în probele de 100 m liber, 50 m spate și 50 m fluture. Samira a reușit să câștige medalie la toate probele individuale la care a participat. Emilia Orza s-a clasat pe treapta a treia a podiumului la 200 m liber. Emilia a fost răsplătită cu diploma pentru locul 6 obținut în proba de 100 m liber.

La fel și Mihai Toma pentru locul 5 în clasamentul la proba de 50 m bras. Concursul s-a desfășurat pe durata a două zile. Rezultatele complete de la această competiţie pot fi accesate pe website-ul competiției, la adresa http://www.cmsh2015.concursinot.info/ sau pe portalul www.calendarinot.ro

In total, sportivii noştri au obţinut 9 medalii, 3 de aur, 2 de argint, 4 bronz. Clubul de Înot CS AQUASPORT TIMIŞOARA reuneşte copii cu vârste cuprinse între 6 şi 18 ani care au ca

Iniţiativa promovează practicarea activităţii sportive de către copii, în general, vizând, în acelaşi timp, atât păstrarea stării de sănătate, cât şi îmbunătăţirea capacităţii sportive a practicanţilor.

Activitatea se desfăşoară sub coordonarea antrenorilor Sabin Avram şi Camelia Antal.

Clubul este afiliat cu ca membru cu drepturi depline la Federaţia Naţională de Nataţie şi Pentatlon Modern, începând din anul 2011. Practicarea înotului în cadrul Clubului CS AQUASPORT Timişoara se face la bazinul Arena Aquasport, calea Dorobanţilor nr. 92A. Programul acopera aproape fiecare zi a saptamânii: de luni până vineri, între 08-19, respectiv sâmbăta, 9-11. Cei interesaţi, pot obţine detalii pe Internet, websiteul oficial al clubuluiwww.csaquasport.ro, pagina oficiala de facebook a clubului www.facebook.com/csaquasport sau la e-mail: [email protected][email protected]

Acest articol a fost publicat în Înot, Sport juvenil și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.