Deznan „argint” şi Dumitru „bronz” la Naţionalul de juniori I

Sergiu Deznan, un înotător al CSM Timişoara, a obţinut locul 2 şi medalia de argint la Campionatul Naţional de seniori şi juniori I ce a avut loc în weekend la Piteşti, cu timpul de 26´30´´ în proba de 50 metri delfin, sportivul timişorean obţinând şi alte bune clasări în întrecerile juniorilor I, şi anume locul 4 la 100 metri delfin, cu timpul 1.00´60´´ respectiv locurile 6 la 50 metri liber şi 100 metri liber, cu 25´50´´ respectiv 55´54´´.

O altă medalie, cea de bronz, a obţinut la juniori I şi Lucian Dumitru, CSS1 Timişoara, în proba de 200 metri liber, cu timpul de 2.00´21´´, înotătorul timişorean clasându-se totodată pe locul 4 în proba de 50 metri liber, cu timpul de 25´00´´, pe locul 5 la 100 metri liber, în 55´06´´, respectiv pe locul 6 în finala la 100 metri delfin, în care a încheiat în 1.00´00´´, timp mai modest decât 59.60´ înregistrat în seriile de calificare.

Ca o altă performanţă, ştafeta de 4×100 metri a junioarelor timişorence, alcătuită din Nesrin Chbani, o sportivă cu tată sirian, în proba de spate, Vasilica Bălăcianu (bras), Ligia Gaşpar (delfin) şi Larisa Şucan (crawl), s-a clasat a şasea în finala senioarelor la 4×100 metri mixt, timp cu care ar fi obţinut medalia de argint în întrecerea junioarelor.

Acest articol a fost publicat în Înot și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.