Giurca şi Biliboacă înving la „Memorialul Hermann Schier”

Lucia Giurca (în foto) şi Radu Biliboacă au câştigat două probe ale competiţiei de nataţie pentru copii şi juniori dotată cu „Memorialul Hermann Schier”, care a reunit peste 400 de înotători aspiranţi în bazinul cu dimensiuni olimpice din Oradea, unde pe cele 10 culoare elevii CSS1 Timişoara au concurat cu omologii lor din centre ca Reşiţa, Arad, Cluj Napoca sau din oraşul gazdă.

Lucia Giurca, înotând în categoria de vârstă 2001 a celei de-a doua ediţii a întrecerii memoriale, a câştigat proba de 50 metri bras cu timpul de 47.34 secunde iar pe cea de 50 metri spate în 40.14 secunde. Eleva concurând pentru CSS1 Timişoara a urcat pe podium şi în proba de 50 metri liber, în care a înotat în 36.92 secunde.

Radu Biliboacă, înscris în competiţie în grupa de vârstă 1998-´99, a cucerit la rândul său două locuri întâi, şi anume în proba de 100 metri bras, cu timpul de 1:20.82, respectiv în cea de 200 metri mixt, cu 2:38.54. Juniorul a obţinut şi locul secund pe 100 metri liber.

Dintre timişoreni, la Oradea a mai învins şi Radu Vaipan, înotând bras pe cei 100 metri la categoria anul 2000 în 1:32.43.

„Timişoara a deplasat peste 60 de înotători, CSS1 făcând o figură bună în competiţie cu şcoala reşiţeană, care e puternică şi dispune de un bazin pe măsura celui din Oradea, ai cărei copii s-au ridicat şi ei. Şi Cluj Napoca vine din urmă, creşte înotători aspiranţi iar Arad se menţine, chiar dacă în ceea ce priveşte baza materială, bazinul lor e puţin depăşit. Cât despre noi, se ştie, nu avem…”, a punctat Gheorghe Szuhanek, antrenor la CS Delfin Timişoara, ce a aliniat puţini copii şi juniori pe blocstarturi. „Nu neapărat există un centru dominant, ci mai degrabă o secţie bună la o anumită categorie de vârstă. În mod normal, pentru a aspira la performanţă, o grupare de nataţie trebuie să aibă o arie largă de selecţie, cu mulţi copii în pregătiri, împărţiţi la 8-10 antrenori, în funcţie de categoriile de vârstă, antrenamentele variind ca volum şi intensitate de la grupă la grupă. Pe când la noi se poartă să antrenăm şi copii de 13 ani dar să fim nevoiţi să lucrăm şi cu unii de şapte ani. Acestea sunt condiţiile momentan în Timişoara, iar cum bazinul nu e chiar ieftin iar cheltuielile familiilor mari, nici copiii nu prea ajung să practice acest sport”, a mai explicat Szuhanek, implicat de circa şase decenii în lumea nataţiei locale.

Sergiu Dezdan, un alt junior al CSS1, participant în categoria de vârstă 1997 şi mai mari, s-a clasat al doilea în proba de 200 metri mixt, cu timpul de 2:20.14, în cea de 50 metri spate, în 29.86 secunde, respectiv în cea de 50 metri fluture, cu timpul de 26.92. Pe lângă cele trei locuri secunde, Dezdan a obţinut şi locul 3 în proba de 100 metri bras, cu timpul de 1:13.11.

Un loc doi a ocupat şi Alexandru Iepure, elevul CSS1 concurând în grupa de vârstă rezervată copiilor născuţi în anul 2000, care a înotat cei 200 metri ai probei libere în 2:54.53, clasându-se totodată pe locul 3 atât în proba de 50 metri liber cât şi în cea de 100 metri liber, cu timpul 1:10.51.

Denisa Retezan, fetiţa concurând în grupa de vârstă 2002, a obţinut locul 3 în proba de 50 metri liber, cu timpul de 44.21 secunde, tot un loc 3, la 50 metri spate, acontându-şi şi Tamaş Talpai, la categoria 1997 şi mai mari, cu timpul 31.47.

Caravana înotului timişorean se va deplasa între 25 şi 27 martie la Piteşti, cu ocazia Campionatului Naţional de Poliatlon pentru copii născuţi între 11 şi 13 ani, întrecerea constând în acumularea de puncte în toate cele patru probe ale nataţiei, crawl, bras, delfin şi spate, cu alinierea la start a unor tineri înotători capabili să practice toate stilurile. Iar în funcţie de performanţe, punctajul poate fi şi negativ. O întrecere interesantă…

Acest articol a fost publicat în Înot și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.