Lucia Giurcă (CSM Timișoara), campioană a țării la juniori I și II

Lucia Giurcă și antrenorul Ioan Bădescu

Lucia Giurcă, junioara din generația 2001 pregătită la CSM Timișoara de profesorul Ioan Bădescu, a cucerit o salbă de medalii la Campionatul Național de natație pentru juniori, încheiat duminică, după 4 zile de concurs, la Pitești, având acum mari șanse de a fi cooptată în lotul juvenil al României pentru Festivalul Olimpic al Tineretului European.

Giurcă, o înotătoare în vârstă de 13 ani care s-a impus în fiecare sezon la nivel național în întrecerile de natație ale copiilor și juniorilor, a confirmat și în weekend la Pitești, unde, în bazinul olimpic cu 8 culoare, de 50 de metri, a concurat cu succes în mai multe probe ale Campionatului Național de juniori, desfășurat pe două categorii de vârstă juniori I respectiv II, începând de joi 11 decembrie.

”Lucia a concurat excelent și a obținut 7 medalii, dintre care 4 de aur, două de argint și una de bronz. Cu o tehnică de înot care se apropie de perfecțiune, Lucy a reușit să câștige proba de 200 mixt la categoria junioarelor mari, cu doi ani mai mari decât ea, și a pierdut la o sutime de secundă proba de 100 metri spate tot în categoria junioarelor mari”, a explicat profesorul Bădescu, antrenor al junioarei.

Giurcă a obținut locul I în probele de 200 metri mixt la junioare I, 200m mixt la junioare II, 100m spate la junioare II respectiv 200m spate la junioare II, iar poziția secundă la 100 metri spate între junioarele I și 200m spate la junioare I, dar și locul al III-lea la 400 de metri liber, junioare II.

Avansul Luciei Giurcă în finala de 200 metri spate a junioarelor II a fost de 4:37 secunde, timpul învingătoarei fiind 2:25,02, iar victoria la 200 metri mixt a repurtat-o cu 1:12 secunde avans, înregistrând 2:28,56, respectiv cu 26 de sutimi de secundă între junioarele I, în dauna stelistei Bocan.

Din lotul grupării CSȘ1 Timișoara, Snejana Dușița Popov a fost finalistă A în proba de 200 metri spate și a ocupat locul 4 la junioare II.

Acest articol a fost publicat în Înot, Sport juvenil și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.