Radu Vaipan, de la CSŞ1 Timişoara, campion naţional de juniori II la 100 metri bras şi al doilea pe 400m. Tot la Baia Mare, Lucia Giurcă (CSM Timişoara), triplă vicecampioană a ţării iar Snejana Popov, încă un loc 2

Nataţia timişoreană a ieşit la suprafaţă cu ocazia celei de-a treia competiţii majore interne din 2014, Campionatul Naţional de juniori II de la Baia Mare, unde s-a calificat în numeroase finale A şi a urcat de 8 ori pe podiumul de premiere deja din primele două zile de întrecere din totalul celor patru, multiplul campion naţional Radu Vaipan, din generaţia 2000, câştigând titlul la 100 metri bras. Iată timpii, clasările şi alte amănunte de joi şi vineri, concursul continuând azi şi duminică…

Radu Vaipan, de la CSŞ1 Timişoara, deja un abonat la medaliile de nivel naţional, a reconfirmat încă din prima zi a Naţionalului de juniori II în bazin de dimensiuni olimpice, pe 50 de metri şi cu 8 culoare, calificându-se din reuniunea seriilor de dimineaţă şi câştigând joi, în reuniunea finalelor, de după-amiază, proba de 100 metri bras, cu timpul de 1:14,36 şi 49 de sutimi avans în faţa lui Andrei Marinescu Popazov.

Radu Vaipan, locuri 1 şi 2 pentru CSŞ1 Timişoara, pe podium, la Campionatul Naţional de juniori II la înot, la Baia Mare, în 10-13 aprilie 2014

Juniorii timişoreni s-au calificat în 5 dintre cele 19 finale A ale primei zile, însă nu doar Radu Vaipan a urcat pe podiumul de premiere, alte două înotătoare de pe malurile Begăi obţinând medalii. Astfel, pe rând, Snejana Duşiţa Popov, din generaţia 2001, tot de la CSŞ1, s-a clasat a treia pe 50 de metri liber, cu timpul de 29:25, la o secundă şi două sutimi în urma stelistei câştigătoare, Jasminne Ivan, iar Lucia Cristina Giurcă, de la CSM Timişoara, tot din generaţia 2001, a devenit vicecampioană naţională în proba de 200 metri mixt, cu timpul de 2:34,17, şi apoi a obţinut şi locul 3, bronzul, pe 800 metri liber, în 10:14,44.

Tot joi după-amiază timişorenii au mai izbutit şi două clasări în imediata apropiere a podiumului, Snejana Duşiţa Popov încheind a patra în aceeaşi probă de 200 metri mixt, în 2:35,15 şi la 21 de sutimi de ocupanta locului 3, iar Adrian Cristian Arba (n. 1999; CSŞ1) înregistrând timpul de 20:13,07 pe 1.500m liber. În aceeaşi probă a băieţilor de 1999 colegul său Alin Antal Musteţi s-a clasat al cincilea, în 20:31.17.

În fine, tot în finalele A de joi, Radu Vaipan s-a clasat pe locul 6 la 200 metri mixt, cu timpul de 2:34,04, iar Andrei Crîsnic, din generaţia 1998, pe 7 la 100m bras, în 1:15,51.

Timişorenii au luat-o vineri de la capăt cu clasările pe podium, obţinând alte 4 locuri 2, vicecampioni naţionali. Astfel, Snejana Duşiţa Popov a încheiat în 31:06 proba de 50 de metri fluture, la 16 sutimi de secundă în urma Alexiei Dascăl, Radu Vaipan a fost cronometrat în 5:21,75 pe 400m liber, iar Lucia Cristina Giurcă a urcat la rangul de triplă vicecampioană a ţării la Baia Mare, mai încheind la numai o sutime de secundă în urma aceleiaşi Dascăl pe 100 metri spate, cu timpul de 1:10,28, şi în 5:30,49 finala celor de 13 ani pe 400 metri mixt.

Şi altele au fost calificările în cele 25 de finale ale zilei a doua de concurs, Snejana Popov încheind chiar a patra în aceeaşi probă de 100 metri spate cu 3 finaliste din Timişoara, cu timpul de 1:11,14, iar Ştefana Maria Vizman a şasea, în 1:16,58.

Leonard Leucuţa s-a clasat al cincilea în finala de 400 metri liber, în 5:35,07, iar Alexandru Epure al optulea, în 5:45,83. Epure a încheiat tot al optulea şi în finala de 200 metri liber a băieţilor din generaţia 2000, în 2:20,94.

Băieţii Timişoarei au mai fost aseară şi în finalele ştafetelor de 4×100 metri, pe 5 încheind cei mai mici, Vaipan, Epure, Koşa şi Leucuţa, iar pe 6 cei de 15 ani, în alcătuirea Arba, Macovei, Antal, Talpai.

Naţionalul de juniori II continuă astăzi şi duminică, iar în reuniunea de sâmbătă după-amiază, cu 20 de probe plus două ştafete, care va demara la ora 17, Timişoara va avea reprezentanţi deja în cea de-a treia finală, la 14 ani pe 50 de metri bras, prin acelaşi Radu Vaipan, care s-a calificat al doilea din serii, cu 34:18, după Gyorgy Tompa, din Sfântu Gheorghe, respectiv prin Mihai Lochiţa. Cei 2 vor înota mai apoi şi în finala de 200 metri spate, iar fetele vor avea şi ele exponente în concurs, pe Lucia Giurcă şi Snejana Popov, atât la 200 metri spate câte şi pe 200m fluture.

Acest articol a fost publicat în Înot și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.