A IX-a ediţie a Bega Maraton, pe 28 de kilometri, 14 pentru cadeţi şi bărci dragon, plus o cursă a copiilor, în scoici. Arădeanul Ienciu (CSM) câştigă în 2:20.09 pe 28km

Vremea frumoasă a fost sâmbătă pe apele Begăi cu pasionaţii sportului cu vâsle, din Arad şi Timişoara, cu ocazia unei noi ediţii, deja a IX-a, a tradiţionalului „Bega Maraton”, organizat de Clubul Sportiv Nautic Banat pe 4 categorii de concurs, în frunte cu cea pe distanţa de 28 de kilometri, de anduranţă, de unde-şi şi trage întrecerea numele, abordată cu bărci de competiţie.

Au luat startul peste 20 de ambarcaţiuni, reprezentând arădenele West Sport şi CSM dar şi grupările timişorene CSŞ1 şi CS Nautic Banat – gazdă, şi în alte probe, precum cele pe distanţa de 14 kilometri, rezervate cadeţilor respectiv bărcilor dragon, sau una scurtă, pentru copii, în scoici.

George Ienciu, de la CSM Arad, a câştigat cursa pe 28 de kilometri în două ore, 20 de minute şi 9 secunde, unic reprezentant al categoriei de concurs „seniori masculin” în întrecerea a 7 kaiace, unul dintre acestea de dublu, urmat fiind la 4 minute şi 3 secunde de Robert Heber de la CS Nautic Banat. 

De fapt, arădenii de la West Sport au fost mai iuţi şi în cursa bărcilor dragon, cu aproape 5 minute faţă de gazda CS Nautic Banat Timişoara, cursa pe 14 kilometri a cadeţilor fiind încheiată mai întâi de Ayan Florea şi Liferi Paţap, într-un kaiac de dublu, dar dintre simplişti tot de-un arădean, Erik Halai de la West Sport.

Dar iată toţi timpii înregistraţi în weekend la „Bega Maraton 2023”.

„Bărci competiţie” pe 28km

1. Ienciu George – Kaiac 1 / Seniori B, CSM Arad, în 2:20:09

2. Heber Robert – Kaiac 1 / Master B, Nautic Banat, în 2:24:12

3. Pescar Andrei – Kaiac 1 / Juniori B, CSŞ1 Timişoara, în 2:37:03

4. Olaru Eduard – Kaiac 1 / Juniori B, CSŞ1 Timişoara, 2:41:04

5. Hoandră Dan şi Scurt Alexandru – Kaiac 2 / Master B, din Timişoara, 2:44:11

6. Dumitra Constantin – Kaiac 1, Master B / Nautic Banat, 2:47:39

7. Tamaş Marcel – Kaiac 1 / Master B, Nautic Banat, 3:07:12.

*

„Cadeţi” 14km 

1. Florea Ayan şi Paţap Liferi în kaiac dublu la Cadeţi B pentru CSŞ1 Timişoara, în 1:15:20.

2. Olaru Rahela şi Noaje Alexandra – kaiac 2 / cadeţi F, CSŞ1 Timişoara, 1:23:10

3. Halai Erik – kaiac 1, cadeţi B, West Sport Arad, 1:23:45

4. Cazaciuc Dejan şi Florea Yanis – kaiac 2 / cadeţi B, Nautic Banat, 1:33:40

5. Manta Mihai – kaiac 1 / cadeţi B – West Sport Arad, 1:34:50

6. Burfă Maria – kaiac 1 / cadeţi F, Nautic Banat, 1:40:01

7. Teleoacă Vladimir şi Iscru Adelin în kaiac 2 la Cadeţi B, pentru CSŞ 1 în 1:56:30.

*

Copii

1. Prisecari Andreea şi Monor Ana Maria în Scoică 2 – Copii F, pentru Nautic Banat

2. Tănase Rareş – Scoică 1, Copii B, Nautic Banat

3. Hulbe Giulia – Scoică 1, Copii F, Nautic Banat

4. Iscru Alexandra – Scoică 1, Copii F, Nautic Banat

5. Vâlceanu Mara – Scoică 1, Copii F, Nautic Banat.

*

Bărci Dragon pe 14km

1. Şipoş Cristian, Văleanu Cristian, Buţuţoiu Iulius, Tătaru Iulian, Banciu Narcis, Iercan Călin, Marian Dan, Reghiş Ioana, Borza Cornelia şi Jerpel Ramona pentru West Sport Arad în 1:17:16, cu cârmaci Micu Florian şi toboşar Şipoş Ina.

2. Paţap Valentin, Radu Maria, Contras Adela, Stefanciuc Lorena, Tănase Cătălin, Săsăran Gruia, Veselin Emilian, Veselin Casian, Paşca Ciprian şi Mocanu Liviu pentru Nautic Banat Timişoara în 1:22:10, cu Carmen Gordan cârmaci şi Diana Contras toboşar.

Distribuie
Acest articol a fost publicat în Kaiak-canoe, Sport de masă și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


× noua = 45

 


Ultimele articole din categoria Kaiak-canoe: