Darius Zaharia (CS Nautic Banat Timișoara), locul 4 la Campionatul Mondial de juniori la kaiac 2 băieți pe 500 de metri și pe 6 la kaiac simplu pe 1.000m

Tânărul caiacist timișorean Darius Zaharia a crescut treptat în competitivitate în ultimii ani iar luna aceasta a izbutit să se plaseze în imediata apropiere a podiumului de premiere la Campionatul Mondial ICF rezervat juniorilor și categoriei U23, grație locului 4 obținut în proba masculină de kaiac dublu pe 500 de metri, intrat în careul celor mai performanți sportivi din lume la această categorie premergătoare seniorilor. Component al Clubului Sportiv Nautic Banat, Zaharia a cucerit nenumărate medalii interne și internaționale în ultimele sezoane, de astă dată reușind clasarea pe locurile 4 și 6 la ”Mondial”.

Darius Zaharia, de la Club Sportiv Nautic Banat Timișoara, a participat în lotul reprezentativ al României la Campionatul Mondial de kaiac-canoe pentru juniori și U23 din Portugalia, unde a obținut locul 4 în proba de dublu la kaiacul băieților pe distanța de 500 de metri și locul 6 în proba de simplu masculin pe 1.000 de metri, tot la kaiac.

Zaharia a încheiat proba de simplu în peste 3 minute și 42 de secunde, al șaselea în cursa câștigată în Portugalia, la Montemor-o-Velho, de spaniolul Alex Graneri, în 3:35.72, urmat pe podium de maghiarul Kurucz și neamțul Graf, iar pe pozițiile 4-5 de sportivi din Italia respectiv țara gazdă.

La dublu cu George Tenta, Zaharia a încheiat în 1:34.95, după ocupanți ai podiumului în ordine din Rusia, Spania și Ungaria, dar și la peste o jumătate de secundă înaintea cehilor de pe poziția a cincea, din 9 ambarcațiuni la start.

Acest articol a fost publicat în Kaiak-canoe și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.