Patru medalii obținute de juniorii mureșeni la Campionatele Mondiale de popice

Popicari juniori de la două cluburi târg-mureșene au devenit medaliați la nivel mondial. Zilele trecute, în perioada 21-31 august, au avut loc Campionatele Mondiale de Juniori U18 și U23 la popice pentru fete și băieți, competiții ce s-au desfășurat la Kranj și Kamnik, în Slovenia. Unde sportivi de la grupările Electromureș și CSM Tîrgu Mureș, componenți ai loturilor naționale de juniori, au obținut patru medalii, una de argint și 3 de bronz, la probele de sprint (foto 1).

– Budoi Noemi (Electromureș Romgaz) – medalie de argint  (categoria junioare U18) – vicecampioană mondială (foto 3);
– Szabo Julia Emese (Electromureș Romgaz) – medalie de bronz (U18) – foto 3;
– Szasz Tibor Levente (CSM Tîrgu Mureș)  – medalie de bronz (U18) – foto 2;
– Seres Bernadett – (Electromureș Romgaz) – medalie de bronz (U23)- foto 4.

Din loturile naționale ale României, conduse de antrenorii Seres Jozsef și Remus Antimirescu, alături de cei patru medaliați, au mai făcut parte alți cinci popicari mureșeni, și anume Ciobanu Maria, Fekete Reka, Bordianu Roxana Andreea, Janosi Halmagyi Kriszta și Benke Zoltan.

În întrecerea pe echipe, România s-a clasat pe locul 7 la junioare U18 și 6 la junioare U23 .

Acest articol a fost publicat în Popice, Sport juvenil și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.