CS Caza Powerlifting Timișoara, 33 de medalii dintre care o treime de aur prin toți cei 11 sportivi la Campionatul Național

O acoladă de clasări pe podium și medalii pentru formația timișoreană CS Caza Powerlifting la Campionatul Național de profil derulat în județul Bihor, unde toți cei 11 sportivi din capitala Banatului au contribuit cu locuri 1, 2 și 3 la detașarea grupării de pe Bega în fruntea celor mai prolifice formații la întrecerea pe țară.

CS Caza Powerlifting, prima la Campionatul Național prin toți cei 11 sportivi, medaliați pe linie

Concurs foarte reușit pentru timișorenii de la CS Caza Powerlifting, care au cucerit 11 medalii de aur, 17 de argint și 5 de bronz respectiv un total de 33 de medalii în competiția națională de la Beiuș, o întrecere lungă și dificilă, în care oponenții din Alba Iulia și Sibiu au conferit dispute de un înalt nivel, în urma cărora Sorin Cazacu și colegii săi de pe Bega au dovedit că alcătuiesc formația cea mai valoroasă.

Sorin Cazacu a obținut 4 medalii de aur în cadrul categoriei de greutate -120 kilograme, același palmares fiind reușit de Laura Elena Bacria la -63 kilograme, care s-a clasat totodată a doua în Openul feminin. Ștefania Coșereanu a obținut tot 4 medalii, toate de argint, în cadrul categoriei de greutate de -72 de kilograme, cu același palmares revenind pe Bega și Cristian Ungureanu, 4 medalii de argint la -120kg.

Câte 4 clasări pe podium și pentru George Moise, cu o medalie de aur și 3 de argint la -66 kilograme, respectiv Ovidiu Negulici, cu 3 de argint și una de bronz la -74 kilograme, de trei ori pe podium urcând Cristian Oproiu, cu o medalie de argint și două de bronz la -93kg.

Dimitrije Jovanovic a câștigat două probe la -105 kilograme, cucerind așadar două medalii de aur, pe când două de bronz a obținut Alexandru Cazacu, în cadrul categoriei -93 kilograme.

Totodată, câte o medalie de argint pentru Relu Antonică, la -83 kilograme, respectiv Adrian Călușeriu, la -105 kilograme, acesta obținând și medalia de argint în proba de împins din culcat a Cupei Powerlifting Beiuș, desfășurată în continuarea Campionatului Național, o întrecere internațională ce a reunit la start și concurenți din Bulgaria, Germania și Ungaria.

Pentru cei de la CS Caza Powerlifting, mai exact pentru Sorin Cazacu, la categoria Masters I, respectiv Ovidiu Negulici, la Masters II, urmează pe 12 iulie alinierea la startul Campionatului European de powerlifting Masters, programat în Cehia, la Plzen. ”Mulțumim pentru sprijin și susținere Primăriei Timișoara, Consiliului Județean Timiș, firmei Vitabolic, SmartFit Studio și tuturor celor care nu sunt alături” a remarcat Sorin Cazacu, sportiv, antrenor și conducător al grupării de pe Bega.

Acest articol a fost publicat în Powerlifting și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.