Record de medalii pentru Cazacu&co la naționale!

Zilele trecute, Timişoara a găzduit Campionatele Naționale de powerlifting, seniori și senioare. După cum era de așteptat, competiția masculină a fost dominată de sportivii grupării locale CS CazaPowerlifting, care au obținut nu mai puțin de 39 de medalii în clasamentele pe categorii, la care se adaugă titlul la open și cel pe echipe!

Reputatul campion Sorin Cazacu, cel care este, totodată, antrenor și președinte la CS CazaPowerlifting, și-a respectat blazonul, obținând patru medalii de aur la categoria 120 kg (genuflexiuni, împins din culcat, îndreptări, total), inclusiv trei recorduri naționale (900 kg la total!), plus titlul la open, cel de campion absolut al României!

Din partea aceluiași club, au mai obținut medalii: Adrian Cărăbaș (59 kg, 4 medalii de aur), Daniel Pasztor (+120 kg, 4 medalii de aur), Constantin Meete (83 kg, 3 medalii de aur, una de bronz), Alexandru Cazacu (fiul campionului, el însuși campion de seniori la 16 ani!, categoria 93 kg, 2 medalii de aur, inclusiv la total, 2 de argint), Ovidiu Negulici (83 kg, 4 medalii de argint), Florin Suciu (93 kg, o medalie de aur, 3 de bronz), Dan Berinde (105 kg, 3 medalii de argint, una de bronz), Cristian Oproiu (105 kg, o medalie de argint, 3 de bronz) şi Alexandru Matei (120 kg, 3 medalii de bronz).

La întrecere au participat sportivi din Alba Iulia, Stremț, Oradea, Bacău, Cluj, Sibiu și Timișoara.

Acest articol a fost publicat în Powerlifting și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.