Cinci de la RCM mvt UV Timișoara în XV-le ”Stejarilor”: Țăruș la debut, Popîrlan cu eseu la aniversare în România – Argentina Jaguars 30-8

Alexandru Mihai Țăruș, pilierul de 24 de ani al RCM mvt UV Timișoara, a debutat astăzi ca titular în XV-le ”Stejarilor”, cu ocazia celui de-al doilea joc al deținătoarei trofeului, România, în IRB Nations Cup, o treime din garnitura de start aleasă de Lynn Howells contra celor de la Argentina Jaguars provenind de la campioana din Ronaț, prin Horațiu Eugen Pungea, Marian Eugen Căpățînă, fundașul Cătălin Fercu și sărbătoritul Valentin Popîrlan, care a marcat primul eseu al partidei, la împlinirea a 26 de ani!

Clubul timișorean, care va reîncepe în Superliga peste o lună, pe 12 iulie, cu ocazia deplasării la Constanța, pentru jocul din etapa a 11-a a calificărilor tur-retur, cu RCJ Farul, a oferit așadar întreaga linie I a României, cîștigătoare și sîmbătă, la debut, 30-20 cu Rusia.

”Stejarii” au trecut și de sud-americani, cu 30-8 (13-3), după ce Jaguars ceda și în prima rundă, în fața lui Emerging Italia, următoarea și ultima adversară a României, duminică.

Din păcate, Țăruș a suferit la mijlocul primei părți o accidentare cu sîngerare abundentă, fiind înlocuit temporar de Suciu și reintrînd în joc abia după un sfert de oră din jumătatea secundă.

Pînă atunci, în chiar ultimul minut din prima parte, o cursă a lui Căpățînă, continuată de Fercu și finalizată mai apoi de Valentin Popîrlan, a adus României primul eseu, de ziua de naștere, la 26 de ani, a rugbystului adus în iarnă în Ronaț de la CSM București: 13-3 la pauză.

Evoluția scorului: 3-0 Vlaicu l.p., 3-3 Jaguars, 6-3 Vlaicu l.p. (min. 20), 11-3 Popîrlan – eseu (min 40, transformat de  Vlaicu), 13-3 la pauză, 18-3 Macovei – eseu (min. 53, transformat de Vlaicu), 23-3 Vlaicu l.p., 23-8 eseu Jaguars, 28-3 Vlaicu – eseu (transformă Vlaicu): 30-8.

La un an după accidentarea suferită la Cluj, Alexandru Mihai Ţăruş a ajuns titular, cu numărul 1 în reprezentativa României

Selecționerul Howells apelînd la o garnitură experimentală, Valentin Calafeteanu a intrat doar din postură de rezervă, în vreme ce Pungea a fost retras în minutul 61, înlocuit fiind cu Suciu, iar tot pe-atunci fiind introdus și un alt timișorean, Dorin Lazăr.

Pe final, au mai fost înlocuiți și alți titulari ai clubului timișorean.

De remarcat că Mihai Macovei, căpitanul României, a marcat și de această dată un eseu la reluare, ca și sîmbătă, ”Stejarii” izbutind eseuri în fiecare ultim minut al reprizelor: Popîrlan în prima, Vlaicu la final.

Acest articol a fost publicat în Rugby și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.