Cu 3 eseuri până la pauză, inclusiv prin Manumua, „Stejarii” cu un XV „intern” la debutul selecţionerului francez Gérard conturează cel mai strâns succes în faţa Poloniei după 34 de ani: 20-8

De vineri s-au stârnit forţele Europei la startul unei noi ediţii a Turneului celor 6 Naţiuni la rugby, Franţa – Irlanda 17-38, Italia – Anglia 24-27 şi Ţara Galilor – Scoţia 26-27, iar în scenă a intrat şi eşalonul secund al continentului, în propriul campionat tradiţional, cu 8 naţionale în absenţa şi în continuare a Rusiei, „Stejarii” jucând în Polonia primul meci oficial după cel cedat Tongăi cu 24-45 în octombrie la părăsirea Cupei Mondiale, punct şi de la capăt cu un staff tehnic nou, multinaţional, testând un XV „intern” şi cu numai 2 naturalizaţi în condiţiile unui debut mai mult decât abordabil la Marea Baltică.  

Unde, aplicând cu succes „reţeta” molului de margine deja în prima jumătate a părţii I, România şi-a asigurat cu atât mai mult printr-un al treilea eseu, reuşit de aripa bănăţenilor, Tevita Manumua, un avantaj decisiv deja până la pauză, 3-17, la adăpostul căruia şi-a permis ulterior a nu mai adăuga încă unul, încasându-l în schimb de la outsideri, ceea ce a comprimat diferenţa, 8-20, nu departe de cea mai strânsă consemnată postdecembrist între cele două reprezentative, 25-19 pe 14 aprilie 1990 la Bucureşti, în urmă cu aproape 34 de ani. 

Mai presus decât diferenţa de scor, abordarea noului selecţioner din Hexagon de a include la start strict rugbişti de la cluburi din Liga Naţională, 5 de la recenta campioană a ţării, Dinamo, câte 3 de la ex-campioana CSM Baia Mare respectiv SCM USV Timişoara, iar câte doi de la bucureştenele Steaua şi Rapid, giuleşteni racolând după lansarea lor în vară. 

Net mai categoricul 67-27 se înregistra acum exact un an la Bucureşti, la prima revedere a „Stejarilor” cu Polonia după un sfert de secol, în 1998 consemnându-se un şi mai drastic 74-13 tot în capitală, atunci la 2 ani după ce România semna şi un 40-9 la ultimul raid prin ţara baltică, la Sochaczew. 

Un start aşadar blând şi binevenit pentru noul staff cu David Gérard selecţioner şi Jonathan Edward Brooks Callard antrenor cu treisferturile şi atacul, gruzinul Simon Maisuradze antrenând înaintarea iar Raphaël Francois Saint-André ca secund cu treisferturile şi îndemânarea, iar şi cel de-al doilea lor examen, pe teren propriu cu Belgia sâmbătă 10 februarie, le va oferi în plus prilejul de a testa potenţialul „Stejarilor”, totul înaintea întâlnirii cheie cu Portugalia din 17 februarie, tot acasă, lusitanii revenind din Franţa cu puncte adjudecate la Cupa Mondială, graţie unor 18-18 cu Georgia şi chiar 24-23 cu Fiji. 

Portughezi învinşi însă în deplasare sâmbătă de belgieni cu 10-6. Asta în vreme ce în Grupa A de pe palierul secund european Olanda – Spania s-a încheiat 18-20 iar Germania – Georgia, duminică, 17-28. 

Sau altfel spus, deşi n-a adăugat avantajului conturat până la pauză, România tot a stabilit la Gdynia cea mai mare diferenţă de scor a întregii etape I în noua ediţie 2024 din REC, eşalon 2 european.

Desprinzându-se încă din minutul 6, odată ce Cojocaru a trimis cu precizie din tuşă către Ştefan Iancu, molul rulând bine iar Damian Strătilă culcând balonul în terenul de ţintă al gazdelor, fără ca Boldor să fructifice însă transformarea. P

Şi totuşi, deşi cu 3 debutanţi dar şi naturalizaţi, iar în tot cazul cu „stranieri” de la câte două grupări din Anglia respectiv Franţa, însă şi din Australia şi Irlanda, polonezii au punctat şi ei în minutul 12 dintr-o penalitate transformată de uvertura Piotrowicz, 3-5.

Minutul 17 aducând redesprinderea „Stejarilor”, după mai multe minute de presiune în 22-ul advers şi un alt mol de margine, Savin semnând al doilea eseu românesc, tot fără ca Boldor să transforme.

Iar în superioritate numerică din minutul 30, „tricolorii” mai înscriau un eseu şi prin Tevita Manumua, jucând rapid la mână o penalitate: 3-15. Transformată de Boldor, care stabilea scorul pauzei dar şi deschidea apoi registrul părţii a doua după mijlocul acesteia, 3-20 dintr-o lovitură de pedeapsă în minutul 66, ultime puncte ale învingătorilor, taxaţi spre final cu un eseu de alb-roşii selecţionerului galez Chris Hitt, din generaţia 1989, din 2018 prima oară pe banca balticilor, pe care revenea în 2021, oferind după pauza întâlnirii din această seară debutul altor 3 selecţionaţi, unul dintre aceştia, Tebbatt, intrat din minutul 51, culcând balonul în terenul de ţintă al învingătorilor în minutul 74: 8-20.

„Stejarii” n-au convins nici pe departe dar altele au fost reperele acestei evaluări după anul de coşmar 2023 al Ovaliei carpatine, răbdarea devenind actualmente un ingredient necesar şi preţios.

În principiu, sezonul naţionalei s-ar prelungi şi luna viitoare, căci, după partidele din grupă urmează semifinalele acestei ligi secunde continentale, programate în 2-3 martie, iar finalele la medalii în REC 2024 pe 17 martie la Paris, în ediţia trecută „Stejarii” câştigând finala mică pentru locul 3 cu gazda Spania, 31-25. (foto: polskie.rugby / Wojciech Szimanski)

România a debutat în ediţia 2024 la Gdynia de la ora 19:15 în XV-le: Alexandru Savin (Rapid), Ovidiu Cojocaru (Dinamo), Alexandru Gordaş (Dinamo); Ionuţ Lucian Mureşan (SCM USV Timişoara), Ştefan Iancu (CSM Ştiinţa Baia Mare); Vlad Neculau (SCM USV Timişoara), Kamil Sobota (Dinamo), Damian Strătilă (CSA Steaua) / Florin Surugiu (Rapid), Tudor Boldor (Dinamo); Manumua Tevita (SCM USV Timişoara), Jason Tomane (CSM Ştiinţa Baia Mare), Mihai Graure (Dinamo), Cosmin Iliuţă (CSA Steaua); Paul Popoaia (CSM Ştiinţa Baia Mare).

Rezerve la start: Florin Bărdaşu (Rapid), Iulian Hartig (Bassin d’Arcachon), Costel Burţilă (RC Hyères Carqueiranne La Crau), Florian Roşu (CSM Ştiinţa Baia Mare), Dragoş Ser (SCM USV Timişoara), Alin Conache (CSA Steaua), Ovidiu Neagu (Dinamo) şi Gabriel Pop (GDS Cascais).

Polonia a început partida cu pilierul Jakub Wojtkowicz (Sligo RFC / Irlanda) – debutant, Grzegorz Buczek (Lechia Gdańsk), Thomas Fidler (Ogniwo Sopot); Mateusz Bartoszek (US Salles / Franţa), Michał Krużycki ( Lechia Gdańsk); Siokihava Taufui Halaifuana (Pogoń Awenta Siedlce), Alexander Niedzwiecki (Sunnybank RUC / Australia) – debutant, Piotr Zeszutek – căpitan (Ogniwo Sopot) / Mateusz Plichta şi Wojciech Piotrowicz – ambii de la Ogniwo Sopot; Robert Wójtowicz (Lechia Gdańsk), Peter Hudson-Kowalewicz (Hull RUFC / Anglia), Nicolas Saborit (Provence Rugby / Franţa) – debutant, Stasio Maltby (Brighton RFC / Anglia) şi fundaşul Patryk Reksulak (Pogoń Awenta Siedlce). Rezerve la start: Jakub Burek (Ogniwo Sopot), Craig Bachurzewski (Southern Knights / Scoţia), Adam Lewandowski (ORLEN Orkan Sochaczew) – debutant, Max Loboda (Boroughmuir Bears / Scoţia), Jordan Tebbatt (Ogniwo Sopot) – debutant, Kacper Palamarczuk (Budowlani Łódź), Dawid Plichta (ORLEN Orkan Sochaczew) şi Lucas Niedzwiecki (Easts RUC / Australia) – debutant.

 

Distribuie
Acest articol a fost publicat în Rugby și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


opt − = 4

 


Ultimele articole din categoria Rugby: