SCM USV Timişoara pierde tot la 3 puncte în Bucureşti pentru a doua vineri la rând, deşi din minutul 35 cu un jucător în plus şi în ultimul sfert de oră în premieră în avantaj: 20-17 (6-0) Dinamo

Rugbiştii Timişoarei au revenit în această seară „la locul faptei”, pe stadionul naţional Arcul de Triumf, acolo unde în urmă cu 5 luni şi o zi, pe 4 decembrie 2022, pierdeau la scor finala mică a ediţiei trecute de campionat, cu 44-18, iar revederea dinamoviştilor în capitală nu le-a atras motive de satisfacţie, „roşii” depăşindu-i cu diferenţa unei lovituri de pedeapsă, 20-17 (6-0), deşi localnicii se vedeau rămaşi în 14 jucători încă dinaintea pauzei, rezistând însă prin a ceda avantajul abia în ultimul sfert de oră, însă nu pentru mult timp.

SCM USV Timişoara s-a înclinat în întâlnirea televizată de vineri seară şi gazdei CS Dinamo Bucureşti, împotriva căreia n-a marcat până la pauză, după ce galben-albaştrii erau înfrânţi după o dispută mai spectaculoasă şi vinerea trecută în Ghencea, acolo cu 31-28, şi tot după o primă parte în care rămâneau de căruţă în urma „militarilor”, cu 31-14.

Aşadar, după 3 succese în Ronaţ, două eşecuri pe Dâmboviţa, la final de tur şi începerea returului într-o primă fază a campionatului inadecvată ca programare a întâlnirilor, dacă se ţine cont şi de aspectul că pe timişoreni îi aşteaptă tot alte două deplasări la rând, la Cluj şi Baia Mare, însă abia după ce vor avea liber runda viitoare.

„Roşii” dinamovişti, care-i învingeau pe bănăţeni în ultimele două finale mici de campionat, s-au revanşat astfel pentru eşecul din Ronaţ de la începutul sezonului, atunci cu 22-3, şi au menţinut tradiţia de a trece în ultima vreme de timişoreni în capitală, egalându-i astfel la numărul de victorii, câte 3, în primele 6 etape, în condiţiile în care bucureştenii au dispus acasă în această primăvară şi de campionii din Baia Mare.

Timişorenii au înregistrat absenţe la revenirea pe „Arcul de Triumf”, cu o linie I complet modificată faţă de meciul din Ghencea, acolo cu Chiriac, Căpăţînă şi Digo, astăzi cu Mihai Lazăr, Sîrbu şi Nica, dar şi la numărul 8 şi uvertură, aliniindu-i în schimb pe ex-dinamoviştii Onsando şi Simionescu, kenianul în linia a II-a şi tânărul fundaş marcator al ambelor eseuri ale învinşilor după pauză, în prima parte alegându-se cu o lovitură din partea centrului dinamovist Mahe, eliminat definitiv cu cartonaş roşu din minutul 35, pe când era deja 6-0 pentru „roşii” de pe Dâmboviţa.

Marcatori în minutul 11 după un început mai bun al elevilor lui Vali Calafeteanu, taxaţi însă dintr-o lovitură de pedeapsă, fructificată de mijlocaşul la grămadă Kisting.

Iar amfitrionii au căpătat încredere şi timişorenii au greşit din nou, în grămadă, prin Sebastian Sîrbu, utilizat circumstanţial ca taloner şi eliminat temporar în minutul 22, la care gazdele au forţat înscrierea primului eseu, fără însă a concretiza şi nevoiţi fiind a se mulţumi doar cu încă o penalitate, Kisting precis de la distanţă: 6-0.

Se răsturna apoi rapid situaţia, odată ce, din nou în 15, vizitatorii s-au relansat în ofensivă, presiunea dând roade şi dinamoviştii rămânând în 14, fără un centru, pentru următoarele 45 de minute.

Avantaj psihologic frunctificat de bănăţeni la revenirea de la vestiare, când tocmai ex-dinamovistul Marius Simionescu, întors în Ronaţ, a semnat întâiul eseu al întâlnirii, servit de aripa Shennan, fără însă ca oaspeţii să şi transforme: 6-5.

Şi totuşi, deşi în 14, localnicii s-au redresat prompt, deşi senzaţia era că timişorenii ar prelua frâiele partidei, iar CS Dinamo s-a ales cu un eseu de penalizare, 13-5, cea mai mare diferenţă a meciului.

Replică imediată a elevilor lui Calafeteanu, Joji Sikote marcând al doilea lor eseu, însă transformarea era şi aceasta ratată, puncte ce aveau să-i coste pe vizitatori, intraţi apoi în avantaj cu încă un eseu al lui Simionescu, deja 3-1 la eseuri pentru cei din Ronaţ, în sfârşit în avantaj, fructificând şi superioritatea numerică: 13-17 la intrarea în ultimul sfert de oră.

Punctele transformării, semnate de Alin Conache, intrat pe parcurs, aveau însă a rămâne şi ultimele pentru bănăţeni, lovitura finală fiind dată de „roşii” în inferioritate numerică, prin centrul Graure, luându-le piuitul unor timişoreni care au resimţit improvizaţia majoră din linia I, eseu cu rezerva Pop implicată şi acelaşi Kisting fructificând transformarea: 20-17.

Precum în Ghencea, unde semnau 4 eseuri, aidoma „militarilor”, toate şi transformându-le, timişorenii nu s-au ales cu lovituri de pedeapsă nici pe Arcul de Triumf, impunându-se la eseuri, cu 3-2, dintre care unul transformat, însă doar atât, pentru un punct bonus defensiv în clasament, dar cu dezamăgirea încă unei înfrângeri pe Dâmboviţa.

Aidoma steliştilor, şi concitadinii dinamovişti au făcut diferenţa din penalităţi, alegându-se cu o victorie la un moment dat improbabilă, odată rămaşi în 14, în uvertura returului în grupa I valorică.

Ierarhia actualizată şi programul etapei viitoare, în care timişorenii vor sta, pe coloana datelor tehnice a secţiunii Rugby.

Dinamo: Neagu; Perez, Mahe, Graure, Bonaparte; Boldor, Kisting / Neacşu, Cojocaru, Smith; Van Heerden, Pieterse; Turagaluvu, Murray; Sobota.

SCM USV: Simionescu; Tiqe, Manumua, Khvicha, Shennan; Bucur, Rupanu / M Lazăr, Sîrbu, Nica; I. Mureşan, Onsando; A. Mureşan, Neculau; Holoia.

Rezerve la start: Vasilovici, Chiriac, Sikote, Murariu, Altinok, A. Conache, Jipa, Şteţco.

Acest articol a fost publicat în Rugby și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.