”Sfinții” campioni câștigă derby-ul, Bath – Northampton 13-21, iar Saracens pierde

Liderul Northampton Saints a confirmat excelenta formă manifestată în jocurile din deplasare, cu o singură înfrângere pe alte terenuri din luna septembrie, câștigând sâmbătă după-amiază derby-ul rundei a XV-a în AVIVA Premiership și totodată al primelor două clasate, 21-13 pe Recreation Ground, arena lui Bath Rugby.

Saracens în schimb a cedat în Greater Manchester, 14-10 pentru Sale Sharks, care s-a apropiat astfel la numai un punct de roș-negrii londonezi.

Mai precis, după 4 etape din returul primei ligi engleze de Rugby Union, campioana en-titre s-a detașat în frunte dar ocupantele locurilor 4-6 s-au înregimentat compact în apropierea podiumului: 1. Northampton Saints 56 puncte, 2. Bath Rugby 47p, 3. Saracens 44p, 4. Exeter Chiefs 44p, 5. Sale Sharks 43p, 6. Wasps 43p, 7. Leicester Tigers 39p…

Saracens, aflată la a doua înfrângere la rând în deplasare, a fost dominată în prima parte, când Sharks s-a desprins la 14-3 grație eseurilor lui Tuitupou și Mills, și a putut replica abia în penultimul minut al meciului, prin eseul rezervei Richard Barrington, pe fondul superiorității numerice, Mark Cueto fiind trimis în sin-bin. Totuși, un eseu pentru un punct bonus defensiv.

A fost ca o revanșă pentru victoria londonezilor din etapa a III-a a fazei grupelor în European Rugby Champions Cup, 15-19 pe AJ Bell Stadium în 6 decembrie 2014, la finele Seriei A roș-negrii obținând calificarea pentru sferturile din aprilie pe când ”Sharks”, la care și astăzi a jucat, înlocuit fiind, moldoveanul Vadim Cobîlaș, a încheiat ultima, fără victorie.

La Bath, gazdele au reușit un eseu deja în minutul 2, prin Tom Homer, dar Haywood a egalat pentru lider prin eseul din minutul 34, 10-10, scorul pauzei fiind 10-12 iar în partea a doua campionii înscriind din 3 lovituri de pedeapsă: 13-21.

Acest articol a fost publicat în Rugby și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.