XV-le Timişoarei saltă în careul fruntaş după două succese la rând

Adiţional reportajului publicat ieri pe marginea victoriei XV-ului Timişoarei, „<Leii> din Ronaţ întâmpină Paştele cu un festival de eseuri”, şi aşa cum v-am promis, revenim asupra succesului cu 59-10 repurtat de RCM MVT Universitatea de Vest Timişoara în faţa lui CS Universitatea Cluj, meci contând pentru etapa a V-a a Superligii CEC Bank.

Mica familie a rugby-ului timişorean s-a bucurat sub soarele cald din Vinerea Mare încă din minutul doi la eseul reuşit de flankerul Laurenţiu Tănase, într-un joc cu o favorită certă şi care şi-a confirmat într-adevăr statutul, „pe un teren înclinat” clar în favoarea bănăţenilor, care s-au desprins rapid, în albastru complet, în formula 15. Cătălin Fercu (fundaş), 11.Gheorghe Bizo (aripă), 12. Bogdan Stamatin, 13. Dragoş Preda (ambii centru), 14. Mădălin Lemnaru (aripă), 9. Valentin Calafeteanu (mijlocaş la deschidere), 10. Florin Fântânaru (mijlocaş la grămadă), 1. Claudiu Năcuţă (stâlp), 2. Marian Căpăţână (trăgător), 3. Horaţiu Pungea (stâlp), 5. Marian Drenceanu, 4. Dorin Lazăr (ambii linia a II-a), 6. Laurenţiu Tănase, 8. Vasile Rus (cpt) – ambii flanker şi 7. Cătălin Vlădeanu, numărul 8.

Rezerve au fost pentru timişoreni 16. Stelian Burcea, internaţional care şi-a făcut reintrarea după o accidentare, 17. Alexandru Tăruş, 18. Cosmin Chiroiu, 19. Raul Zaiba, 20. Gabriel Conache, 22. Lucian Preutescu, 23. Bogdan Bradu, 21. Eugen Iftode.

CS „U” Cluj, galben-roşii antrenaţi de Octavian Chihaia şi Simion Mărginean, au jucat cu 13. Bogdan Voicu, 11. Mihai Cozma, 12. Sergiu Spătaru, 13. Cristian Săuan, 14. Sergiu Pop, 9. Radu Pralea, 10. Paul Veşcan, 1. Sergiu Buzea, 2. Remus Cîtea, 3. Vasile Doroftei, 4. Bogdan Ionescu, 5. Claudiu Curcă, 6. Răzvan Ailenei, 8. Nicolae Barbu, 7. Radu Gavrilă. Rezerve: 16. Dan Gheţa, 17. Paul Petucher, 18. Marcel Borobei, 19. Daniel Martac, 20. Paul Ailenei, 21. Cristian Marinca, 22. Dragoş Iuraş, 23. Alin Wagner.

În prima parte, scorul a fost deschis în minutul 2 de RCM MVT Universitatea de Vest, printr-un eseu marcat de flanker-ul Laurenţiu Tănase, pentru ca un minut mai târziu, Valentin Calafeteanu să urce scorul la 7-0 după transformarea aferentă. În minutul 7, oaspeţii din Cluj au punctat şi ei, ca urmare a unei lovituri de pedeapsă, Radu Pralea micşorând diferenţa, 7-3.

Minutele 10 şi 11 au adus noi puncte pentru „leii” din Ronaţ, căpitanul Vasile Rus marcând un eseu (12-3), apoi acelaşi Calafeteanu executând perfect transformarea (14-3). În tabăra ardeleană, Răzvan Ailenei a fost înlocuit în urma unei accidentări cu Daniel Martac (minutul 12).

Până la pauză, elevii antrenaţi de Alexandru Domocoş au mai punctat în minutele 13 şi 14, eseu prin Stamatin, respectiv transformare prin Calafeteanu. Laurenţiu Tănase (eseu, minutul 27), Valentin Calafeteanu (transformare, minutul 28) şi Bogdan Stamatin (eseu, minutul 35) au făcut ca scorul la mijlocul partidei să fie 33-3, acelaşi Calafeteanu nereuşind să puncteze din transformare, în minutul 36. Prelungirile primei părţi au fost cu ghinion pentru CS Universitatea Cluj, Remus Cîtea accidentându-se, locul său fiind luat de Dan Gheţa.

În partea secundă, chiar de la început, Mădălin Lemnaru a sprintat excelent printre apărătorii galbeni-roşi, marcând două eseuri în minutele 45 şi 47, în timp ce Vali Calafeteanu a transformat pentru un scor de 47-3 (minutele 46, 48). Într-o răbufnire de orgoliu, clujenii au  redus proporţiile scorului, Vasile Doroftei culcând mingea în terenul timişorean în minutul 53. Transformarea executată de purtătorul tricoului cu numărul 12, Sergiu Spătaru, a însemnat ultimele puncte pentru universitarii din Cluj, 47-10.

Uvertura Florin Fântânaru şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor timişoreni în minutul 56, marcând un eseu (52-10). Internaţionalul român Stelian Burcea a revenit în iarbă după o oră de joc, alături de Eugen Iftode. Până la ultimul fluier, scorul a mai suferit două modificări, efect al eseului marcat de Claudiu Năcuţă (minutul 64) şi a transformării magistrale a nouarului Calafeteanu. În ultimele 10 minute, pentru gazde a intrat şi Gabriel Conache. Scor final, RCM MVT Universitatea de Vest Timişoara – CS Universitatea Cluj: 59 – 10.

Acest articol a fost publicat în Rugby și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.