Academica Rudna, singura cu punctaj maxim în Liga Satelor. Maracana – Piemontana 1-1, derby incredibil

Academica Rudna a dispus la scor de Mahle, rămânând pe primul loc și după 10 etape din totalul de 13 al celei de-a doua ediții a Ligii Satelor, dar a rămas și singura cu maxim de puncte în clasament, deoarece în ultimul meci al rundei, în derby-ul de podium, a fost Maracana Biled – Piemontana Logistic 1-1. Un ”X” insuficient pentru ca Maracana să mai spere cu adevărat la titlu, care se va decide, poate, etapa viitoare, când este programat un nou duel al fruntașelor, Piemontana Logistic – Academica Rudna.

Afis Liga Satelor

Derby de un nivel ridicat la BiArena din Sânandrei, demn de un sfert de finală la Europeanul de minifotbal. Jucându-și, practic, ultima șansă la titlu, echipa din Biled a dat drumul la țesătura-i de pase, iar Piemontana, cu victorii pe linie până acum, a replicat printr-un joc mai pe contre, beneficiind de CV-ul net superior, pe teren mare, al unor jucători ai săi, precum Raul Duțu (ex-ACS Poli II, Ripensia), Mucsi (ex-Farul Constanța) și portarul Andrei Popescu (legitimat la clubul suedez Helsingborg City FC și aflat în concediu în țară), dar și de aportul lui Marius Bucșă, de la echipa timișoreană de minifotbal MAV Sports.

Partida a fost extrem de echilibrată, cu ocazii parcă mai mari de partea Maracanei, inclusiv o bară cu poarta goală. S-a jucat tare și, de exemplu, doar Duțu l-a faultat de mai multe ori pe celălalt ”decar”, inventivul Flavius Tomescu, dar în limitele jocului. Meciul se îndrepta spre un 0-0 rar întâlnit la minifotbal dar în minutul 35, așadar cu cinci minute înainte de final, Piemontana a primit, corect, un penalty, iar Duțu a transformat cu siguranță. Roș-albii de la Piemontana au mai solicitat un penalty, la un presupus henț în careu al căpitanului Bogdan Piloiu, iar în ultimul minut Maracana a reușit egalarea, prin Vlad Ardelean.

În rest, victorii-surpriză, cu același scor, 4-3, obținute de cele două echipe din Orțișoara. Pentru Steluța, Alexandru Fedor a marcat trei goluri. La covăceni se simte absența stâlpului apărării, Mihai Hapenciuc, operat după accidentarea gravă (ruptură de ligamente) suferită în ultimul meci de anul trecut.

Victorii logice pentru cele două echipe ale comunei gazdă, una fiind Miki Mob, cu un jucător aflat în pregătiri cu CSM Lugoj, la liga a III-a, sânandreianul Alex Bodochi. Este vorba despre fiul lui Cornel Bodochi și nepotul lui Marinel Bodochi, poreclit ”Poli”, ambii foști jucători emblematici pentru echipa în 11 a Sânandreiului. A învins așadar și WTF, fiecare echipă marcând de cinci ori. Cealaltă echipă din Dudeștii Noi, CS Cabanes, a obținut al doilea succes în două etape.