Copiii sunt baza: LPS Banatul – Şcoala 7 2-0 la ONSS

Nouă echipe de minifotbal, foarte mulţi elevi de şcoala primară cu profesorii lor de educaţie fizică şi sport şi părinţii din tribună, două terenuri, unul sintetic – în aer liber, altul în sala-„balon”, foarte, foarte mult entuziasm şi energie juvenilă, şi un unic premiu… Calificarea în faza următoare, zonală, a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar pentru clasele I-IV. Un fotoreportaj din sportul şcolar…

Pe lângă colţul lung... "Roşii" de la "Nikolaus Lenau" în atac, într-un 2-1 cu "William Shakespeare"

Aceasta a fost miza pusă în joc vineri la amiază în incinta Liceului cu Program Sportiv Banatul, cu ocazia finalei fazei judeţene a competiţiei interşcolare de minifotbal, Grupa A, de cinci echipe, derulându-şi jocurile sub soarele primăvăratec, iar Grupa B, cu patru componente, urmându-şi cursul în sala-„balon”, în întâlniri a câte zece minute repriza şi disputate în echipe compuse din portar plus 5 jucători de câmp. Iar triumful a fost repurtat de „albaştrii” LPS Banatul 2000 Timişoara, copiii antrenaţi de profesorul Sorin Badea dispunând cu 2-0 (1-0) de Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 7, în această finală a fazei judeţene rezervate şcolilor din mediul urban.

Mai departe, la faza zonală, ce va reuni opt câştigătoare judeţene, LPS Banatul 2000 se va alinia între 15 şi 17 aprilie într-o localitate mehedinţeană, în încercarea de a se califica la turneul semifinal iar apoi la finala pe ţară…

LPS Banatul, atacând în albastru într-un 7-0 cu copiii din Sânnicolau Mare, a câştigat faza cu 5 victorii la zero

„E o competiţie reuşită şi sunt mulţi copii buni, care joacă bine. E foarte plăcut şi interesant. Jucătorii şcolii noastre debutează în acest weekend şi în campionatul de copii, unii fiind componenţi ai grupelor de copii ale Electricii Timişoara. Şi alte şcoli au copii în grupele diverselor cluburi, inclusiv la Poli”, a explicat Emil Cosmescu, profesor cu rezultate în Campionatele Naţionale de handbal juvenil, în care şcoala pe care o reprezintă, Numărul 7 „Sfânta Maria” din Calea Lipovei bate pe mai multe fronturi la porţile fazelor următoare în sportul pe semicerc nu doar şcolar ci şi divizionar.

În „A”, Liceul Teoretic William Shakespeare, cu elevi ai claselor a III-a E2 şi E3 şi a IV-a E1, E2 şi E3, conduşi de profesorul Cristian Tudor, L.P.S. Banatul 2000, cu copiii din a IV-a A antrenaţi de profesorul Sorin Badea, Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 2 Sânnicolau Mare, cu elevii conduşi de profesoara Elena Adina Balog, Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau”, cu doi elevi de clasa a III-a şi marea majoritate dintr-a IV-a, pregătiţi de Harald Pinzhoffer, şi Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 24, cu copii din clasele a III-a A, B, C, D şi a IV-a B, C şi D conduşi de profesorii Cristian Modra şi Attila Racz.

În „B”, Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 6 „Anişoara Odeanu” Lugoj, inclusiv cu doi elevi din clasa a II-a, conduşi de profesoara Elena Ignat, Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 7 „Sfânta Maria”, cu copii din clasele a III-a A, B, D şi Specială de sport, şi dintr-a IV-a A şi B, pregătiţi de Emil Cosmescu, Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 30, cu elevi dintr-a III-a B şi E şi dintr-a IV-a A, B şi D, conduşi de Cosmin Ilea, şi Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 13, tot din Timişoara, cu şcolari dintr-a III-a A şi C şi a IV-a A şi B, coordonaţi de Gheorghe Stănescu.

Ca rezultate în grupe, LPS Banatul a trecut cu 5-0 atât de şcolarii de la „William Shakespeare” cât şi de cei de la Şcoala 24 „Nikolaus Lenau” respectiv cu 7-0 de copiii din Sânnicolau Mare, aceştia din urmă remizând alb cu „Nikolaus Lenau”, care la rândul lor au dispus cu 2-1 de „englezii” de la „William Shakespeare”… În alte meciuri, Şcoala 24 a dispus cu 1-0 de aceiaşi elevi de la „William Shakespeare” respectiv cu 3-1 de „Nikolaus Lenau” şi de cei din Sânnicolau Mare, care au trecut cu 2-0 de „William Shakespeare”.

În cealaltă serie, „B”, „Şcoala 7” a dispus cu 5-1 de elevii lugojeni şi cu 2-0 de „Şcoala 13”, remizând 2-2 cu „Şcoala 30”, care a cedat cu 0-3 în faţa „Şcolii 13”, învinsă la rândul ei de lugojeni cu 4-0. Într-un ultim meci, copiii lugojeni au cedat cu 0-1 în faţa celor de la „Şcoala 30”.

Iar învingătoarele grupelor au dat piept în finală, în faţa unei tribune cu părinţi ai competitorilor, printre care şi fostul polist Vali Miculescu, încă în activitate în Divizia D Timiş, cadre didactice şi alţi elevi cu profesorii lor, dintr-un colţ asistând şi oameni de fotbal implicaţi în sectorul juvenil ca Dorel Maşcovescu, Gheorghe Chimiuc, Călin Rosenblum, director sportiv al instituţiei de învăţământ gazdă a evenimentului, şi Pavel Velcotă, profesor-antrenor la grupele 2001 şi 2003 la LPS Banatul respectiv responsabil cu organizarea fazei judeţene sub egida Inspectoratului Şcolar Judeţean Timiş.

Dar haideţi să facem cunoştinţă cu eroii din teren…

Învingători şi calificaţi mai departe, „albaştrii” ce se pregătesc de Mundialito, în Portugalia, şi anume LPS Banatul 2000, cu 1. Petru Iosif Ciurescu, 2. Robert Markus Croitoru, 3. Caius Eduard Krişan, 4. Marco Kuvi, 5. Patrick Albert Peter, 6. Răzvan Cosmin Piţigoi, 7. Alexandru Prodana, 8. Răzvan Rafan, 9. Fabio Andrei Trip şi 10. Darius Constantin Ţieranu.

Merituoşi finalişti, „portocaliii” de la Şcoala 7 „Sfânta Maria” din Calea Lipovei (director: Gica Dumitru; preşedinte A.S.Ş: Cristian Uţă), 1. Mihael Alexandru Onişa, 2. Răzvan Şchiopu, 3. Dragoş Coroiu, 4. Andrei Ceachir, 5. David Miculescu, 6. Vlad Caraiman, 7. Andrei Buhna, 8. Răzvan Morariu, 9. Ionuţ Vlad, 10. Lucian Isac şi 11. Eric Bogdan.

Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 24, de pe strada Brânduşei 7 (director, profesor Daniela Lobază), i-a aliniat pe „galbenii” 1. Gemil Alsarhan, 2. Octavian Moşoarcă, 3. Aliamir Azihari, 4. Armando Tuein, 5. Alexandru Epure, 6. Fabian Trifas, 7. David Preda, 8. Darius Ivască, 9. Fabio De Lazzari, 10. Octavian Muică, 11. Andreas Voroniuc, 12. Alexandru Popa.

„Roşii” de la Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 30 din Zona Soarelui (director, Maria Aurelia Jula), o instituţie – pepinieră a voleiului juvenil local şi cu bazin de înot în incintă, au mizat pe 1. Alexandru Bădeanu, 2. Sebastian Mirescu, 3. Claudiu Bihuneţi, 4. Darius Cecală, 5. Bogdan Avasilchioaei, 6. Raul Covrig, 7. Slagen Sandu, 8. Eduard Stoian, 9. Cătălin Moraru, 10. Iustinian Grosu.

Veniţi de la Sânnicolau Mare, copiii Şcolii numărul 2, echipaţi în roş-negrul milanez, s-au ales dintre 1. Andrei Ovidiu Ionaş, 2. Fabian Constantinescu, 3. Mario Branislav Petru Gheorghieş, 4. Fabian Ronan Mureşan, 5. Robert Enache, 6. Mihai Răzvan Dima, 7. Claudiu Ştefan Kerekes, 8. Ştefan Claudiu Bogdan Popescu, 9. Raul Leonard Moldovan, 10. Sergiu Vasile Câmpeanu, 11. Bogdan Siminiceanu.

Iar de la Lugoj, Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 6 „Anişoara Odeanu” (director: profesor Ionel Luminosu), s-a bazat în alb-violet-albastru pe 1. Bogdan Muntean, 2. Darius Zgriba, 3. Andrei Cărăbaş, 4. Andrei Toma, 5. Emerick Cârlig, 6. Răzvan Mărgineanţu, 7. Robert Szabo, 8. Andrei Iacob, 9. Mario Davalciuc, 10. Sorin Denis Ţoţa, 11. Alex Maier, 12. Denis Marin.

Timişorenii de la Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 13 (director: profesor Lilica Caloghera-Ianeş), în galben, au jucat cu 1. Edward Lutsch, 2. Răzvan Ilah, 3. Graţian Cornea, 4. Andrei Perescu, 5. Denis Topliceanu, 6. Iulian Ştirbu, 7. Daniel Ursachi, 8. Bogdan Bâraiac, 9. Raul Deac, 10. Robert Ghebaru, 11. Andrei Catrina.

„Roşii” de la Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau” au fost 1. Tudor Pop, 2. Răzvan Enache, 3. Victor Banzar, 4. Andrei Cornu, 5. Alexandru Brânzei, 6. Marian Angelo Boc, 7. George Milos, 8. Dan Robescu, 9. Adrian Beka, 10. Vlad Cristea, 11. Tudor Cumpănaş, 12. Cosmin Răzvan, 13. Răzvan Bontica, 14. Flavius Chevereşan.

În fine, „albaştrii” altui Liceu Teoretic, „William Shakespeare” (director: profesor Marian Tache), au jucat cu 1. Rareş Călin, 2. Denis Bichişan, 3. Finias Silaghi, 4. Cristian Czine, 5. Cosmin Odor, 6. Mircea Ilena-Savulov, 7. Cristian Ciobanu, 8. Horia Iorgoni, 9. Gabriel Andreca.

Distribuie
Acest articol a fost publicat în Exclusiv, Futsal/Minifotbal, Sport juvenil și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


3 × = douazeci patru

 


Ultimele articole din categoria Exclusiv: