VIDEOx3: surfing în RB Cape Fear 2019. Câștigător din Hawaii pe valurile din sudul Tasmaniei

A treia desfășurare a întrecerii RB Cape Fear din ultimii 6 ani, după cele de la Sydney, a beneficiat de un nou loc de disputare a concursului de surfing, și anume Shipstern Bluff de pe coasta sudică a Tasmaniei, unde zecele perfect a fost al unui localnic, James Hollmer-Cross, dar locul I a fost adjudecat de un hawaian, Nathan Florence, urmat pe podium de doi australieni.

Iată ordinea primilor 5 clasați…

1.  Nathan Florence (SUA) – 15,16 puncte

2.  Laurie Towner (Australia) – 14,10 p

3.  Justen Allport (Australia) 10,93 p

4.  James Hollmer-Cross (Tasmania) – 10 p

5.  Michael Brennan (Tasmania) – 6,5 p.

Întrecerea a fost una puternică, implicându-i și pe triplul campion mondial Mick Fanning, campionul în exercițiu Russel Bierke, tot din Australia, și brazilianul Pedro Scooby.