Adina Diaconu (ACS Dumbrăviţa), pe 2 la cadete în European Youth Top 10, la Tours. Românii, primii

ACS Dumbrăviţa a avut pe de-a-ntregul un weekend pe cinste în Hexagon, nu doar formaţia de senioare condusă de Nicoleta Huszar calificându-se de pe primul loc la Le Grand-Quevilly între cele mai bune 16 cluburi feminine ale Europei în ETTU-Cup, ci şi Adina Diaconu clasându-se a doua în competiţia juvenilă Top 10 a celor mai bine cotate cadete de pe continent.

Dumbrăviţencele s-au descurcat în echipă fără Diaconu iar tânăra a avut un parcurs foarte bun în cele 9 partide disputate la Tours, câştigând 7 dintre ele şi situându-se a doua, cu 16 puncte şi setaveraj 32-14, doar în urma compatrioatei sale Andreea Dragoman, de la CS Romgaz Mediaş, care a acumulat la final 17 puncte din 18 posibile, cu setaverajul 32-13.

Diaconu, pornind din postura de cap de serie, a pierdut la debut duelul românesc cu Dragoman, cu 1-4, pe seturi 5:11, 9:11, 9:11, 11:6, 4:11, dar a câştigat următoarele 6 meciuri la rând şi a încheiat concursul tot cu o victorie, plasându-se pe a doua treaptă a podiumului, în faţa lui Zhang Xuan, reprezentând Spania, tot cu 16 puncte.

Jucătoarea de tenis de masă legitimată la ACS Dumbrăviţa a dispus pe rând în Franţa de Anastasia Kolish, din Rusia, cu 4-0, cu 4-1 de Sabina Surjan, din Serbia, cu 4-1 de reprezentanta gazdelor, Lucie Gauthier, cu 4-3 de Zhang Xuan, după ce a fost condusă cu 0-1 şi 1-2 la seturi şi a tranşat decisivul în tie-break, 13-11, cu 4-0 de Daria Trigolos, din Belarus, tot cu 4-0 de sârboaica Izabela Lupulesku, după care a cedat rusoaicei Maria Taylakova, cu 3-4, pe seturi 11:9, 11:9, 7:11, 6:11, 12:10, 12:14, 7:11, adică după 141 de mingi disputate!

Finishul a fost însă foarte sigur, la masa 1, pentru păstrarea locului secund în topul 10 european, de pe care demara ultima rundă: 4-1 cu Lisa Lung, din Belgia, pe seturi 11:9, 11:7, 11:7, 10:12, 11:7. În urma podiumului s-au clasat Maria Taylakova, din Rusia, Lisa Lung (Belgia), Izabela Lupulesku (Serbia), Daria Trigolos (Belarus), Anastasia Kolish (Rusia), Lucie Gauthier (Franţa) şi Sabina Surjan (Serbia).

Întrecerea băieţilor a fost adjudecată de Cristian Pletea, de la LPS Constanţa, cu 7 victorii şi două înfrângeri, însoţit fiind pe podium de cadeţi din Franţa şi Germania. Campion european la dublu mixt şi vicecampion continental la dublu băieţi în competiţia pe echipe, Pletea este selecţionat în formaţia Europei pentru Cupa Mondială din Barbados, după care va concura la Openul Ungariei şi în Campionatul Mondial de juniori. Un alt român implicat în Top 10 la Tours, între cadeţi, Rareş Şipoş s-a clasat al şaselea.

Acest articol a fost publicat în Sport juvenil, Tenis de masă și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.