Nini Dica, în finala unei categorii superioare de vîrstă la ”Trofeul Primăverii”

”Trofeul Primăverii”, turneu de categoria 1 al Federației Române de Tenis găzduit de C.S. Tivoli pe terenurile de zgură de la baza sportivă de pe Aleea Ghirodei 32, a ajuns la ora finalelor, după cîteva zile cu unele jocuri foarte viu disputate și atractive.

Începînd de marți, și pînă astăzi, baza de tenis de câmp Tivoli din Timișoara a fost gazda unei competiții juvenile dotate cu ”Trofeul Primăverii” și organizată pe 4 categorii de vîrstă, 10, 12, 14 și 16 ani, la băieți și fete. Turneul având loc în Timișoara, la competiție au participat mai mulți copii din orașul nostru, la toate categoriile de vîrstă.

Iar unul dintre principalii exponenți ai tenisului de cîmp timișorean, Nini Dica, evoluînd pentru prima dată la categoria 14 ani, deși încă nu a împlinit 12, a reușit să pătrundă în finală, ce are loc astăzi de la ora 9, și pe care și-o dispută în compania numărului 11 național la grupa de vîrstă U14, Raul Dicu din Arad.

Nini Dica a izbutit surpriza în primul tur, cînd l-a eliminat cu 6-2, 6-1 pe favoritul 3 al turneului, Alexandru Lupean din Alba Iulia. În sferturi, a cîștigat în fața timișoreanului Paul Sava (6-4; 6-1), iar în semifinală l-a depășit pe Șerban Bonchiș, din Oradea, cu 6-3; 6-4.

Acest articol a fost publicat în Sport juvenil, Tenis și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.