Simona Halep câștigă la Indian Wells

Simona Halep a câștigat duminică seară al 11-lea și cel mai prețios turneu din carieră, învingând în finală la Indian Wells o fostă deținătoare a primului loc în ierarhia mondială.

player_314320

Halep a trecut cu tărie peste câteva momente dificile în finala disputată cu Jelena Jankovic, impunându-se în cele din urmă cu 2-6, 7-5, 6-4. Numărul 3 mondial a cucerit astfel cel mai important trofeu dintre cele adjudecate până acum, triumful pe tărâm californian venind în dauna unei foste câștigătoare la Indian Wells, în anul 2010. Jankovic, în vârstă de 30 de ani, a revenit odată cu acest foarte bun parcurs în competiția nord-americană în topul celor mai bine clasate 20 de sportive în ierarhia WTA, urcând de pe poziția a 21-a pe 17.

Acesta este al treilea turneu câștigat în tot atâtea luni de Simona Halep, după cele de la Shenzen și Dubai, urcând astfel pe primul loc în ierarhia acestui an calendaristic.

Acest articol a fost publicat în Tenis și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.