GALERIE FOTO. 200 kilograme de caras şi crap la „Cupa Toamnei la feeder”, cel mai mare concurs timişean de pescuit sportiv, la Topolovăţu Mare, în organizarea Monsterfish Timişoara

Amenajarea piscicolă de la Topolovățu Mare a fost duminică gazda celui mai mare concurs de pescuit sportiv care a avut loc până acum în județul Timiș, ˝Cupa Toamnei la Feeder˝, competiție pe care clubul Monsterfish Timișoara a organizat-o în condiții excelente, fiind susținut de inimoșii sponsori, dar și de membrii clubului, care au contribuit la bunul mers al evenimentului.

* clic pe foto pentru mărirea pozei

Concursul a fost împărțit pe 5 sectoare diferite, fiind premiată prima poziție a fiecărui sector. Deși atmosfera a fost una prietenoasă, lupta pentru locul 1 a fost acerbă, iar fiecare dintre cei 50 de concurenți a înfruntat, timp de mai multe ore, frigul pătrunzător, sperând la o clasare cât mai onorabilă și, de ce nu, la primul loc. Per total, la finalul competiției, s-au cântărit aproximativ 200 de kilograme de caras și crap, atracția după-amiezii fiind cei 2 caraşi aurii pescuiţi de Savinel Sabău şi Lucian Fiat.

Primul sector a adus și cea mai mare cantitate prinsă individual, Alex Sarmeș adjudecându-și prima poziție cu 9,54 kg de pește. Locurile 2 și 3 le-au revenit lui Tibi Gighear (7,83 kg) și Savinel Sabău (6,94kg).

Lupta a fost mai strânsă în sectorul B, unde George Martinov, locul 3 la Campionatul Naţional de pescuit sportiv, s-a impus în fața lui Florin Gurban la doar 270 de grame diferență, iar primul, cuprins de euforie, s-a manifestat pe măsură. Mihai Mezei a terminat pe 3, cu 4, 84 kg.

Alin Staicu a fost campionul sectorului C, cu 5, 32 kg, urmat de Staicu și Belu, ambii cu 5,30 kg, și Dan Predoi (5,05 kg).

Cel de-al patrulea campion al zilei a fost Cosmin Pop, cu 6,14 kg prinse în sectorul D, unde Lucian Fiat (5, 15 kg) și Marius Burduja (4, 83) au înregit podiumul.

Cristian Elena (4, 41 kg) s-a impus în ultimul sector, fiind urmat de Adrian Peri (3, 50) și Mircea Roșu (3, 22).

Desigur, după cântărire, toți peștii au fost eliberați în apă.

După festivitate de premiere, în care 3 dintre cei 5 câştigători s-au arătat a fi membri ai grupării Monsterfish Timişoara, toți ce prezenți s-au adunat pentru a servi împreună gustosul gulaș gătit la ceaun. Una peste alta, concurenții și ceilalți implicați au avut parte de o competiție reușită, demnă de închiderea anului 2013, având premise excelente pentru anul ce urmează.

Acest articol a fost publicat în Pescuit sportiv, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.