Tinerii de la CS Dumbrăviţa, locuri pe podium la naţionalul de Supermoto

În etapa a V-a a Campionatului Naţional Individual de Supermoto, desfăşurată la Arad în week-end-ul trecut, Clubul Sportiv Dumbrăviţa a fost urmărit de ghinion.

Vlad Neaga, tânărul sportiv de 12 ani, cu reale şanse de a se clasa pe prima treaptă a podiumului, a abandonat cursa în manşa a doua, după o căzătură spectaculoasă care, din fericire, s-a soldat doar cu o entorsă la glezna stângă, câteva julituri şi o… sperietură a audienţei şi echipei sale.  Preferatul publicului, Neaga a început frumos sesiunile de calificări, obţinând pole position la această etapă şi cel mai rapid tur de pistă al circuitului (1’12’’187) la categoria sa, care reprezintă şi cel mai bun timp de până acum al piloţilor români juniori.

Vlad Neaga, abandonând la Arad, a ratat titlul naţional, încheind pe doi

În ierarhia acestei etape , Vlad Neaga s-a clasat pe locul trei: “Îmi pare rău că am căzut şi am ratat prima treaptă a podiumului şi totodată şi titlul de campion naţional . O să-mi iau revanşa la anul! Sper să fiu ajutat  de sponsori şi de autorităţile din Timişoara şi Dumbrăviţa. Le mulţumesc celor din presă şi tuturor celor care m-au sprijinit în acest sezon”.

În clasamentul final al CNI, Vlad Neaga s-a clasat al doilea, devenind vicecampion naţional la clasa Supermoto 85 cmc, Laurenţiu Ciurescu a devenit campion naţional la clasa Scutere 70 cc, iar Sebastian Covaci a ocupat locul 3 la clasa Supermoto S3 – 250 cmc.

Acest articol a fost publicat în Auto-Moto, Timişene și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.