CEV Satellite Timișoara: Trei formații austriece și două bulgare printre cele opt care au obținut calificarea pe tabloul principal

Faza de calificare a CEV Satellite Timișoara a adus 13 meciuri pe cele două terenuri din Parcul Rozelor. Trei partide au avut nevoie de set decisiv și au durat în jur de 50 de minute. Cea mai scurtă întâlnire a fost cea pierdută de gazdele din calificări care s-a încheiat în jumătate de oră. Trei formații austriece, două din Bulgaria și câte una din Germania, Letonia și Grecia s-au calificat pe tabloul principal de 16. Față de datele anunțate inițial de organizatori au apărut unele modificări. Din cele 58 de echipe înscrise doar 21 au luat startul în calificări și alte opt au intrat direct pe tabloul principal.

145418_Ioana Ordean blocks the ball

Imagine de la partida dintre Ordean/Podină și letonele Kravcenoka/Graudina. Sursa foto: www.cev.lu

Miercuri dimineață au început meciurile celei de-a doua ediții a CEV Satellite Timișoara. De la ora 10 a intrat în calificări a treia echipă a României, Ordean/Podină (celelalte două au intrat direct pe tabloul principal). Perechea tricoloră a fost eliminată în două seturi (15-21, 13-21) de cuplul leton Kravcenoka/Graudina. A fost cel mai scurt meci al zilei, durând o jumătate de oră. Nici celălalt meci început la ora 10 nu a durat cu mult mai mult. Olandezele Driessen/Meertens au dispus de sârboaicele Basic/Drobnjak tot în două seturi (21-19, 21-13). De la 10:50 au început alte două partide încheiate în minimum de seturi. Perechea Merteki/Tsopoulou (Grecia) a dispus de italiencele Dalmazzo/Fasano cu 21-17 și 21-13, meci încheiat în 35 de minute. Cu trei minute mai mult a durat duelul dintre Behrens/Glenzke (Germania) și Van Berkel/Oosterveld (Olanda), victoria revenindu-le nemțoaicelor cu 21-15 și 21-16. Cel mai disputat meci al primului tur din calificări le-a opus pe germancele Ittlinger/Weiland și danezele Olsen/Bang. Primul set a fost acontat de perechea germană la 12, dar jucătoarele din Danemarca au câștigat setul secund la 18 și au dus disputa în decisiv. 15-13 a fost scorul cu care nemțoaicele au câștigat setul trei și s-au calificat în turul următor după 47 de minute.

Runda a doua de calificări

11 formații au intrat în turul secund alături de cele cinci calificate după prima serie de meciuri. Dintre cele cinci, două au obținut accesul pe tabloul principal, restul de șase jucând un singur meci de calificare. Merteki/Tsopoulou (Grecia) au trecut după două seturi destul de disputate de lituaniencele Dumbauskaite/Andriukaityte cu 21-19 și 24-22 la finalul a 35 de minute de joc. Tot 35 de minute a stat în teren și formația letonă Kravcenoka/Graudina care a trecut cu 21-13 și 21-15 de Guz/Yellin (Israel). Conform datelor de pe site-ul competiției, o a treia partidă din această fază a competiției a durat 35 de minute, iar cuplul Teufl/Zass (Austria) a trecut cu un dublu 21-19 de nemțoaicele Ittlinger/Weiland. Cel mai scurt meci (32 de minute) a fost cel care a opus două echipe din Bulgaria. Perechea Mishonova/Angelova s-a impus în fața compatrioatelor Malinova/Slancheva cu 21-17 și 21-12. Austriecele Rimser/Almer au trecut în 34 de minute de olandezele Driessen/Meertens tot în două seturi (21-18 și 21-12). A mai fost un duel între două formații din aceeași țară: Germania. Behrens/au avut câștig de cauză cu perechea Arnholdt/Schumacher cu 21-18 și 22-20 în 41 de minute. Au fost și două partide în faza a doua a calificărilor ce au trecut de bariera celor 50 de minute, având nevoie de set decisiv. Perechea austriacă Strauss/Strauss a trecut cu 21-13, 19-21 și 15-11 de danezele Sondergard/Trans. Cel mai lung meci al zilei (52 de minute) a opus cuplurile Manavi/Parisaki (Grecia) și Koleva/Dinova (Bulgaria). Au câștigat bulgăroaicele cu 22-20, 14-21 și 15-11.

După cele 13 partide jucate miercuri au avansat pe tabloul principal trei formații austriece (Teufl/Zass, Strauss/Strauss și Rimser/Almer), două din Bulgaria (Koleva/Dinova și Mishonova/Angelova) și câte una din Grecia (Merteki/Tsopoulou), Germania (Behrens/Glenzke) și Letonia (Kravcenoka/Graudina). Pe tabloul principal de concurs au intrat direct două cupluri ale României în calitate de țară gazdă (Melniciuc/Tătaru și Murariu/Miclăuș). Lista celor opt formații calificate direct pe tablou a suferit modificări față de cea dată de organizatori luni. De pe acea listă sunt în concurs rusoaicele Motrich/Abalakina și sârboaicele Matic/Milosevic. Celelalte patru perechi care au beneficiat între timp de accesul direct în cele 16 ce-și dispută premiile la Timișoara sunt: Lunde/Ulseveth (Norvegia), Nillson/Yoken (Suedia), Gruszczinska/Strag (Polonia) și Lece/Ozolina (Letonia).

În această fază a competiției se joacă după sistemul cu eliminare dublă. Iată programul partidelor de joi 7 iulie:

Ora 10 terenul 1 Motrich/Abalakina (Rusia) – Murariu/Miclăuș (România)

terenul 2 Strauss/Strauss (Austria) – Lece/Ozolina (Letonia)

Ora 10:50 terenul 1 Gruszczinska/Strag (Polonia) – Kravcenoka/Graudina (Letonia)

terenul 2 Behrens/Glenzke (Germania) – Rimser/Almer (Austria)

Ora 11:40 terenul 1 Nillson/Yoken (Suedia) – Merteki/Tsopoulou (Grecia)

terenul 2 Mishonova/Angelova (Bulgaria) – Teufl/Zass (Austria)

Ora 12:30 terenul 1 Melniciuc/Tătaru (România) – Matic/Milosevic (Serbia)

terenul 2 Lunde/Ulveseth (Norvegia) – Koleva/Dinova (Bulgaria).

După-amiază sunt programate alte 12 partide în funcție de câștigătoarele și învinsele din prima rundă. Primele partide (două programate de la ora 16 și două de la 16:50) vor opune câștigătoare din prima serie de meciuri. De la ora 17:40 și 18:30 vor avea loc meciuri între învinsele din partidele de dimineață, iar seara se va încheia cu alte patru partide. Vineri se joacă șase meciuri pentru a se desemna cele patru formații din careul de ași. O altă modificare față de programul anunțat inițial este disputarea semifinalelor vineri după-amiază pentru ca sâmbătă să se dispute doar cele două finale.Meciurile de la acest turneu pot fi urmărite pe internet la: laola1.tv.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.