CSM Lugoj, câte 4 succese în numai 3 seturi acasă și ”afară” în Divizia A1. A 20-a victorie în acest sezon

CSM Lugoj a dublat în această seară numărul victoriilor în campionat față de cel al eșecurilor suferite în ediția 2021/2 a Diviziei A1, repurtând cel de-al 12-lea succes în 18 etape, dar pe de altă parte a egalat cifra triumfurilor cu 3:0 obținute în deplasare, de-acum semnând 4 asemenea reușite și pe teren propriu. În cel mai bun sezon al său în elita feminină la fileu, al 12-lea consecutiv pe prima scenă, gruparea bănățeană și-a cimentat statutul de favorită detașată în întâlniri fie și pe teren advers cu echipe din jumătatea a doua a ierarhiei, statut confirmat în propria sală contra unei nou-promovate, 3:0 cu CS Dacia 2012 Mioveni, încă un pas pentru menținerea locului 4, superior poziției a cincea din ultimele câteva campanii.

Într-adevăr, CSM Lugoj a semnat astăzi a opta victorie cu 3:0 în actualul campionat al Diviziei A1, patru dintre acestea pe teren propriu, trecând cu 25:19, 25:19, 25:16 de argeșence în meciul jucat de la ora 18:30 în sala sporturilor ”Ion Kunst Ghermănescu” la începerea jumătății a doua a returului sezonului regular. A fost deja cea de-a șaptea etapă din 2022 la fileul senioarelor, iar asta în doar o lună, din 15 ianuarie, runda intermediară fiind dominată de victoriile la zero ale favoritelor certe din Târgoviște, Voluntari și Medgidia, fără ca alb-albastrele de pe Timiș să se lase mai prejos.

O oră și un sfert le-a luat de la startul întâlnirii, respectiv 68 de minute de joc efectiv pentru a înfrânge rezistența unor nou-promovate care au jucat și alaltăieri, acasă, cedând cu 1:3 în Argeș în duelul televizat cu CS Medgidia.

Care grupare dobrogeană era depășită la Lugoj în intermediara de săptămâna trecută, așadar două runde consecutive la mijlocul săptămânii pentru voleibaliste, gazdele din Banat impunându-se atunci cu 3:1, cu mențiunea că doar 3 sunt succesele acasă în mai mult de 3 seturi ale elevelor lui Ugljesa Segrt, 3:2 cu Dinamo la prima apariție pe teren propriu din tur respectiv 3:1 tot în tur și cu CS Știința Bacău. Pe de altă parte, la Lugoj s-au impus în campionat doar laureata la zi CSM Târgoviște, cu 2:3 în decembrie 2021, respectiv vicecampioana din Blaj, luna trecută la startul returului, semn că sportivele de pe Timiș au comprimat handicapul valoric față de podiumul elitei. Oricum, în imediata sa apropiere…

Una dintre cele 4 victorii cu 3:0 în deplasare o semna în tur la Dacia Mioveni, iar ”dubla” a fost completată, CSM Lugoj trecând la zero de argeșence și în retur, un succes ”scurt” și la prima vedere puțin notabil, dat fiind anvergura valorică mai redusă a vizitatoarelor, însă, la numărul ”intermediarelor” recente și al aparițiilor din 2022 în 3 întreceri diferite, nu mai puțin de 10 partide, pentru a nu mai contabiliza numărul ridicat al reprezentațiilor bănățencelor în întreg sezonul, deja 30 din octombrie încoace, orice partidă necesită multă strădanie și risipă de energie.

Fie și acasă în fața antepenultimei clasate, cu doar 4 succese dar 12 înfrângeri, și care pierdea în serie deplasările din 2022, cu 3:2 la Bacău, 3:0 la Târgoviște și 3:1 săptămâna trecută la nou-promovata din Turda, Dacia cedând în noul an chiar și acasă, categoric, în fața unei alte nou-promovate, SCM U Craiova, viitoare gazdă a bănățencelor, sâmbătă de la ora 13.

Astă-seară, CSM Lugoj s-a înscris hotărât pe drumul victoriei prin a câștiga cel mai rapid setul inaugural, în 21 de minute de joc efectiv, 25:19, deznodământ repetat la indigo în setul al doilea, însă după răsturnări de scor.

Căci Dacia Mioveni și-a vândut mult mai scump pielea, cel puțin până la un anumit punct, conducând chiar destul de clar după primele mingi, cu 1:5, 2:6 sau 7:11. Elevele lui Segrt, Grbic și Canea au recuperat însă la 10:11, argeșencele nu s-au lăsat, 10:13, dar favoritele au continuat cursa de urmărire, răsturnând decisiv scorul de la 17:18 la 24:18, pe mâna Loredanei Filipaș. Regățencele salvau o minge de set, dar nu mai mult…

În orice caz, CSM ”a fost întinsă” până ce a egalat la 14, răsturnând mai întâi scorul de la 14:16 la 17:16.

Rezistența argeșencelor în doar 10 componente odată înfrântă, favoritelor le-a venit mai ușor în setul 3, și ultimul, detașându-se treptat de elevele lui Dagioni, dintre care 3 străine, Veljkovic, Rankovic și Pereira Da Silva Gomes.

Și totuși, Dacia a fost capabilă a prelua de 4 ori conducerea în setul 3, ultima dată cu 8:9 de la 8:7, CSM revenind la cârmă cu 11:9, iar apoi sprintând decisiv de la 11:10 la 16:10.

Pe final, galop cu 5 mingi câștigate la rând de Markovic, Filipaș, Gemănariu, Străchinescu și din nou căpitanul Bojana Markovic-Celic, as și victorie cu 3:0. A 20-a victorie a lugojencelor în sezonul în curs, o ”bornă” rotundă, din 30 de meciuri.

Triumf avându-le ca principale artizane pe Filipaș și Markovic-Celic, cu 17 respectiv 15 puncte, Canak reușind 9 iar Georgiana Popa 7. De la învinse, căpitanul Stanciu, cu 14 puncte.

Rezultatele serii în ”intermediara” ca etapă a 18-a din 22 ale sezonului regular, precum și programul rundei viitoare, din weekend, pe coloana clasamentelor la zi ale secțiunii Volei.

În elita masculină, chiar 5 întâlniri în ”intermediara” de astăzi, mai puțin SCM U Craiova – CSU UV Timișoara, deplasarea din etapa a 18-a pe terenul trupei de podium din Bănie fiind lăsată pe miercurea viitoare. Până atunci, codașa de pe Bega va inaugura runda a 19-a vineri de la ora 13 la antepenultima clasată CS Rapid, învinsă astăzi la concitadina CS Olimpia Titanii București cu 3:0. Rezultatele băieților, pe aceeași coloană, notabilă fiind răsturnarea de situație din duelul nordic CS ”U” Cluj – CS Știința Explorări Baia Mare, maramureșenii mai bine clasați revenind de la 2:0 la seturi pentru gazde prin a egala în prelungiri cu 29:31 și a tranșa decisivul la limită.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.