CSM Lugoj, încă fără set câștigat în 3 deplasări. Argeșencele timișoreanului Dârnescu, reabilitare după un set smuls în 6 eșecuri la rând

CSM Lugoj își câștiga săptămâna trecută acasă jocurile de campionat dar, revenind astăzi în deplasare, prima ceva mai abordabilă după ieșirile fără sorți de izbândă la Blaj și CSM București, a pierdut și pentru a treia oară în noua stagiune cu 3:0 pe alte terenuri, tocmai în fieful nou-promovatelor din Pitești, care, cu timișoreanul Ciprian Dârnescu la timonă, au dat de înțeles că le-a priit pare-se tripleta meciurilor din 4-6 noiembrie de la campioana CS Volei Alba, în Ardeal, dintre care două în sferturile Cupei României, având probabil ceva de învățat din seria eșecurilor cu 3:0 și reabilitându-se cu același rezultat în dauna bănățencelor.

Lansată în noul campionat al Diviziei A1 cu două victorii cu 3:1 după promovarea adjudecată în primăvară la barajul din A2 de la Timișoara, SCM Pitești a revenit astăzi de la ora 13,30 pe căi victorioase cu ocazia meciului inaugural al etapei a șaptea din 11 ale turului, trecând fără set cedat de lugojencele cu un mai mare rulaj în elită, la capătul unei ore și un sfert de joc efectiv televizat, pe seturi 25:19, 25:21 și tot 25:21, în câte 23, 26 și din nou 26 de minute, fără ca bănățencele să preia cândva cu adevărat frâiele partidei.

Strângându-și până acum cele 7 puncte strict în Sala ”Ioan Kunst Ghermănescu”, elevele lui Valerijan Luka, Uglesa Segrt și Vasile Canea nădăjduiau să-și mai îmbunătățească zestrea și în Trivale, însă nou-promovata localnică a controlat disputa peste așteptări de bine, curgând lin și întins spre victoria în minimum de seturi, o premieră pentru argeșence de la revenirea în A1. Inițial, în runda inaugurală, SCM Pitești obținea primul și ultimul succes acasă până astăzi, 3:1 cu cele din Târgu Mureș, cărora le cedau așadar un set în cel de-al treilea, 12:25, dar nu mai mult, după care au repetat isprava și în duelul de la Galați al nou-promovatelor cu biletele acontate la Timișoara, 1:3, triumfuri în urma cărora au pierdut la zero întâlniri dintre cele mai grele, acasă cu CSM Târgoviște respectiv la CSM București și Blaj, unde au mai rămas și pentru ”dubla” din Cupa României, însă chiar și pe teren propriu cu VC Unic Piatra Neamț, 1:3 acum 10 zile.

Reabilitarea a venit însă prompt, gazdele câștigând ceea ce avea să rămână cel mai detașat set, primul, cu 25:19, și răsturnând decisiv scorul încă din prima parte a celui de-al doilea, de la 3:5 la 7:5, după care n-au mai cedat avantajul, păstrat și la final, 25:21.

Registrul a rămas neschimbat și în setul 3, abordat perfect de argeșence, 3:0, fără a fi deloc egalate la puncte dar desprinzându-se de la 9:8 la 13:8 și conservând în general avansul, cu o răbufnire insuficientă spre final a lugojencelor, până la 21:19.

O primă ieșire în care ar fi contat poate pe ceva puncte, ratată însă de CSM Lugoj, care va primi sâmbăta viitoare vizita Penicilinei Iași, de la ora 18,30, după care, la cumpăna între noiembrie și decembrie, va veni tripla cu rundă intermediară acasă contra târg-mureșencelor și descinderi în Moldova, la Bacău și Galați, la finalul turului.

Bănățencele n-au repetat așadar triumful în unica deplasare la Pitești avută în acest deceniu, consemnat în 14 ianuarie 2012 în ultima etapă a turului, când câștigau cu 3:1, pe seturi 25:23, 25:23, 23:25 și 25:18, confruntare în Trivale ce nu mai avea pereche și în sezonul imediat următor, 2012/3, dat fiind că CSM CSU Argeș Volei Pitești se retrăgea atunci din întrecere la finalul turului dar și al anului, ieșirea lugojencelor în Regat fiind programată atunci abia apoi, în ianuarie 2013, în etapa a patra a returului.

Iar prin succesul de astăzi, SCM Pitești a egalat-o astfel pe CSM Lugoj la numărul victoriilor în primele 7 etape, câte 3, ale regățencelor însă cu punctaj maxim în ierarhie și având în plus și un triumf adițional în faza I a Cupei României, 3:0 cu SCM U Craiova prin care intra în sferturi.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.