CSM Lugoj pierde la Târgovişte în 4 seturi intrarea în finala Diviziei A1

Calificată în premieră în semifinalele campionatului naţional al Diviziei A1 de volei feminin, CSM Lugoj n-a trecut astăzi după-amiază pragul intrării în ultimul act cu trofeul pe masă, pierzând şi pentru a doua oară săptămâna aceasta în întâlnirile după sistemul „cel mai bun din 3 jocuri” cu vicecampioana CSM Târgovişte, care, după ce a egalat miercuri scorul partidelor adjudecate la 1-1 printr-o victorie cu 3:0 în Banat, s-a detaşat şi în disputa decisivă care pe care din Dâmboviţa, televizată de la ora 15 şi tranşată după 99 de minute de joc efectiv cu 3:1, bănăţencele doar reducând din handicap în setul 3.

Deşi a păşit cu dreptul în întâlnirile semifinale prin a câştiga în urmă cu două săptămâni la Târgovişte cu 3:2, CSM Lugoj n-a mai repetat isprava şi zilele acestea, învinsă la zero acasă de vicecampioane miercuri seară şi întrecută şi astăzi în întâlnirea decisivă pentru intrarea în finala cu CS Volei Alba Blaj, adjudecată de gazda din Dâmboviţa cu 3:1, după ce, precum în urmă cu 4 zile, voleibalistele îndrumate de italianul Caprara, incluzând o pleiadă de sportive străine, s-au detaşat la 2:0 la seturi.

Impunându-se clar în cel inaugural, 25:17 în 21 de minute de joc efectiv, după care doar la limită, cu 25:23, precum în primul set al meciului de miercuri de pe Timiş.

La acest scor, „albastrelor” antrenate de sârbii Segrt şi Grbic nu le mai rămânea nimic de pierdut, reducând din diferenţă prin a se desprinde clar în setul 3 la 16:25, set adjudecat tot după 28 de minute de joc efectiv.

În cel de-al patrulea, Diana Calotă şi compania au fost conduse doar în debut, detaşându-se copios la 15:7 şi triumfând categoric cu 25:15, calificare în limita a două ore de la începerea meciului.

CSM Lugoj a căzut de pe un cal frumos, o finală de campionat naţional fiind momentan un pod totuşi încă niţel cam îndepărtat, apanaj al cluburilor din Blaj şi Târgovişte, laureate pe ţară în ultimii ani, cel mai adesea ardelencele, iar dâmboviţencele în 2021, cu precizarea că ambele finaliste au în componenţă multe, multe voleibaliste din străinătate.

„Albastrele” şi-au vândut scump pielea şi au dovedit că nu degeaba tocmai au jucat o finală europeană, în Challenge Cup, însă au fost dejucate în tentativa lor când le era lumea mai dragă, miercuri la Lugoj, când au ratat de fapt marea oportunitate de a pătrunde în ultimul act, deşi în prealabil au dispus de 3 ori de CSM Târgovişte în acest sezon, tur-retur începând din decembrie 2022 în sezonul regulat iar apoi şi recent în meciul inaugural din semifinala play-off.

CSM Lugoj, merituoasă învinsă, într-un sezon în care a ridicat mult ştacheta, câştigând în toamnă Supercupa României, apoi jucând 10 meciuri în eurocupe, inclusiv două în finala CEV Challenge Cup, şi fiind la un joc câştigat distanţă de intrarea în finala Diviziei A1.

Totuşi, luna mai le va aduce „albastrelor” lui Segrt consolarea prezenţei la Piteşti în turneul Final4 al Cupei României, în care sunt calificate şi târgoviştencele.

Din partea cărora Bjelica şi Todorova au realizat câte 15 puncte, Yelyzaveta Ruban reuşind chiar 16 pentru CSM Lugoj.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.