CSM Lugoj pierde primul set dar câștigă al doilea joc în deplasare în A1. Prim triumf oficial pe 2017, 3:1 la Craiova

CSM Lugoj n-a ratat în această seară ocazia de a-și trece în cont toate punctele puse în joc în fief-ul codașei fără victorie pe teren propriu SCM U Craiova, de care a dispus după 99 de minute de joc efectiv cu 3:1, de la 1:0 la seturi pentru gazdele din Bănie. Bănățencele au izbutit astfel cel de-al doilea triumf în deplasare din actualul campionat, în runda marcând mijlocul returului în sezonul regular al Diviziei A1 de volei feminin, după ce încheiau turul printr-un 3:0 la penultima clasată CSU Galați.

_DSC0789

Timișencele au repetat așadar și în Oltenia izbânda cu 3 puncte în ierarhie înregistrată pe 4 decembrie 2016 pe terenul de la Dunăre al nou-promovatei moldave, punând astfel totodată punct seriei de trei înfrângeri din primele apariții oficiale ale noului an, 3:1 pentru VC Unic la Piatra Neamț, 0:3 acasă cu campioanele din Blaj și 3:0 sâmbăta trecută pentru Dinamo, la București.

Nevoite să învingă pe terenul unor craiovence fără victorie acasă și cu un unic succes în cont, repurtat cu 3:2 la Galați în 10 decembrie, lugojencele au cedat în setul inaugural al disputei de la ora 17, 25:23 în 27 de minute, ceea ce a mărit la 8 cifra seturilor adjudecate de oltence în cele 17 reprezentații din actualul campionat, însă s-au redresat în următoarele trei, pe care le-au câștigat destul de clar și ceva mai rapid, încheind conturile după o oră și 50 de minute.

A fost de fapt doar pentru a doua oară în actuala campanie ca oltencele să învingă în setul inaugural al unui meci acasă, după 26:24 la deschiderea jocului din etapa a opta cu SCM Pitești, dar continuarea disputei din această a 17-a rundă a Diviziei A1, una dominată de vizitatoare, a purtat pecetea normalității, întâlnirea intrând pe făgașul dorit de elevele lui Valerijan Luka și Uglesa Segrt.

Care, deși conduse pe alocuri și în prima parte a setului secund, s-au desprins decisiv de la 10:9 la 11:15, mărindu-și avantajul până la un maxim de 9 puncte înregistrat la capătul altor 24 de minute: 16:25 și 1:1.

SCM U Craiova a opus o rezistență mai dârză în setul trei, adjudecat însă tot de bănățence, cu 20:25 după 25 de minute de joc efectiv, rezultat de 1:2 la care favoritele au adăugat și pasul decisiv, ceva mai detașat, 16:25 în 23 de minute.

Astfel, seria insucceselor craiovene în Bănie s-a prelungit, acest 1:3 adăugându-se succesiunii 1:3 acasă cu CSU Galați, 0:3 cu CSM București, CS Volei Alba Blaj și CS Dinamo, 2:3 cu SCM Pitești și 0:3 cu Știința Bacău, CSM Târgoviște și VC Unic Piatra Neamț, pe când CSM Lugoj și-a trecut în cont toate cele 6 puncte planificate din întâlnirile tur-retur cu trupa lui Săvoiu și Dina, după ce în tur, pe 5 noiembrie 2016, se înregistra un mai sec 3:0, pe seturi la 22, tot 22 și 12.

Antepenultima în precedentele două sezoane ale Diviziei A1, SCM U Craiova pierdea și mai clar meciul acasă cu lugojencele din stagiunea trecută, pe seturi la 20, 14 și 12, 0:3 în 28 noiembrie 2015, așa încât de la ultimul eșec al bănățencelor în Bănie în sezonul regular au trecut de-acum mai mult de 2 ani, din 31 ianuarie 2015, când sextetul oltean triumfa cu 3:1 după ce oaspetele egalau cu 22:25 la unu.

Lugojencele s-au impus astăzi la Craiova cu 1:3, pe seturi 25:23 în 27 minute, 16:25 în 24 de minute, 20:25 în 25 de minute și 16:25 în 23 de minute, apelând la Bălae, Ciocian, căpitanul Canea, Preda, Rus, De Geest, Roman, Krasteva, Warren și libero-ul Rotaru.

Rezultatele etapei, clasamentul la zi și programul rundei a XVIII-a, pe coloana dreaptă. CSM Lugoj mai are meciuri în retur acasă cu SCM Pitești sâmbăta viitoare, la Iași pe 25 februarie, pe teren propriu cu cele din Bacău în 4 martie, la Târgu Mureș în 8 martie și acasă cu CSU Galați în 11 martie.

Un duel Banat – Oltenia în Divizia A1 s-a consumat tot de la ora 17 și în elita masculină, CS Volei Caransebeș – SCM U Craiova 2:3 (21:25, 21:25, 25:22, 25:23, 10:15), drept a 13-a victorie în 17 apariții în campionat pentru cei din Bănie.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.