CSM Lugoj ratează calificarea în Final Four încă din primul set dar domină startul în toate cele cinci: 2:3 acasă în returul sferturilor Cupei României, cu CSM Bucureşti

Din nou o partidă cu 5 seturi între CSM Lugoj şi CSM Bucureşti în sala „Ioan Kunst Ghermănescu”, la două săptămâni după ce voleibalistele timişence dispuneau remarcabil, la mare luptă, de oaspetele lor. Dacă în campionat au smuls atunci două puncte, vitale pentru a prinde din nou locul 8 în play-off, de-această dată însă au cedat cu 2:3 şi au ratat calificarea în Final Four, la capătul a 198 de puncte jucate, dar de fapt încă din primul set, adjudecat de vizitatoare, care câştigau miercurea trecută manşa I cu 3:0.

Dificilă era misiunea lugojencelor de a răsturna respectivul deficit căscat în partida tur, de la Bucureşti, având nevoie de un 3:0 plusat de câştigarea setului de aur, iar speranţele calificării au fost spulberate încă din primul set, tranşat de bucureştence cu 18:25, însă după un foarte bun start al elevelor lui Paul Bogdan şi Vasile Canea, care s-au desprins la 9:3 însă au cedat pasul de la 11:7 la 11:12, după care, deşi au mai egalat la 13, au pierdut următoarele opt puncte la rând.

Hotărâte şi precise pe debutul fiecărui set, gazdele au copiat de fiecare dată scenariul, însă doar în două cazuri au şi păstrat conducerea, reuşind totuşi să egaleze de două ori la seturi. Astfel, în cel de-al doilea, CSM Lugoj a condus permanent, şi cu 6 puncte în primele schimburi de mingi, 8:2 şi 13:7, respectiv cu 5 spre fazele sale finale, încheind cu 25:21.

Lugojencele au început aproape la fel de bine şi setul III, cu 6:3, dar au înregistrat o nouă cădere, de la 10:8 la 10:13, după care au avut un minireviriment, 15:16, insuficient însă, CSM Bucureşti desprinzându-se şi la patru puncte avans şi încheind sub scut, cu 22:25.

Spre meritul lor, dar şi pe fondul rotaţiei vizitatoarelor, lugojencele au ţâşnit în setul IV, cu 7:0, ajungând şi la 11 puncte avans şi încheind confortabil, cu 25:15. Iar după cum îl începeau pe ultimul, se părea că ar putea reuşi măcar o revanşă de palmares, doar că au cedat de la 2:0 la 2:6, după care n-a mai fost cale de întoarcere: 7:15.

Chiar şi aşa, o bună propagandă voleiului feminin, în sferturile Cupei României, şi speranţe de şi mai bine pentru primul meci din faza I în play-off, găzduit în week-end, cu SCM U Craiova, care a încheiat returul imediat în urma lugojencelor, pe nouă.

CSM Lugoj – CSM Bucureşti 2:3 (18:25, 25:21, 22:25, 25:15, 7:15), după puţin peste două ore de joc.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.