CSM Lugoj salvează minge de meci de la 7:17 și continuă revirimentul, dar insuficient: 1:3 acasă cu CSM București

CSM Lugoj a jucat și în această după-amiază, la puțin peste 48 de ore după ce încheia învinsă deplasarea televizată de duminică la Bacău, dar de această dată în sala ”Ioan Kunst Ghermănescu”, la propriul fileu, în penultima apariție acasă în play-off, ocazie cu care a evitat o nouă înfrângere cu 0:3 pentru prima oară după 4 etape, însă insuficient pentru a mai smulge încă un punct în ierarhie.

Învinsele cu 0:3 în partidele jucate duminică la încheierea rundei a șaptea din prima grupă valorică, CSM Lugoj și CSM București, au inaugurat astăzi de la ora 17 în Banat antepenultima etapă a zonei 1-6 din Divizia A1 de volei feminin, abordată de câștigătoarea de anul trecut a Challenge Cup de la egalitate de puncte pe podium cu CSM Târgoviște, care le-a ajuns din urmă în play-off pe cele din capitală. Într-adevăr, CSM București încheia sezonul regulat cu un avans de 6 puncte în fața celor de sub Turnul Chindiei, care au anihilat însă handicapul după ce duminică, în derby-ul primelor două clasate, s-a consemnat un clar 0:3 pentru campioana CS Volei Alba Blaj în ieșirea în capitală.

Implicit, bucureștencele căutau reabilitarea pe malurile Timișului, mai ales că veneau chiar după două înfrângeri la rând, luând-o în calcul și pe cea de la mijlocul săptămânii trecute, 3:1 pentru gazda Dinamo. Pe de altă parte, întinse la maxim strict în compania primelor 5 clasate din țară într-un ritm miercuri – sâmbătă – miercuri pe parcursul a 7 runde, lugojencele au căutat să mai rupă șirul eșecurilor cu 0:3, ceea ce se întâmpla o singură dată până acum, în etapa a patra, când au revenit de la 0:2 acasă cu Dinamo și au cedat în cele din urmă cu 2:3, pentru un punct în clasament.

Și iată că, după încă 4 runde, CSM Lugoj a mai spart o dată gheața, la fel, revenind de la 0:2, ba chiar după ce a salvat până și o minge de meci a bucureștencelor de la CSM. Chiar și așa însă, s-au recunoscut învinse după mai bine de două ore de la startul întâlnirii din runda marcând mijlocul returului în play-off: 1-3, pe seturi 20:25, 17:25, 26:24, 23:25.

Ca de fiecare dată până acum în 1-6, voleibalistele antrenate de Valerijan Luka și Ugljesa Segrt respectiv Vasile Canea au cedat primul set, 20:25, în 27 de minute de joc efectiv, cel de-al doilea pierzându-l și mai clar, cu 17:25 în 25 de minute la fileu, în ciuda unei reveniri parțiale la 11:12, însă au surprins cât se poate de plăcut prin puterea de a nu ceda în setul 3.

Pe care l-au câștigat cu 26:24 de la deficite precum 1:11, 7:17 și 12:20, salvând în revirimentul lor până și o minge de set și meci, de la 23:24 la 26:24. Era 1:2 la seturi și orice s-ar mai fi putut întâmpla, mai ales că în precedenta vizită a bucureștencelor de la CSM pe malurile Timișului, în returul sezonului regulat, bănățencele își adjudecau două seturi, prin care au și condus, 1:0 și 2:1 pe 17 decembrie 2016, când se încheia 2:3.

După ce au revenit pe parcursul a 32 de minute de joc din setul 3, lugojencele și-au continuat revirimentul și în setul 4, care avea să devină și cel mai lung al partidei dat fiind că au condus binișor, trebuind însă a se recunoaște în cele din urmă învinse, de puțin, cu 23:25 după 33 de minute la fileu.

Într-adevăr, gazdele din Timiș au început mai bine setul final, impulsionate de reușita din precedentul, și au condus cu 5:1, 6:5, 8:6 și 10:6, după care au fost ajunse din urmă, 11:11, iar ulterior depășite, 11:12, 13:15, 14:17, 15:18, 17:18, 18:19 și 19:21, fără a arunca însă prosopul. CSM Lugoj a mai trecut așadar o dată la conducere, cu 22:21, punând în pericol victoria cu un număr maxim de puncte în ierarhie a bucureștencelor, ceea ce, pare-se, le-a trezit la realitate pe vizitatoare, replicând până la 22:24. Bănățencele au mai smuls un ultim punct dar era totuși prea puțin și prea târziu… 23:25.

Și totuși, un apreciabil efort al ocupantelor locului 6 de a mai face din nou o figură cât mai bună cu putință în play-off, de consemnat fiind evoluția scorului în setul 3, pe care l-au câștigat de la un handicap masiv: 0:2, 1:11, 4:12, 5:13, 6:15, 7:15, 7:17, 10:17, 11:18, 12:20, 16:20, 16:22, 18:23, 23:23, 23:24 și 26:24.

Ultimele două apariții le vor avea după Sfintele Sărbători de Paști, la finalul săptămânii viitoare la Dinamo iar în runda finală, tot într-o ”intermediară”, peste două săptămâni, acasă cu CSM Târgoviște. Până atunci, pe coloana dreaptă, rezultatele, ierarhia la zi și programul viitor.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.