CSM Lugoj salvează mingi de set la 1:0 pentru Penicilina și răstoarnă scorul la 1:2, pornind lansat cu 4:0 în decisiv, dar tot pierde la Iași

Dramatism cu mari răsturnări de scor în peste două ore de joc efectiv ale penultimei deplasări a lugojencelor în retur, cea mai lungă, la Iași, unde CSM a pierdut primul set dar a salvat două mingi de set în cel de-al doilea, pe care l-a câștigat la 25, iar apoi și pe cel de-al treilea, cedând însă în cele din urmă cu 3:2, deși a condus cu 0:4 și 4:6 în decisiv. O victorie le-ar fi prins bănățencelor de pe 7 mult mai bine în cursa deschisă pentru locul 6, ultimul de play-off, dar chiar și acest punct în clasament nu este de lepădat în condițiile în care Unic Piatra Neamț a fost întrecută cu 3:1 la Târgu Mureș, la ora actuală ocupantele pozițiilor 6-9 având fiecare câte 8 victorii în 19 runde, nemțencele cu 26 de puncte, CSM Lugoj cu 24 iar Medicina și Penicilina cu câte 23. Iată și programul lor în ultimele 3 etape din retur…

CSM-Lugoj-sigla-e1314286333386

CSM Lugoj a fost foarte aproape de o rară victorie în deplasare în actuala ediție a Diviziei A1 de volei feminin, astăzi de la ora 17, în Moldova, în duelul zonei locurilor 7-9 cu urmăritoarea Penicilina, dar a fost nevoită să se mulțumească cu doar un punct ierarhic din lunga deplasare în Copou, pierdută după 124 de minute de joc efectiv cu 3:2, pe seturi 25:21, 25:27, 13:25, 25:19, 15:11. La capătul a 206 puncte, ieșencele cu o serie de voleibaliste străine în componență și-au trecut în cont al doilea triumf cu 3:2 din retur dar și al campaniei, capitol la care le-au egalat pe bănățence, pierzătoare pe de altă parte tot pentru a doua oară în 2016/7 în 5 seturi.

S-a repetat astfel chiar și ca evoluție a scorului istoricul precedentei descinderi a lugojencelor la Iași în sezonul regular, mai precis în turul ediției trecute, pe 7 noiembrie 2015, când Penicilina câștiga primul set cu 25:19 și le pierdea pe următoarele două, cu 27:29 și 22:25, revenind la 3:2 cu 25:19 și 15:9. Ulterior, CSM pierdea în Copou și meciul al doilea din disputa pentru pozițiile finale 7-8 în 2016, 3:1 pe 23 aprilie după ce egala la seturi cu 26:28, însă le tranșa favorabil pe cele două de pe teren propriu, încheind astfel înaintea moldavelor, pe al căror teren s-a impus așadar ultima oară în returul ediției 2014/5, acum aproape 2 ani, pe 10 martie, cu 0:3.

Conform așteptărilor, duelul a început sub spectrul echilibrului iar setul inaugural a fost tranșat de puțin de Penicilina, cu 25:21, după 26 de minute de joc. Partida din cea de-a șasea etapă disputată în noul an la fileul feminin a continuat în aceeași notă, ba chiar mai încrâncenată în setul secund, în care CSM Lugoj a condus cel mai adesea, de la 3:1 la 3:8 și pe alocuri cu 6 puncte, dar a cedat inițiativa spre final, când ieșencele au răsturnat scorul de la 17:20 la 22:20, apropiindu-se apoi la o minge, 24:22, de scorul de 2:0 la seturi. Și totuși, elevele lui Valerijan Luka au salvat două puncte de set, 24:25, câștigându-l pe cel mai disputat cu 25:27, după nu mai puțin de 34 de minute de joc efectiv.

Pe val, prim-divizionara din Banat a transformat setul 3 în cel mai scurt al întâlnirii, 13:25 fără replică în 23 de minute, părând a se îndrepta spre cel de-al treilea triumf consecutiv în A1 cu același 3:1, după succesele de la Craiova respectiv cu SCM Pitești, acasă, sâmbăta trecută.

Penicilina a repetat însă evoluția mai bună din setul inaugural, egalând situația în cele de-al patrulea, 25:19 în 25 de minute și 2:2, mai apoi fiind care pe care, pentru punctul în plus în clasament, rămas în Copou, deși CSM Lugoj s-a lansat mai bine în decisiv, cu 0:4, 2:5 și 4:6, ieșencele revenind însă până la 9:6 și desprinzându-se ulterior la 3-4 puncte, 15:11 în 16 minute.

Pe cât de echilibrat a fost meciul din Moldova, pe atât de echilibrată este și disputa ierarhică din zona locurilor 6-9, celălalt duel al rundei din arealul pozițiilor în cauză oferind la Târgu Mureș un joc în 4 seturi în care s-a impus tot gruparea mai slab clasată, Medicina, cu 3:1, după ce VC Unic Piatra Neamț egala în setul secund dar le ceda pe următoarele la 15 și 20.

Week-end-ul viitor, în antepenultima etapă din retur, VC Unic va juca pe teren propriu cu codașa CSU Galați iar CSM Lugoj acasă, sâmbătă 4 martie de la 18,30, cu moldavele de la CS Știința Bacău, pe când Medicina la campioanele din Blaj și Penicilina la Craiova.

Apoi, în penultima rundă, intermediara din 8 martie, CSM Lugoj va juca tocmai la Târgu Mureș, VC Unic la Târgoviște iar Penicilina la Iași cu SCM Pitești. În fine, încheierea returului le va găsi pe bănățence pe teren propriu cu gălățencele, pe 10 martie de la ora 18,30, pe când Medicina va juca la Craiova și Penicilina la Dinamo, iar VC Unic la Piatra Neamț cu CSM București.

Penicilina s-a aliniat cu Sekulic, Stîngă, Șipoș – cpt., Cvijovic, Knezevic, Ursachi, liberoul Moncks, Stresina, Perrin, Grabovețcaia, Pichiu și Grigorova, pe când vizitatoarele de la CSM Lugoj cu Bălae, Ciocian, Canea – cpt., Preda, libero-ul Rotaru, Rus, De Geest, Roman, Krasteva și Warren.

Rezultatele etapei, fără CSM Târgoviște – Dinamo, ce se va juca luni de la ora 18 (DIGISport), clasamentul la zi și programul rundei a 20-a, pe coloana dreaptă.

Și prim-divizionara masculină din Banat, AS Volei Club Caransebeș, a pierdut în etapa a XIX-a tot cu 2:3, acasă cu nou-promovata CS Știința Bacău, într-un duel al locurilor 8-9, pe seturi 25:23, 24:26, 24:26, 25:20 și 18:20 în decisiv, după 136 de minute de joc efectiv și 231 de puncte, urcând însă în ierarhie dat fiind eșecul băimărean cu 3:0 la CSM București.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.