CSU UV Timișoara câștigă un prim set dar nu trece nici cel mai abordabil al 4-lea hop. Tot fără punct în A1: 1:3 cu CSȘ2 CNE Baia Mare

Voleibaliștii universitari de la CSU UV Timișoara au irosit în această după-amiază cea mai bună oportunitate de a sparge gheața prin acumularea măcar unui prim punct în Divizia A1, într-un duel al ultimelor două clasate cu nou-promovata CSȘ2 CNE Baia Mare, căreia i-au rezistat oarecum în primul set al jocului de la ora 17,30, egalând-o la unu prin cel de-al doilea, după care n-au mai ținut însă pasul, trebuind să se mulțumească cu adjudecarea primului set, în etapa a patra.

Fără set câștigat în primele 3 runde, pierdute la zero, CSU UV și maramureșenii nou-promovați s-au aliniat la fileu în capitala Banatului în speranța fructificării unei rare oportunități în duelul direct al celor mai slab cotate prim-divizionare, iar câștig de cauză au avut băimărenii, elevați în luna mai în elită de pe locul 2 în turneul de accedere și în dauna timișorenilor, pe 3, în urma unui 3:1 pentru gazde pe 20 mai, ce avea să se dovedească a fi decisiv, deși deja în penultima zi a patrulaterului.

Victoriile erau împărțite în confruntările directe din campania anterioară în Divizia A2 Vest, un 3:1 pentru maramureșeni acasă în turul sezonului regular dar și un 3:2 ca revanșă a galben-albaștrilor pe 4 februarie 2017 în sala Facultății de Educație Fizică și Sport, după 0:1 și 2:1 la seturi, mai apoi, în turneul 1-4 al zonei vestice consemnându-se un clar 3:0 pentru bănățeni, depășiți ulterior în cel de promovare.

Astăzi, după aproape două ore de joc dintre care 106 minute de joc efectiv, în patru seturi ca și egale ca durată de disputare, punctele au luat calea Maramureșului, CSU UV Timișoara – CSȘ 2 CNE Baia Mare 1:3, în succesiunea 21:25 în 27 de minute, 25:15 în 26 de minute, 16:25 (27 minute) respectiv tot 16:25 în 26 de minute.

Primul set, în care oaspeții au condus permanent, chiar și cu 5 puncte avans, fiind egalați o singură dată, la 12, a fost și cel mai disputat al întâlnirii, indicând înclinarea balanței spre garnitura din nord-vest. Cel de-al doilea a aparținut mult mai categoric timișorenilor, desprinși rapid la 10:2 și distanțați la cele 10 puncte avans cu care și câștigau întâiul set din această campanie, la al cincilea meci oficial, dintre care trei pe teren propriu, însă revirimentul a fost stins de maramureșeni, care le-au tranșat aproape la fel de clar pe următoarele două, câștigători detașați în duelul suferindelor încă din start.

Universitarii de pe Bega nu s-au ales așadar cu un prim punct din ceea ce pe hârtie era considerat ca fiind cel mai facil examen dintre cele 22 ale sezonului regular în A1, astăzi și prin prisma posturii de gazdă a timișorenilor, care se vor deplasa la finele lunii la Dej iar pe 31 octombrie vor primi vizita Tricolorului Ploiești, trupă de cupe europene. Gemănariu a strâns din nou cele mai multe puncte ale învinșilor pregătiți de Sorin Schiesz, 20, urmat la acest capitol de Dragomir, cu 13, respectiv Damian și Vârlan, cu câte 6 și 4, pe când Magdaș, Srecko și Vasilev au agonisit cele mai multe puncte pentru băimăreni.

Același rezultat, 1:3, se consemna și în primul meci al zilei și al etapei, CS U Cluj – CSA Steaua, de la ora 18 Tricolorul Ploiești trecând cu 3:0 acasă de CSM București iar Explorări luând avans la 2:0 cu SCM U Craiova.

Evoluția scorului…

Setul I… 0:1, 1:2, 3:6, 4:7, 6:8, 10:11, 12:12, 13:15, 13:18, 15:20, 20:23, 21:24, 21:25.

II… 2:0, 10:2, 10:4, 14:6, 18:8, 21:12, 25:15.

IV… 2:4, 4:8, 6:10, 8:11, 11:16, 12:16, 12:18, 13:19, 15:20, 15:21, 16:24, 16:25.

Rezultatele zilei și clasamentul actualizat, pe coloana datelor tehnice. Etapa se încheie luni cu duelul Dinamo – Arcada Galați, de la ora 20, după ce duminică de la ora 13,45, tot televizat, se va derula un duel ardelean Sălaj – Cluj, între campionii gazdă din Zalău și următorii oponenți ai bănățenilor, de la Unirea Dej.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.