Cele două echipe românești au fost eliminate din competiție la CEV Satellite Timișoara în prima zi a disputelor de pe tabloul principal. Perechea mai experimentată, formată din Melniciuc și Tătaru, a fost învinsă în decisiv în ambele partide pe care le-a disputat joi. Mai tinerele compatrioate, Murariu și Mihăilă, au cedat amândouă meciurile în două seturi. 9 din cele 16 dueluri au avut nevoie de set decisiv pentru desemnarea câștigătoarelor.  Cel mai lung meci a durat o oră și opt minute.

În stânga imagine din primul meci al româncelor Murariu și Miclăuș (în roșu) . În dreapta Tătaru în timpul partidei cu letonele

Joi de la ora 10 s-au disputat primele partide de pe tabloul principal. Rusoaicele Motrich și Abalakina, favorite 1, au avut nevoie de 24 de minute ca să treacă de româncele Murariu și Miclăuș. Nici partida de pe terenul doi nu a fost cu mult mai lungă. Norvegia (Lunde/Ulveseth) a trecut de Letonia (Lece/Ozolina) în două seturi simetrice: 21-17 (33 de minute). Au urmat pe ambele terenuri meciuri decise în trei seturi. România, în componența Melniciuc/Tătaru, a preluat conducerea pe finalul primului set pe care și l-a adjudecat cu 21-18. În prima parte a meciului au fost destule puncte lungi, cu mingi scoase în linia a doua. Letonia (Kravcenoka/Graudina) a început în forță următoarele seturi pe care și le-a adjudecat cu 21-18 și 15-11, impunându-se în 39 de minute. Austriecele Rimser și Almer au revenit după ce au pierdut primul set și s-au impus cu 18-21, 21-18 și 15-11 în disputa cu bulgăroaicele Mishonova/Angelova.

Următoarele două partide s-au încheiat în minimum de seturi. Polonezele Gruszczynska și Strag au câștigat cu 21-16 și 21-10 (în 29 de minute) cu Koleva/Dinova din Bulgaria. Cealaltă dispută începută în jurul orei 11:50 s-a încheiat în 41 de minute. Nemțoaicele Behrens/Glenzke au câștigat cu 21-15 și 26-24 în fața suedezelor Nilsson și Yoken după un set secund prelungit pe care ambele echipe au avut șanse să și-l adjudece. Ultimele două dispute din sesiunea de dimineață s-au încheiat după aproximativ trei sferturi de oră, având nevoie de setul 3. Grecia (Merteki/Tsopoulou) a revenit de la 0-1 și s-a impus cu 18-21, 21-19 și 15-13 în întâlnirea cu sârboaicele Matic și Milosevic. Partida de pe terenul unu a început puțin mai târziu și a opus două cupluri din Austria. Surorile Strauss au câștigat seturile unu și trei (21-14, 15-4), în timp ce compatrioatele Teufl și Zass și-au trecut în cont setul secund cu 21-16.

Vântul le-a dat ceva bătăi de cap organizatorilor în prima parte a zilei. În mai multe rânduri au fost probleme cu umbrelele. Nici fetele de la „tabela” mare de scor nu au scăpat, având și ele de tras din cauza vântului care le-a „furat” o parte din hârtiile cu numere pe care le foloseau la scor. Foile au fost înapoiate de sportivele care se antrenau pe al treilea teren al bazei din Parcul Rozelor, cel de lângă cele două de joc. În acest an organizatorii au pus la dispoziție și un magazin de suveniruri unde pot fi găsite tricouri, prosoape, șlapi sau goarne cu logo-ul competiției. Parcul Rozelor găzduiește în aceste zile și Festivalul Inimilor, iar interpreții au făcut repetiții dimineață, astfel că fundalul sonor era stereo: muzica populară plus cea de la organizatori. Cât au jucat perechile românești s-au auzit și încurajări din tribune care la meciurile următoare au fost destul de goale. La un momentdat la fundalul sonor s-a adăugat și zgomotul mașinii de tuns gardul viu.

Pentru că se joacă în sistem cu dublă eliminare, după prima rundă de meciuri echipele de pe tabloul principal s-au împărțit în două. Învingătoarele au continuat pe o jumătate de tablou („winner’s bracket”), iar celelalte patru formații au fost repartizate în „loser’s bracket” (jumătatea învinselor).

Runda a 2-a

IMG_9268După-amiaza a început cu meciurile din runda a doua de pe partea de tablou a învingătoarelor. Norvegia (Lunde/Ulveseth) a revenit de la 0-1 la seturi și s-a impus cu 14-21, 21-18 și 15-8 în disputa cu Rusia (Motrich și Abalakina). Cel mai scurt meci din această fază a fost cel dintre letonele Kravcenoka și Graudina și austriecele Rimser și Almer. Letonia s-a impus în două seturi (21-12 și 21-15) în 34 de minute. A urmat cel mai lung meci al zilei. Nemțoaicele Behrens și Glenzke și polonezele Gruszczynska și Strag au jucat 68 de minute. Germania a preluat conducerea după un prim set maraton încheiat cu 37-35. Setul secund le-a revenit polonezelor la 18, iar decisivul a fost adjudecat de nemțoaice cu 15-13.

De set decisiv au avut nevoie și surorile Strauss să treacă în 48 de minute de Grecia (Merteki/Tsopoulou) după 18-21, 21-18 și 17-15. Norvegia, Letonia cu perechea Kravcenoka/Graudina, Germania și Austria cu surorile Strauss continuă pe partea de tablou a învingătoarelor, în timp ce echipele din Rusia, Austria (Rimser/Almer), Polonia  și Grecia mai au o șansă în partea cealaltă de tablou.

Au urmat meciurile din „loser’s bracket”. Serbia (Matic/Milosevic) a trecut în decisiv de Austria (Teufl/Zass), pe seturi: 21-16, 18-21, 17-15 (în 49 de minute). Suedezele Nilsson și Yoken au rămas și ele în cursă după o victorie repurtată în 34 de minute, pe seturi: 21-18 și 21-13.

Ziua s-a încheiat cu meciurile tricolorelor. Murariu și Miclăuș au pierdut în două seturi (29 minute) cu letonele Lece și Ozolina (21-16, 21-9) și au fost eliminate. Și cealaltă pereche românească a părăsit competiția după o dispută de 45 de minute încheiată în set decisiv. Bulgăroaicele Mishonova/Angelova au câștigat primul set cu 21-16. Tricolorele au reintrat în meci după ce și-au adjudecat setul secund cu 21-17. Decisivul le-a revenit fetelor de la sud de Dunăre cu 15-13, astfel că România rămâne fără reprezentante în concurs. Cele patru formații care au suferit două înfrângeri joi sunt clasate pe locul 13.