Prim-divizionarele Banatului pierd cu 3:1, CSM Lugoj la Medgidia, CSU UVT acasă cu ”U” Cluj

Sâmbătă cu înfrângeri fără punct în clasament pentru formațiile Banatului în Divizia A1 de volei, ”universitarii” fără succes în noua ediție cedând acasă cu 1:3 după ce i-au egalat la seturi pe clujenii aflați astfel la prima victorie, iar CSM Lugoj seara la Medgidia în fața partenerei de întrecere din 16-imile CEV Challenge Cup, în fața căreia a redus din handicap la seturi.

Galben-albaștrii de la CS Universitar Universitatea de Vest Timișoara au pierdut și al doilea meci pe teren propriu jucat în noul campionat al Diviziei A1 în compania unor vizitatori tot din județul Cluj, și tot cu 1:3, alb-negrii de la CS Universitatea obținând prima lor victorie în ediția 2021-2022 a elitei masculine la fileu la finele a 90 de minute de joc efectiv.

”Studenții” bănățeni au făcut față într-o întâlnire în general echilibrată, cu seturi disputate, pierzându-l la limită pe cel inaugural, 23:25 după 22 de minute de joc efectiv, și câștigându-l cu 25:20 pe cel de-al doilea, în 23 de minute. Cel mai lung a fost setul 3, adjudecat de ardeleni ”în oglindă”, cu 20:25, scor cu care l-au tranșat decisiv și pe cel de-al patrulea, și ultimul al partidei.

CSU UV Timișoara nu reușea să răstoarne calculele hârtiei nici cu CS Unirea Dej, ”universitarii” suferind astăzi și al treilea eșec pe teren propriu în primele 5 etape, fără a fi smuls încă primul punct în ”A1”. Principali realizatori ai învinșilor, Robert Vîrlan și Sergiu Călin, cu câte 15 puncte, Drăgan semnând 13 iar Rodina 11, pe când căpitanul Negrean a reușit 20 pentru câștigătorii de pe Someș iar Warzywoda zece, dintr-un efectiv de 11 al clujenilor.

Dacă în Timișoara s-a jucat de la ora 12:30, reprezentantele Banatului în Divizia A1 Feminin au jucat de la ora 18:30 în Dobrogea, în meciul serii în etapa a V-a din elita sexului frumos la fileu, duel al cluburilor românești din CEV Challenge Cup, tranșat pe teren propriu de CS Medgidia, prezentă din oficiu în faza 16-imilor întrecerii europene numărul 3.

Oponente cu câte 3 victorii și un eșec în primele 4 etape ale noului campionat, CS Medgidia și CSM Lugoj au oferit un duel foarte dârz disputat, prelungit în peste două ore de joc, de fapt două ore și un sfert, la finele a 118 minute de joc efectiv.

Gazdele au câștigat la limită primele două seturi, foarte echilibrate, cu 25:23, rezultat după câte o jumătate de oră de joc efectiv, CSM Lugoj reducând din diferență în setul 3, adjudecat cu 20:25, și continuând revenirea în setul 4, 1:3, 4:6, 6:10. Dobrogencele au revenit însă de la 8:11 la 11:11, egalând apoi pe rând și la 12, 13 respectiv 14, după care au preluat de puțin inițiativa. Desprinzându-se însă pe final de la 18:18 la 23:18 și semnând victoria printr-o tânără trecută și prin voleiul timișorean, Vasilica…. 25:19.

Baciu a tunat pentru învingătoare cu 25 de puncte, Sakradzija și Filipaș realizând cele mai multe puncte pentru bănățence, 18 respectiv 17. Prim eșec al lugojencelor după o serie de 6 succese pe 3 fronturi, la mijlocul săptămânii viitoare având la îndemână încă o calificare tot acasă, contra craiovencelor, spre sferturile Cupei României.

Este doar a doua înfrângere a elevelor lui Segrt și Grbic după cea din etapa de debut la Blaj.

Rezultatele rundei a V-a în Divizia A1 Feminin și Masculin, pe coloana clasamentelor la zi în secțiunea Volei.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.