România ratează la zero calificarea la turneul final al Campionatului Mondial feminin din Italia

Reprezentativa feminină a României, preluată anul trecut de Guillermo Gallardo, s-a clasat a doua din 4 selecţionate într-una dintre grupele preliminare ale fazei europene a calificărilor la turneul final mondial din Italia, poziţie de pe care ar fi putut accede în cazul unui punctaj mai bun, dar n-a obţinut biletele pentru întrecerea din perioada 23 septembrie – 12 octombrie 2014.

Voleibalistele românce au fost depăşite fără set câştigat în jocul decisiv cu gazda Turcia, în Baskent Volleyball Hall din Ankara, cedând după 75 de minute şi rămânând cu 5 puncte în ierarhia de 4 echipe a Grupei I, în urma amfitrioanelor, care s-au calificat cu trei victorii la zero şi 9 puncte.

Graţie unor punctaje şi setaveraje superioare, Serbia şi Olanda s-au calificat totuşi la turneul final al Campionatului Mondial, deşi au obţinut tot locul secund în alte grupe. Ca şi Turcia, reprezentativele feminine din Azerbaijan, Croaţia şi Bulgaria şi-au adjudecat avantajul terenului propriu, calificându-se la turneul final, doar Polonia ratând calificarea acasă, la Lodz, în meciul decisiv, cedat Belgiei cu 3:0.

Româncele au dispus în celelalte jocuri de Cipru, cu 3:0, şi de Ucraina, la capătul a 128 de minute, cu 3:2, după ce au evitat la potou un handicap de 0:2 la seturi. Învinsă în primul cu 23:25, România a fost permanent condusă de vecinele din Ucraina şi în cel de-al doilea, uneori şi cu 5 puncte, egalând însă la 23 şi apoi 24, după care s-a impus cu 26:24.

Ulterior, „tricolorele” au pierdut setul trei, cu 19:25, câştigându-le pe următoarele, cu 25:21 şi 15:12.

Rusia, campioană europeană, Germania, vicecampioană continentală, gazda Italia, dar şi Turcia, Azerbaijan, Belgia, Croaţia, Bulgaria, Serbia şi Olanda sunt cele 10 reprezentante ale Europei la Mondialul feminin din toamnă.

Şase naţiuni s-au calificat la turneul final cu ambele garnituri, Belgia, Germania, Italia, Rusia dar şi Serbia şi Bulgaria având biletele şi la Mondialul masculin din Polonia.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.